Düğün Yorgunluğunun Sonundaki Hediye: Balayı

 

İlişkiniz nice zorlu sınavdan geçti, birlikte nice badire atlatıp sonunda mutluluğa kavuştunuz; sevdiğiniz insanla, ruh eşinizle hayatınızı bileştiriyorsunuz. Tabii evlilik, düğün, dernek çok ama çok yorucu, yıpratıcı süreçler. Neyse ki tüm bu stresin sonunda sizi bekleyen bir mucize var. Evet balayı!

Tatil için yapacağınız hazırlıklar bu sefer bambaşka olacak! Tatile gideceğiniz şehri seçmek, kalacağınız yeri araştırıp bulmak, tatil için para ayırmak, harcamalarınızı hesaplamak, yanınıza alacağınız kıyafetleri seçmek, bavula koyacağınız diğer eşyaları hazırlamak, işten izin almak, arkadaşlarınıza ve ailenize haber vermek, bilet almak, rezervasyon yapmak ve normal bir tatil için yapacağınız diğer tüm hazırlıklar balayı dendi mi bambaşka bir anlam kazanıyor. Sevdiğinizle (artık o sizin hayatınızı paylaşacağınız insan oldu) geçireceğiniz özel zamanların başlıcası. Düğün sonrası yeni evli hayatınızın mutluluğunuza renk katacak bir zaman dilimi. Evlilik aşamasında girdiğiniz tüm streslerden arınacak, sadece ilişkinize, birbirinize zaman ayıracaksınız. Üstelik bu zaman düğün yorgunluğunun sonundaki hediye: Balayı!

Neden Düğün Yorgunluğunun Sonunda Çiftlere Hediye Balayı Gerekir?

Sevdiklerinizle, aile ve arkadaşlarla yapılan düğün kutlamalarının heyecanı ayrı, düğün sonrası eşinizle başbaşa yapacağınız romantik kutlamalar ayrı. Sadece size ve yeni eşinize özel ayarlayacağınız bu düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı boyunca tamamen kendi zevklerinize uygun bir tatil programınız olacak. Evlilik hazırlıkları boyunca kendi mutluluğunuz kadar ailelerinizin mutluluğunu da düşünüp ona göre planlar yaptınız. Ancak kendinize bu mutlu ve bir o kadar da yorucu süreç sonunda biraz daha özel bir tatil fırsatı yaratmalısınız. Eşinizle birlikte her türlü stresten uzak, sadece birbirinizle ilgilenerek geçireceğiniz bu tatil emin olun üzerinizdeki tüm yorgunluğu silip götürecek. Ancak bu muhteşem geçecek balayı için de düğünün her detayında olduğu gibi önce bir bütçe belirlemeniz gerekiyor. Ardından da bu bütçeyi aşmayacak şekilde nerelere gitmek istediğinizi, ne tür bir balayı hayal ettiğinizi müstakbel eşinizle konuşup netleştirmek. Sonra da yurtiçi ya da yurtdışında yapacağınız balayı tatili için vize, bilet gibi işlere koyulmak. Bütün bu süreç içinde de plan yaparken balayının heyecanıyla dolmak!

Öncelikle düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı yerleri arasında bir seçim yapmanız lazım. Yaşadığınız şehre yakın mı kalmak istiyorsunuz yoksa çok daha uzak bir tatil beldesine gitmek mi? Daha önce tatil yapmış olduğunuz bir şehre mi gitmekten yanasınız yoksa müstakbel eşinizle ikinizin de görmediği bir ülkeyi, şehri mi tanımak istersiniz? Yurtiçinde henüz görmediğiniz şehirler mi sizi çekiyor? Yoksa balayınızı yabancı bir kültürü gözlemleyebileceğiniz, farklı kültürlerin mutfaklarını tadabileceğiniz, müzelerini gezebileceğiniz bir yurtdışı tatili mi ayarlamak size daha çekici geliyor? Tatil gezmelerinden ziyade birbirinize kaliteli zaman ayırabileceğiniz sessiz sakin bir düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı için mi isteklisiniz? O zaman tatilciler tarafından çok tercih edilmeyen, kent yaşamından uzak beldeler siz yeni çiftimiz için daha uygun olacaktır. Örneğin tam anlamıyla keşfedilmemiş bir tatil beldesi, henüz müşterilerle dolmamış, en dolu sezonunda olmayan bir otel aradığınız sükuneti ve düğün stresini atabileceğiniz rahatlamayı her ikinize de sunabilecektir. Öte yandan düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı mekanları arasında size daha heyecan dolu anlar yaşatacak alternatifler bulabilirsiniz.

Balayı İçin Farklı Alternatifler

Birçok ülkeden turist çeken balayı mekanları aynı zamanda birçok eğlence merkezi ve restaurant da barındırır. Bu sayede balayınız sırasında birtakım rezervasyonlar yaparak farklı tatlar deneyebilir, eğlenceli düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı mekanları bulabilirsiniz. Her iki durumda da fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın ki nerede olursanız olun evliliğinizin bu ilk tatilini ölümsüzleştirin!

