Düğünde Kız Tarafının Yapması Gerekenler

Kız çeyizi ve olmazsa olmazlar nelerdir? Hep birlikte inceleyelim. Gelinlerin tatlı telaşına ortak olup günümüzden şimdiye değişime uğrayan ya da uğramayan adetler nelerdir, görelim.

Vee.. Büyük gün geldi çattı. Yıllardır hayali kurulan olmasını istediklerinizle, olmamasını istedikleriniz arasında gelgitler yaşadığınız o büyük gün. Kızlar açısından da erkekler tarafından da büyük gerginlik ve telaşla başlayıp mutlu sonla bitmesini temenni ettiğimiz gün. DÜĞÜN!. Geldi çattı. Peki her yöreye göre değişiklik gösteren ve çok çeşitli adetlere sahne olan bu günle ilgili gelinlerin tatlı telaşında, kız tarafının yapması gerekenleri biliyor muyuz? Hadi bir göz atalım.

Gelin Alışverişi

Yeni bir ev, yeni bir hayat ,sevdiğimiz adamla mutlu, huzurlu geçireceğimizi hayal ettiğimiz yeni bir yaşamdır; evlilik. Tabi ki bunca anlamı olan şeyler çok da kolay elde edilmiyor. Gelinlik, ayakkabı ,düğün salonu filan bunlardan hiç bahsetmiyorum, bunlar en son . Her kız ailesinin gelenekler gereği yaptığı şeyler vardır. Bazı yörelerde çok ayıp karşılanan fakat bazı yörelerde mutlaka kız tarafının yapması gereken geleneklerden bahsetmeye çalışacağız.Kız isteme kız evinde yapılır ve istemede her türlü ikram ve konukseverlik kız tarafından beklenir.

Söz ve Nişan kız tarafınca yapılır (aile içi veya bir mekan kiralama kız tarafına kalmış bir şeydir) ve genel olarak nişanlık ve erkeğin nişan yüzüğü kız tarafından alınır.

 

Düğün için kız çeyizi , yatak odası takımı (Bazı yörelerde bu çok ayıp karşılanır ve kesinlikle kız tarafı almaz), bazı yörelerde beyaz eşya dahi kız tarafından beklenir.

Damatlık, kız tarafından alınır, damat bohçası hazırlanır, damat tarafının yakınlarına bu bohçalar dağıtılır.Genel olarak çoğu yörede bu gelenekler geçerlidir. Fakat çoğu gencimiz maddi anlamda çok zorlandığı için bu kuralar aileler tarafından görüşülerek esnetilebilir. Geleneklerimiz çok güzeldir devam ettirilmesi tarafındayız fakat günümüz şartlarında eşler birlikte eşyaları alarak birlikte ödeyebilir, taksitle ev eşyalarını bu süreçte ödeyebilir veya düğün takıları ile birlikte bu işin altından kalkabilir diye düşünmekteyiz.

Çeyiz Hazırlıkları

Düğünde kız tarafının yapması gerekenler içinde çeyiz en önemli detay. Eskilerde daha küçücükken kızlarına çeyiz yapmaya başlayan büyükler, artık kalmadı. Nişandan sonra her şey dizilmeye başlanıyor. Adetlerimize göre erkek tarafının yükü daha ağır ancak kız için de durum önemsenmeyecek gibi değil ,özelikle günümüz koşullarını düşününce .Çeyizde kız tarafına düşenleri özetle anlatalım tabi ki bu kadarla bitmiyor onu da atlamayalım . Mutfak eşyaları,elektronik eşyalar ,örgü işleri,yatak odası.

Artık mutfak eşyaları set halinde satılmakta. Örneğin ; 85 parça yemek takımı içerisinde, 12 kişilik servis olacak biçimde, tencere setinden, tavaya, porselene, çaydanlığa,çatal-bıçak takımına, kahvaltılığa… kadar çok sayıda parçalar yer alır. Sizlere tavsiyemiz bu senenin modası kare şeklindeki seçeneklerdir. Buna ek olarak mutfak için;mikser, blaender, mutfak robotu, tost makinesi, fırın, düdüklü tencere, baharat seti, saklama kapları, rende, ezecek, soyacak, açacak…Yemek takımlarına bir göz atabilirisiniz.

Elektronik malzemelere verilecek örneklerde; ütü, (ütü masası,çamaşır asacağı mandal unutmayın.) saç kurutma makinesi,maşa, saç düzleştiricisi, mikrodalga fırın,(ayrıca tepsi ve kek kalıplarını unutmayın), elektrikli süpürge (Bunun yanı sıra süpürge ,faraş gibi şeyleri unutmayınız.), çamaşır makinesi, bulaşık makinesi… gibi büyük ev aletleri günümüzde ortaklaşa alınan eşyalar arasındadır. Ayrıca,temizlik malzemeleri (çekpas, tuvalet fırçası, süpürge, faraş, kova, maşrapa, çamaşır askılığı, ütü masası…),halı, kilim vb. şeyleri atlamayınız.

Örgü İşleri; eşarp (dağıtacağınız kişi sayısına göre 10-20 arasında olması yeterlidir), seccade, patik, yorgan, nevresim, pike, yastık, lif, kese, havlu, tuvalet için; klozet takımı, küvet perdesi, eskiden el emeği göz nuru olarak, televizyon ve sehpa örtüleri olurdu. Günümüzde pek fazla olmasa da artık bunlar hazır olarak ya alınmakta ya hiç bulunmamakta.

Yatak odası takımı eskiden olmazsa olmaz olarak kız tarafından istenmesine rağmen, günümüz şartlarında ortaklaşa alınarak tamamlanan takımıdır . Unutmayın her ne kadar eksiksiz bir şekilde çeyiz yapmaya çalışsanız da atladığınız unuttuğunuz ufak tefek şeyler mutlaka olacak. Bunun için canınızı sıkmayın, zamanla her şey olacaktır.Siz mutlu bir geleceğe merhaba deyin gerisi nasılsa gelir.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!