Düğün Takıları Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Tüm gelin adaylarının da bildiği gibi düğün takıları, gelinliği tamamlayan ve küçük dokunuşlarla sizi kusursuzlaştıran önemli detaylardandır.

Hayallerinizdeki gelinliğe kavuştuktan sonra artık düğün takıları bakmaya başlayabilirsiniz demektir. Eğer gelinlikten önce takılarınızı almaya kalkışıyorsanız, bilmelisiniz ki yanlış yoldasınız. Eğer rüya gelinliğinizle uyum sağlamazsa, sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Öncelikle gelinlik ve gelin buketinize karar vermeniz daha doğru olacaktır. Gelin buketinde canlı çiçek tercih etmek isteyebilirsiniz. İthal ve yerli olarak ayrılan çiçeklerin istediğiniz türlerini araştırıp, tonlarını ve şeklini önceden kafanızda tasarlayabilirsiniz. Fakat mevsimlere dikkat etmek gerektiğini unutmayın. Çünkü maalesef her çiçek türü, her mevsimde yetişmiyor.

Takılarınızı seçerken unutmamanız gereken ilk şey, üzerinizdeki en önemli ayrıntının gelinlik olduğu. Bu yüzden gelinliğin ihtişamını gölgeleyecek takılardan uzak durmalısınız. Genelde gelin adayları, hayatlarında bir kez yaşayacaklarını düşündüğü bu özel günde, mücevherlerin büyülü parıltılarına kapılıp, abartıya kaçabiliyor. Seçim yaparken iki kere düşünmekte fayda var.

Size yardımcı olabilecek birkaç tavsiyeye göz atmak isteyebilirsiniz;

Takılarınızı Kendiniz Seçin

Bazen düğün takıları aileler tarafından alınabiliyor ama bunu tamamen onlara bırakmak, bazı uyumsuzluklara yol açabilir veya sizi strese sokabilir. Ailenizin fikirleri sizin için ne kadar önemli olsa da istemediğiniz seçimler yapmaya zorlanmak, sizi üzecektir. Bu yüzden onları kırmadan, kendi isteklerinizi dile getirmelisiniz. Unutmayın, bu sizin düğününüz, önemli olan sizin ne istediğiniz! Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da yakın arkadaşlarınızın fikirleri. Günümüzde gelin adayları, düğün alışverişine giderken yanlarında en yakın arkadaşlarını götürmeyi tercih ediyor. Fakat bunun avantajları olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu unutmamak gerek. Belki samimiyetten belki de farklı sebeplerden fikirlerini dile getiren yakın arkadaşlarınız, bazen aşırıya kaçabilir. Eğer baskın karakterli arkadaşlarınız varsa alışverişe yalnız gitmenizi tavsiye ederiz. Risk almak ve mutluluğunuza gölge düşürmek istemiyorsanız, takılarınızı kendi zevkinize göre seçmeniz en doğrusu. Seçtiğiniz gelinlik modeli ve gelin buketiyle beraber yola çıkmak iyi bir fikir olacaktır.

Aksesuarlarınız Sizin Önünüze Geçmesin

Gelinlik dahil; takıların, buketin ve eğer takıyorsanız tacınızın, hepsinin görkemli olması sizi şık değil aksine rüküş yapacaktır. Bu durumda abartıya kaçmayarak dengeyi sağlamanız büyük önem taşıyor. Mesela gelinliğiniz oldukça gösterişliyse ve upuzun bir duvağınız varsa, küçük ve zarif küpeler tercih edilmelidir. Tektaş yüzük ya da ufak bir pırlanta kolye yeterli olabilir ve böylelikle asaletinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Saçınızda, taç kullanmayı düşünüyorsanız ve bunu gerçekten çok istiyorsanız, kullanın. Fakat son yıllarda daha modern ve popüler saç aksesuarları bulmak da artık hiç zor değil. Günümüzde gelin adayları, daha salaş saç modelleriyle birlikte, saçların arasından ışıldayan, taşlı, incili veya çiçekli aksesuarları daha çok tercih ediyor. Dengeyi sağlamak için bu gibi tezatlıklar yaratırsanız, daha hoş görünebilirsiniz. Tabi ki sade bir gelinlik tercih ettiyseniz, düğün takıları biraz daha gösterişli olabilir. Ama öncelikle kendinizi, ikinci olarak gelinliğinizi ve son olarak da takılarınızı sergileyeceğinizi hatırlamakta fayda var. Eğer aksesuarlarınızda aşırıya kaçarsanız, davetlilerin hafızalarında, güzelliğiniz ve zarafetiniz değil, sadece takılarınızın parıltısı kalacaktır.

Seçeneklerinizi İyi Değerlendirin

Uzun yıllardır vazgeçilemeyen ve geline en çok yakıştığı düşünülen düğün takıları incilerdir. Özellikle dantelli gelinlik lere çok yakışan ve nostaljik bir hava katan inci takılar, gerçekten gelini prensesler gibi hissettiren çok özel parçalardır. Fakat inciyi seçerken de dikkatli davranmak gerekiyor. Önerimiz, yanınıza gelinliğinizin kumaşından bir parça alarak inci takımınızı seçmeniz. Çünkü sanılanın aksine, birçok tonda inci bulunuyor. Örneğin kırık beyaz veya krem rengi gelinliklerin yanında bembeyaz bir inci kolye, biraz çiğ kalabilir. Eğer set olarak değil de takılarınızı ayrı ayrı alıp bir takım oluşturuyorsanız, yine renk konusunda hassas davranmalısınız. Küçücük bir fark, çok göze batabilir. Bu detayları atlamamanız hayati önem taşıyor.

