Leziz Bir Düğüne Giden Yol: Düğün Pastası Seçimi

Düğün pastası seçimi için ipuçlarını takip ederek siz de düğününüzde mükemmel tada ulaşabilir, özel gününüzü lezzetle taçlandırabilirsiniz.

Düğünlerin vazgeçilmez ritüeli gelin ve damadın birlikte düğün pastası kesmesi ve ardından pastadan birer çatalı birbirlerine yedirmesidir kuşkusuz. Bu tatlı geleneği layıkıyla yerine getirmek ve en güzel, en lezzetli düğün pastasına kavuşmak için yazımıza göz atmanızda fayda var.  Düğün pastası seçimi için nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilerek en doğru seçimi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şeker Hamuru İle Yapılan Pastalar

Öncelikle, pasta kesme töreninde kullanılan kat kat, devasa pastaların üst katlarının aslında çoğu zaman sadece şeker hamurundan yapılmış, dekoratif bir ürün olduğunu belirtelim. Kimi düğünlerde gelin ve damadı kat kat bir pasta keserken görürsünüz ama serviste dilim pasta yerine yuvarlak ya da kare, bir porsiyon pasta gelir önünüze. Artık işin sırrını biliyorsunuz. Her hâlükârda, akılda kalacak olan bu gösterişli, çok katlı pasta olacak ve nasıl görüneceği de çok ama çok önemli.

Pastanızın içeriği mevsime ve düğün yemeğine göre belirlenmeli. Süslemelerinde ise tamamen özgürsünüz! Düğün pastası süsleri için şeker hamurlu modellerde danteller öne çıkıyor. Dantel desenlerinin sardığı pastalar zarafeti işaret ederken, gelinliğinde de dantel kullanan gelinlerin de tercihi oluyor. Üstünde çiçek motiflerinin yer aldığı düğün pastaları da yeni bir akımın öncüsü oluyor. Rengarenk, desen desen çiçeklerin süslediği pastalar, özellikle kır düğünlerinin vazgeçilmezi haline geliyor. Şeker hamuru üzerine yenilebilir incilerin dizildiği tasarımlara, kalp ve yıldız figürleri de eklenebiliyor. Pastel renklerin sıklıkla yer aldığı şeker hamuru düğün pastası genellikle katlı olarak görücüye çıkıyor. Marine konseptli düğünlerde pastalar istiridye kabukları ve deniz yıldızları ile süslenebiliyor. Kimi pastalar ise canlı çiçeklerle süslenebiliyor, bir katta kullanılan canlı çiçekler yenmeyen bölüm olarak belirlenirken, diğer katlarda şeker hamurlarından destek alınabiliyor.

Fotoğraflı Pastalar

Butik pastacılık sektörü büyüdükçe her geçen gün birbirinden yaratıcı düğün pastası fotoğrafları ile karşılaşır olduk. Pastanızı kime / nereye yaptıracağınızı seçtikten sonra müstakbel eşinizle sizin için özel bir anlamı olan bir süslemede karar kılın.

Pasta üzerinde özel anlarınızın yer aldığı fotoğrafların baskısı yapılabiliyor. Genellikle yatay modeldeki, kremalı pastaların bulunduğu fotoğraflı pastalar, adeta yenilebilir çerçeve vazifesi görüyor.

Resimli düğün pastası kurdelelerle süsleniyor. Katlı olan resimli pastaların her katına farklı fotoğraflar basılarak düğün davetlileri için mutluluğun resmi çiziliyor. Davetiyeler, nikah şekerleri ve düğün dekorasyonunda da yer verilebilen fotoğraflar, düğün pastası üzerinde yer alarak konsepti tamamlıyor.

Düğün pastaları da trendleri karşılayarak slogan taşımaya başlıyor. Üzerinde mutluluğa dair cümlelerin, çiftlerin mottolarının, birbirlerine hitap kelimelerinin yazıldığı yazılı düğün pastaları her katında başka bir sevgi ifadesi taşıyor. Gelin ve damadın isimlerinin yer aldığı pastalar yatay da tasarlanabiliyor. Kimi zaman pastaların üstüne şiirler, şarkı sözleri de yazılabiliyor. Aşk hikayenizin en özel anlarını anlatabileceğiniz yazılar, kendi masalınızı kaleme almanızı mümkün kılıyor. Pasta üzerine yazılan sözlerde düğün şarkısına da atıf yapılabiliyor. Örnek sloganlar arasında “Sonsuza Dek Evet”, “Ömür Boyu Sürecek”, “Bir Aşk Hikayesi” gibi yazılar yer alıyor.

Cup Cake Düğün Pastaları

Düğün pastası cupcake şeklinde de yapılabiliyor. Tekli cup cakelerin servisi kolaylıkla yapılırken, kesim ritüelinde ise tepede bulunan tek bir yaş pasta kesiliyor. Katlı servis plakasının üstüne tek tek yerleştirilen cup cakelerin her birinin farklı tatlarda yapılması da mümkün oluyor. Üstü krema ile, damla çikolatalarla, meyve parçaları ile süslenebilen pastalar, özellikle kalabalık düğünler için seçiliyor. Cup cakelerin kimileri ise şeker hamuru ile süslenebiliyor. Cup cake kullanıldığı durumlarda servis maketinin de uyumlu renk ve desenlerde tercih edilmesi önem taşıyor.

