Duvak Modelinizi Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hayatınız boyunca aradığınız ve en nihayetinde bulduğunuz müstakbel eşinizle tanıştınız. Sonra o dört gözle beklediğiniz soru, beyaz atlı prensinizin dizlerinin üzerine çökmesiyle geldi ve siz de “Evet” dediniz. Düğün gününüzde muhteşem görünüp herkesin size gıpta ederek bakmasını istiyorsunuz; ancak bunu nasıl başaracağınızı bilmiyorsunuz. Gelinliğinizin tamamlayıcı unsurları olan duvağın seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken birkaç küçük nokta sayesinde en az gelinliğiniz ve kendiniz kadar duvağınızla da görenleri ve en önemlisi eşinizi büyüleyeceksiniz.

Gelin adaylarının en değerli aksesuarıdır duvakları… Nasıl değerli olmasın ki! Çocukken başlar daha duvak denemeleri onlar için. Yakaladıkları ilk tül parçası hayali bir duvaktır bir zamanlar çünkü. Durum böyleyken düğün öncesi duvak modeline karar verme aşamasındaki telaşlarına hiç şaşırmamak gerek.

Dememiz o ki; siz de o gelinlerden biriyseniz kararsızlığınız için telaş yapmanıza hiç gerek yok. Çünkü neredeyse tüm gelinler sizinle aynı durumu yaşıyor. Yapmanız gereken tek şey telaşınızı bir kenara bırakıp duvak modelinize karar vermeden önce sözlerimize kulak vermek. İşte sizin için hazırladığımız duvak modeli seçmeden önce bilmeniz gerekenler listesi ve seçim yapmanın püf noktaları…

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki duvak seçimi o kadar kolay bir şey değil. Duvak seçimi yaparken gelinlik modelinizden düğün mekanınıza, yapacağınız saç modelinden yüz şeklinize kadar göz önünde bulundurmanız gereken bir çok husus bulunmakta. Ancak bunun için hiç korkmanıza gerek yok; çünkü yazının sonunda hayallerinize, size ve gelinliğinize en uygun olan duvağa, o büyük günde misafirlerinizin gözlerini kamaştıracağınız bir görünüme sahip olacaksınız.

Gelinlikle Uyumlu Bir Model Tercih Edin

Duvak modelinizi seçmeden dikkat etmeniz gereken ilk kural, duvağınız ile gelinlik modeliniz arasındaki uyumu yakalamaktır. Vintage bir gelinliğin üzerine Fransız danteli kuyruklu bir duvak kullanamazsınız mesela. Ya da sırt dekolteli bir gelinlik giydiyseniz dekoltenizi kesecek boyda duvak takmak şıklığınızı bozacaktır. Bu yüzden duvak seçiminizi yaparken gelinlik modelinizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Saç Modelinizle Duvağınız Arasında Ahenk Olmasına Dikkat Edin

Gelin duvak modeli incelerken karşınızda bir çok seçenek çıkacağınızı görebilirsiniz. Bu kadar çok seçenek arasından kaybolmadan önce düğününüzde giyeceğiniz gelinliği göz önünde bulundurmanız kadar yapacağınız saç modelini de dikkate almanız gerekmektedir. Saç modeli ile birlikte duvağınız arasında uyumu yakalamalı ve saçınızla duvağınızın bir bütün olduğunu misafirlerinize hissettirmelisiniz. Bunun yanında seçeceğiniz duvak modelinin önemli olduğu kadar saçınızın hangi kısmına takacağınız da oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Örneğin düğününüzde topuz bir saç modeli tercih edecekseniz duvağınızın topuzunuzun hemen altında takmanız, sizlere oldukça şık ve güzel bir görünüm kazanmanızı sağlayacaktır. Böylece topuzunu ön plana çıkarabilir ve duvağınız saçınızın tamamlayıcı bir eki haline getirebilirsiniz. Bunun yanında saç modeliniz gösterişliyse sade bir duvak eğer sadeyse gösterişli bir duvak tercih etmeniz, aradığınız uyumu yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

Saçınızın Boyuna Göre Duvağınızın Modelini Seçin

Saçlarınızın boyutu duvağınızın boyutunu etkilemektedir. Saç boyuna göre duvak modeli seçeneklerine dikkate alarak saçınıza en uygun olan duvak modelini tercih etmek hiç de zor olmayacaktır.

Kısa saçlar için;

Düğünde yapacağınız saç modelinin önemi kadar saçınızın boyutu da duvak modelinin seçiminde önemli bir husustur. Saçlarınız kısacık bile olsa sizlere uygun duvak modelleri mevcut. İlk olarak kısa saçlı bir gelinseniz göz önünde bulundurmanız gereken duvak modellerinden ilki kafes duvak modeli olmalıdır. Kafes duvak modellerini tercih ettiğiniz zaman saçlarınızı boyunu kesmez, bunun yanında oldukça şık ve elegan bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kafes duvak modelleri sizlere geleneksel bir görünüm verdiği kadar vintage model gelinliklerinizle de iyi bir uyum yakalayacaktır. Bir diğer kullanabileceğiniz duvak modeli taç duvak modeli olmalıdır. Taç duvak modelleri sayesinde oldukça rahat, kolay takılabilen ve saçlarınızın güzelliğini gözler önüne serebilme imkanına sahip olabileceksiniz. Bu iki duvak modellerinin dışında duvak yerine geçebilecek aksesuar seçimlerinde de bulunabilirsiniz. Kısa saçlarınıza uyumlu olabilecek aksesuarlara en iyi örnek kolayca bulabileceğiniz minik şapkalar olabilir.

Orta boylu saçlar için;

Duvak seçiminin en rahat ve en kolay olduğu saç boyu, orta boylardır. Orta boylu saçlara sahipseniz duvak seçiminde biraz daha esnek davranabilirsiniz. İster kısa duvak modelleri isterseniz de uzun duvak modelleri veya duvak yerine geçebilecek aksesuar seçme gibi geniş bir seçenek yelpazesine sahip olabilirsiniz.

Uzun saçlar için;

Eğer uzun saçlara sahipseniz duvak modeli seçimi anında dikkat etmeniz gereken nokta saçınıza vereceğiniz modeldir. Saçınızı açık ve dağınık bir model yaptıracaksanız uzun duvak kafes modeli tercihinde bulunabilirsiniz. Bombeli taç duvak modelini de örgü modeli tercih ettiğinizde kullanabilirsiniz.

Yüz Tipinizde Duvak Seçiminde Büyük Etken

Yüz tipiniz bir çok aksesuar seçiminden saç stilinize giydiğiniz kıyafetlerinize kadar her alanda etken bir madde olduğu gibi duvak seçiminde de önemle durmanız gereken noktalardan biridir. Her yüz modeline uygun olan ve sizleri gelinliğinizin içinde şahane görünmenizi sağlayacak bir çok duvak modeli mevcuttur. İlk olarak yuvarlak bir yüz hattına sahipseniz gelin saçı aksesuarlarını tercih edebilirsiniz. