Düğün Müzikleri Nasıl Seçilir?

Düğünlerin en eğlenceli ve en romantik anlarına tanıklık edecek, tüm davetlilerinizi eğlendirecek, düğününüzü unutulmaz yapacak düğün müzikleri nasıl seçilir?

Bir düğünün eğlencesinin kalbine giden yol düğün müzikleri seçiminden geçer. Hem kendinizi hem de davetlileri eğlendirmek kolay değil. Seçmeniz gereken düğün giriş müziği, ilk dans müziği, pasta müziği ve dans müzikleri var. Bu noktada biz devreye giriyoruz. Önerilerimizi dikkate almanız müzik konusunda sıkıntı yaşamamanızı sağlayabilir. Bir liste hazırlamanız gerekiyor. İşte size düğün müzikleri nasıl seçilir konusunda yapacağımız tavsiyeler…

Orkestra veya DJ, düğününüzün temasına uygun olarak bir liste oluşturmanız gerekiyor. Aşırı hareketli bir müzik listesi bir saray düğününe yakışmayacaktır örneğin. Profesyoneller size ellerinden geldiğince yardımcı olacaklardır ama ipin ucunu fazla bırakmamanız gerekiyor. Kontrol oldukça önemli bir nokta… Hiç istemediğiniz ve tarzınız olmayan şarkılar düğününüzde moral bozabilir. Listeyi mutlaka kontrol etmek gerekiyor.

Dikkat etmeniz gereken herkese göre müzik seçmeye kalkarsanız işin içinden çıkamazsınız. Genel bir tarz oluşturmanız gerekiyor. Aşırı yüksek ve hareketli müzikler yaşlı davetlileri yorabilir, fazla ağır ve sakin müzikler de düğününüzün gençlerini küstürebilir. Herkesi pistte görmek için listeye klasiklerden serpiştirmekte fayda var. Düğün müziği seçiminizin başlangıç, gelişme ve bitiş gibi bir kompozisyona sahip olması gerekiyor. Zaten seçtiğiniz düğün giriş müziği, ilk dans müziği ve pasta müziği sizi oldukça yoracak. Oturup tüm listeyi yapmaya kalkmayın. İşi tam olarak devretmeden DJ veya orkestranıza iyice anlattığınız takdirde sorun yaşamazsınız. Önemli noktalardan sonra şimdi sıra listeleri nasıl hazırlamanız gerektiğine dair vereceğimiz ipuçlarına…

Unutulmaz An ve İlk Dans Müziği

Düğünün en kilit noktaları giriş anınız ve ilk dansınızdır. Herkesi yerinden kaldıracak ve heyecanlandıracak bir düğün giriş müziği ve onunla çok alakasız olmamasına dikkat etmeniz gereken ilk dans müziği konukların mutlaka dikkatlerini çekecek müzikler olmalı. Giriş müziğini davetlilerin girişinde ve gelin ve damadın beklenme süresi boyunca da kullanarak bir bütün yakalayabilirsiniz. Düğün giriş şarkılarının eğlenceli ve heyecan uyandırıcı olması düğüne olan ilgi ve merakı da arttıracaktır. Düğün müzik listeleri Türkçe veya yabancı popüler şarkılardan seçilebileceği gibi filmlerin veya dizilerin özellikle heyecan arttıran müziklerin de seçilebilir.

İlk dans müziğinin ardından gelecek olan müziklerin fazla hareketli olması, yerinde duramayan konukların hemen kendilerini piste atmasına neden olabilir. Bu durumda çoğu kişi düğünden aç ayrılacak demektir. Bu nedenle yemek yenirken çalacak olan düğün müziklerinin seçimini dikkatli yapmanız gerekiyor. Yemek için ideal şarkılar her zaman klasikler ve enstrümantal müziklerdir. Pastaya geçilirken müziği hareketlendirebilirsiniz. Bu sayede gözler üzerinizde olacaktır. Sonrasında ise hareketli düğün müzikleri seçebilirsiniz.