Gri, beyaz veya altın rengi standların kullanıldığı pasta katlarında kare, dikdörtgen ve yuvarlak yüzeyler bulunabiliyor. Katların arasındaki geçişler ise romantik sütunlar aracılığıyla sağlanıyor. Tepsilerin yan süsleri de motiflerle tamamlanarak romantik stili eşsiz kılıyor.

Makaron Düğün İkramları

Modern çiftler son dönemlerin trendi olan makaronları düğünlerde de ikram olarak sunuyor. Rengarenk makaronların dizildiği kuleler misafirleri memnun ederken, ev sahibi çiftlerin de özel günlerini renklendiriyor. Mavi, pembe ve sarı renklerdeki makaronlar cup cake standlarında sunulabildiği gibi pastaların üzerine krema ile yapıştırılarak da servis edilebiliyor. Ağızda eriyen kıvamı ve hafif lezzetiyle tercih edilen makaronlar düğün pastasının yerini tutabiliyor. Kolay servis edilen makaronlar, düğün anına kadar soğutucuda muhafaza edilerek servise çıkarılıyor.

İkonik Düğün Pastaları

Düğün pastalarının bazılarının üzerinde ikonlar yer alabiliyor. Bu ikinizin de çok sevdiği bir resim, hayallerinizdeki pembe panjurlu ev ya da sizin gelinlik ve damatlıklı hallerinizin şeker hamuru maketleri olabiliyor. Artık pasta tasarımcıları öyle yetenekli ki, istediğiniz hemen her şeyi pastanın üzerinde görebiliyorsunuz. Herkesi şaşırtacak çok yaratıcı bir pasta isteyen ama ne istediğini de tam olarak bilemeyen çiftlerse internette araştırma yaparak birbirinden orijinal düğün pastası tasarımları bulabilirler. İkonlar için pasta tasarımcılarından destek alınabilirken, sizin ve partnerinizin yüzüne kadar her detayı benzeyen ikonlar düğün için özel bir anı yaratmanıza da vesile oluyor. Düğün sonrası biblo olarak kullanılabilen tasarımlar şekerden yapılabildiği gibi küçük heykelcikler şeklinde yenilemeyen materyallerden de şekillendirilebiliyor.

Düğün Pastalarının İçeriği

Şekil üzerinden birçok alternatife erişilebilen düğün pastalarının içeriği de çeşitleniyor. Meyveli, çikolatalı, beyaz kremalı, muzlu, krokanlı, fıstıklı düğün pastaları bulunabilirken, mevsime göre de seçimler yapılabiliyor. Yaz aylarında genellikle meyveli pastalar tercih edilirken, kış düğünlerinde çikolatalı klasiklerden vazgeçilmiyor. Düğün pastalarının çabuk bozulma özelliği nedeniyle doğru koşullarda muhafaza edilmesi sağlık açısından önem arz ediyor.

Pastanın içeriği çiftlerin zevkine, pastanenin spesiyaline, sezon trendlerine göre belirlenebiliyor. Günümüzde vegan çiftler için özel pastalar veya katkısız içeriklerden tatlılar da yapılabiliyor. Alerjisi olan kişiler için fıstıklı pastalar tavsiye edilmezken, beyaz un yerine tam buğday unu ile yapılmış organik pastalar da alıcı buluyor.

Düğün pastası seçimi sürecinde son derece önemli olan diğer faktörler de düğün pastası fiyatları ile düğüne katılacak olan kişi sayısı. En az bir ay öncesinden sipariş verilmesi gereken pastaların porsiyonlarının belirlenmesi adına net kişi sayısı bir hafta öncesinde son kez teyitleniyor. Kişi sayısı pasta fiyatını belirlemede, fiyatlar ise model belirlemede ve seçeneklerinizin sayısını belirlemede etkili oluyor. Maket pastası törenden bir gün önce hazırlanırken, düğün günü süslenerek törene hazır hale geliyor. Düğün yerine maket mi yoksa gerçek pasta mı seçildiği konusunda bilgilendirme şart koşuluyor. Hem mekanın servis şartları hem de saklama koşulları açısından bu küçük detay hayati öneme kavuşuyor. Taşınırken çok daha dikkatli olunması gereken gerçek pastalar, saklama koşullarında da ehemmiyet gösterilmesini hak ediyor.

Bundan sonrası ise birbirinden yaratıcı bu muhteşem pastalar arasından favorilerinizi belirlemek ve mümkünse kendi katacağınız kimi ufak detaylarla daha da kişiselleştirmeye ve tabii nasıl bir düğün pastası istediğinizi pastacınıza anlatmaya kalıyor. Damak tadına, göz zevkine, düğün davetli sayısına, bütçenize göre seçilecek düğün pastaları ile sizlere şimdiden afiyet olsun!

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!