Genel olarak düğün takılarının gümüş, pırlanta, altın veya inciden olması gerektiğine dair bir algı vardır. Fakat hiç çekinmeden zümrüt, yakut ve safir gibi değerli taşları da tercih edebilirsiniz. Beyaz gelinliğin üzerinde renkli taşlar nasıl durur diye düşünebilirsiniz ama yeniliklere açıksanız, birkaç tanesini denediğinizde, gelinliği ne kadar farklı yerlere götürebileceğini görebilirsiniz. Son yıllarda moda olan siyah inci ve siyah mücevherleri deneyebilir, fark yaratabilirsiniz.

Uyum Detaylarda Gizlidir

Takılarınızın yalnızca gelinliğinize ve gelin buketinize uyum sağlaması yeterli değildir. Dolayısıyla diğer seçimleriniz de ayrıntılarla dolu olacaktır. Mesela düşünmeniz gereken saç şekliniz ve ayakkabılarınız da var. Gelinliğinizi kısa tercih ettiyseniz, ayakkabılarınızın bacak boyunuzu kesmemesi için bantsız ve ince topuklu olmasına özen göstermeniz gerekecek. Bildiğiniz gibi ince topuklar, her zaman zarafetin simgelerinden biri olarak kabul edilmiştir.Fakat gelinliğiniz eğer uzun etekli olacaksa, daha rahat hissetmek için dolgu topuk da kullanabilirsiniz. Saçınızı topuz yaptırmayı düşünüyorsanız, sallantılı ve iri küpeler takabilir, eğer açık bırakmayı düşünüyorsanız, küçük yuvarlak küpeler seçebilirsiniz. Bu arada omuzları açık olan bir gelinlik giyecekseniz, saçlarınızı da salık bırakmak, eğer daha kapalı bir gelinlik giyecekseniz de saçlarınızı toplu yaptırmak daha doğru olacaktır. Bu şekilde yüzünüzün güzelliğini daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Gelinlik yakasını arka plana atmaktan çok, öne çıkaracak takılar seçmeniz gerekiyor. Seçeceğiniz takıların fazla gösterişli olmaması, onları hayat boyu kullanılır hale de getirecektir.

Dış Etkenleri Göz Ardı Etmeyin

Takı seçerken karar aşamasına geçmeden önce son olarak dikkat etmeniz gerekenler, dış etkenlerdir. Yani mevsimler ve gece gündüz olayları. Günlük hayatta da bu gibi etkenler takı seçimlerimizi etkiler. Mesela kışın, daha ağır ve taşlı takılar seçilirken, yazın daha canlı renkli ama daha minimal aksesuarlar tercih edilir. Ya da gündüzleri, daha sade makyaj ve takı kullanılırken, geceleri daha yoğun makyaj yapılıp, daha şatafatlı takılar seçilir. Düğün takıları da bu doğrultuda seçilirse, daha uygun olacaktır. Tercihlerinize, evleneceğiniz mevsimi de düşünerek karar vermelisiniz. Yazın evleniyorsanız, üzerinde çiçek detayları olan, canlı ve ışıltılı zarif takılar ve tektaş yüzük kullanabilirsiniz. Makyajınızı ne kadar pastel tonlarda ve sade tutarsanız, takılarınız daha da parlayacaktır. Eğer kışın evleniyorsanız daha gösterişli, ağır ve büyük takılar, kapalı salonlarda çok da abes kaçmayacaktır.

Sadece size özel olan düğün gününüzü planlarken biraz kafanız karışabilir, bazen strese girebilir, hatta belki bunaldığınız zamanlar bile olabilir. Ama bunların moralinizi bozmasına ve sizi umutsuzluğa sürüklemesine asla izin vermeyin. Bu süreçte, birçok kişi size akıl vermeye çalışacak ya da kararlarınıza müdahale etmek isteyecektir. Yeni fikirlere ve eleştirilere açık olmak güzeldir ama gerektiğinde aldırış etmemeyi de öğrenirseniz, daha mutlu ve huzurlu hissedersiniz. Kendinizden başka kimse sizi gelinliğiniz, saçınız, makyajınız ve gelin buketinizle gözünde canlandıramayacaktır. Hayallerinize güvenmeli, kararları siz vermelisiniz. Ayrıntıların üzerinde durmanız ve gerekli dengeyi kurmanızda fayda var. Bu yüzden zorlamadan, uyumsuzluklar yaratmadan ve parıltıların büyüsüne kapılmadan, dengeyi bozmamanız gerekiyor. Çünkü o gün geldiğinde kendinizi prensesler gibi hissedeceksiniz. Göz açıp kapamadan bitecek olan, hayatınızın en güzel gününün keyfini çıkarmaya çalışın. Unutmayın ki üzerinizde en rahat hissettiğiniz takılar her zaman en güzelleridir. Sizce düğün takıları seçerken nelere dikkat etmeli, farklı fikirleriniz varsa düşüncelerinizi bizimle paylaşarak, okuyucuya katkıda bulunabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!