İlk dans müziği düğünün geneli hakkında davetlilere bir fikir vereceği için de oldukça önemlidir. Sıra ilk dans müziğine geldiğinde ise tempoyu biraz düşürerek hem anlamlı hem de romantik bir müzik seçmenizde fayda var. Bu konuda ilk önerimiz eski şarkılar. Eski ve romantik şarkılar hem tüm davetlilerin ilgisini çekecek, hem de eski aşkları hatırlattığı için romantik bir hava estirecektir . Bir diğer alternatif olarak ilişkiniz için özel ve size güzel anları hatırlatan şarkılar seçilebilir. İkimizin şarkısı diyebileceğiniz bir şarkı yoksa sevdiğiniz dizilerin, filmlerin şarkıları da ilk dans müziği olarak kullanılabilir. Bunun dışında son zamanlarda düğünlerde çalınan popüler şarkılarda ilk dans müziğiniz için alternatif olabilir. Özellikle ezbere bildiğiniz ve anlamlı cümleleri olan şarkıların seçilmesi, o çok romantik anda birbirinizin gözlerine bakarak söylediğiniz şarkılar tüm konuklarını aşkınızın büyüsüne hayran bırakacaktır. Şarkı seçiminden sonra, düğünden önce ilk dans müziğinizle yapacağınız bir prova düğün sırasında parçayla ve birbirinizle uyumunuzu arttıracaktır. İlla romantik bir müzik seçilmesine de gerek yok tabi. Özellikle son zamanlarda çok trend olan düğünde çok eğlenen, eğlenceli çiftler için hareketli şarkılar da ilk dans müziği için farklı bir alternatif olabilir.

Pasta Kesilirken Hangi Parça Çalmalı?

Pasta kesimi düğünün en gösterişli anlarından biridir. Bu özel anda çalınacak müzik hem davetlilerinizi çoşturmalı hem de onlara düğünün sonrası için heyecanlandırmalıdır. Pasta kesim müzikleri için sizin için anlamlı olan şarkılar seçilebileceği gibi sözsüz dans müzikleri de güzel bir alternatif olabilir. Son zamanlarda pasta müzikleri için seçilen bando orkestralar hem davetlileri eğlendirirken hem de düğünün devamı için davetlilerin enerjilerin yükselmesini yardımcı oluyor. Pastayı da kestiğimize göre artık düğün tüm neşesi ve eğlencesiyle devam edebilir!

Pist Bir An Bile Boş Kalmasın

Ve işte düğünün en eğlenceli anı geldi. Temponun hiç düşmediği, tüm davetlilerin eğlendiği, dans ettiği bir düğün için müzik listesi hazırlarken dikkat etmeniz ilk kural herkese hitap edecek parçalar belirlemek. Düğün müzikleri web üzerinden düğün müzikleri nasıl seçilir yazılıp aratılarak seçilebilir. Düğün müzik listesi hazırlarken öncelikle davetlilerin yaş dağılımlarını dikkate almalısınız. Sahnede, popüler parçalar çalarken düğünün ağır misafirleri sıkılsın istemiyorsanız artık klasikleşmiş hareketli parçaları da mutlaka müzik listenize ekleyin. Böylece düğünde bulunan herkesin eğlenmesini sağlayabilir, tüm davetlilerinizi pistte görebilirsiniz. Düğünde çalacak müzik listelerini yaparken düğün mekanını ve saatini de göz önünde bulundurmak oldukça önemli. Yemekli veya kokteyl düğünler için farklı listeler oluşturulmalı. Yemekli düğünlerde yemek servis saatinde yumuşak ve romantik melodilerden olan akustik, caz veya enstrümantal şarkılar tercih edilebilir. Yemek sonrası için oyun havaları ve eğlenceli dışında romantik dans müzikleri de listeye dahil edilmelidir. Eğlenceli şarkıların arasında çalan romantik dans müzikleri davetlilerin dinlenmeleri için fırsat yaratacaktır. Düğün sonuna doğru ise, popüler ve hareketli şarkılarla, davetlilere oynamak için son bir şans verilebilir. Düğün şarkıları arasındaki geçişler ve zamanlama çok önemli olduğu için tavsiyemiz düğün öncesi listeyi sıralamanıza göre tekrar tekrar dinlemeniz.