Balayı için seçilen destinasyon belli olduğunda sırada tabii ki otel seçimi var. Otelin kaç yıldızlı olduğundan bulunduğu şehre, otel odalarından şehir merkezine nasıl ulaşacağınıza kadar birçok ayrıntı var düşünmeniz gereken. Her şeyden önce de yaz tatili mi kış tatili mi istediğinize karar vermelisiniz. Belki iliklerinizi ısıtacak bir yaz tatili deniziyle güneşiyle sizi ve eşinizi daha mutlu edecektir. Belki de bembeyaz karlara gömülü bir tatil merkezinde birbirinizi sevginizin sıcaklığıyla ısıtacaksınızdır. Yaz sezonunda tatil yapmayı ya da bulunduğunuz şehir kış aylarını yaşarken yaz sezonunda olan bir tatil merkezine yolculuk etmeyi seçerseniz sevdiğinizle beraber güneşlenebilir, yüzebilirsiniz. Kış tatili yapacağınız bir tatil yerine giderseniz de düğününüz sonrası sizi farklı heyecanlara sürükleyecek sportif aktivitelere dahil olabilir, kim bilir belki de sıcak bir odun ateşi karşısında romantik dakikalar geçirebilirsiniz. “Odanızda jakuzi olmasını ister misiniz?”, “Aydınlatma istediğiniz gibi mi?”, “Otelin spa’sı var mı?”, “Mevsim kışsa odada bir şömine var mı?” gibi detaylara dikkat ederek hayatınızın en mutlu tatilini, karı koca olarak geçireceğiniz ilk gezinizi kusursuz kılabilirsiniz. Ayrıca, alışıldığın dışında bir tatil planı çıkarmak istiyorsanız belki de bir değil birden fazla şehri ziyaret edebilir, orijinal bir balayı geçirebilirsiniz. Karı koca bir tatil turuna katılabilir, bir gemi yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bu sayede bir yerde kalmaktansa farklı bölgeleri tatil noktaları arasında yolculuk ederek balayı yapabilirsiniz.

Düğün Sonrasındaki Balayı Sırasında Harcamalara Dikkat Edin

Balayı konusundaki bir diğer önemli husus da harcamalar. Tabi ki evlilik kararı aldığınız andan itibaren giderleriniz konusunda düşünmeye de başladınız. Giderleriniz gittikçe arttı. Düğün alışverişi, davetiyeler, o güzelim gelinliğiniz, damatlığınız elbette ki sizi birçok harcama yapmaya sürükledi. Fakat düğün yorgunluğnun sonundaki hediye balayı da sizi beklemeli. Eşinizle başbaşa geçireceğiniz balayınızı en ince ayrıntılarıyla ve ikinizi de memnun bırakacak şekilde planlarsanız, bütçenizi önceden belirlemiş olacaksınız ve tatil boyunca da içiniz rahat olacak. Unutmayın ki düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı sizi şımartmak, mutluluğunuza mutluluk katmak için sahip olacağınız bir ayrıcalık. Bu sebeple balayınız için bütçe oluştururken sizi en mutlu edecek etkinliklere öncelik vermeniz, gereksiz gördüğünüz tatil aktivitelerinden vazgeçmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede finansal anlamda zorluğa düşmeden sizi tatmin edecek bir balayı tatili yapma şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca düğün hazırlıklarına başlar başlamaz balayı planları yapmanız gerektiğini de aklınızın bir köşesinde tutmanız önemli. Balayınızı geçireceğiniz şehirdeki otellere, yolculuk biletlerine ne kadar erken bakarsanız o kadar uygun seçeneklerle karşılaşırsınız. Benzer şekilde balayı tatilinizi yurtdışında geçirmeyi düşünüyorsanız da vize için gerekli belgeleri toparlamanız, pasaport sahibi değilseniz pasaport çıkartmak için başvurmanız gerekiyor. Vize için başvuracağınız kurumların başvuru aşamasından sonra ülkeden ülkeye değişse de ortalama iki hafta içinde pasaportunuzu size geri göndereceğini bilmenizde de fayda var.

Zaten otel ve yolculuk için belirli bir bütçe ayırdınız ama hesapta olmayan kimi görünmez harcamaların da toplamda epey bir yekûn edeceğini unutmayın. Dışarıda yenen yemekler, taksi paraları, tekne turları, alınan hediyelik eşyalar, müze biletleri derken balayınız size hesapladığınızdan çok daha pahalıya mal olabilir. Bu sebeple her ne kadar balayınız düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı olarak sizi ve eşinizi mutlu kılmak için organize ediliyor olsa da bu ekstra ve beklenmedik harcamalar için kenara bir miktar para ayırmanızı öneririz. Düğün için de yeterince harcama yaptığınızı düşünürsek balayının bu görünmez harcamalarını da balayı bütçesi yaparken göz ününde bulundurmanız emin olun çok önemli! Her türlü maddi detayı önceden ayarlayın ki balayınızda sadece eşinizle ne kadar mutlu olduğunuzu düşünün ve baş başa romantik günler geçirin! Ne de olsa yıllar geçince bu mutlu düğün yorgunluğunun sonundaki hediye balayı aklınıza geldiğinde birbirinize bakıp gülümseyecek ve en güzel anları mutlulukla hatırlayacaksınız.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!