Düğününüze karar verdiğiniz zaman dinlediğiniz ya da gittiğiniz düğünlerde beğendiğiniz şarkıları not etmeniz, son dakika düğün müzikleri listesi hazırlarken sizi rahat ettirecektir. Son dakika seçeceğiniz şarkılar hem çeşitlilik açısından hem de beklenti açısından sizi ve davetlilerinizi yeterince memnun etmeyebilir. Bu nedenle bir ön çalışma ve araştırma yapmak, düğün müzik listelerini hazırlamaya önceden başlamak şart. Listeyi hazırlarken unutmamanız gereken bir başka konu istek parçalar. Listeyi hazırlarken özellikle ailenize, arkadaşlarınıza ve arkadaşlarınıza da sorarak onların da favori parçalarınızı listeye ekleyebilirsiniz. Vaktiniz varsa düğünde çalacak olacak şarkıları düğün öncesi tek tek dinleyerek beklenmedik bir sürpriz olmasının önüne geçebilirsiniz. Kısacası düğün müzik listenizi hazırlarken düğün mekanı, davetlilerin yaş ve beğeni dağılımları, parçaların birbiriyle uyumu gibi bir çok unsuru göz önünde bulundurmalısınız.

Yöreye Göre Eğlenceli Şarkılar

Belki bu şarkıları herkes bilemeyebilir fakat farklı kültürlerin ve dansların tanınmasına olanak sağlayacak yöresel şarkıların herkes için eğlenceli ve değişik bir tecrübe olacağı kesin. Tabii ki bu listeyi yapabilmek için iyi bir araştırma yapmak, aile ve akrabalardan yardım almak şart. Bütün davetlilere hitap edecek dans müziklerini seçmek oldukça zor görünse de biraz araştırma yaparak, biraz da diğer düğünleri gözlemleyerek oldukça kolay.

Davetlilere yöresel danslarınızı öğretirken ortaya çıkan eğlenceli görüntüler düğününüzü farklı kılacak ve ortaya eğlenceli görüntüler çıkacaktır. Balkanlar, Karadeniz, Roman veya Ege müzikleri ile çoşturacağınız davetlileriniz için sergileceğiniz dans figürlerine önceden çalışmanız düğünün eğlencesine eğlence katabilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan bu konuda destek istemeye unutmayın. Düğün sırasında pistte sizinle birlikte dans etmeleri hem katılımı hem de eğlenceyi arttıracaktır. Bir alternatif olarak ise, yöresel dans grupları düğüne çağırılarak davetlilere tam bir görsel şölen yaratılabilir.

Ve geldik gecenin sonuna tüm misafirlerimiz, akrabalar ve aileler mutlu o zaman şimdi asıl eğlence sırası size. Biliyoruz ki düğünde en eğlenilen kısım davetliler gittikten sonra yakın arkadaşlar ve aileler ile kalınan kısımdır. Düğünün son anları için popüler dans müziklerinden şarkılar ekleyebilir, düğün yaptığınız yeri adeta bir diskoya çevirebilirsiniz.

Mükemmel bir düğünün olmazsa olmazı müzik listeleri için bizim önerilerimiz bunlar. Düğün müzikleri listenizi davetlilerinize, düğün yapılacağı yere, popüler şarkılara ama en önemlisi kendi istek ve zevklerinize göre yapmalısınız. Unutmayın o özel günde her şey sizin istediğiniz gibi olmalı. Peki sizin ilham verici düğün müzikleri listenizde neler var?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!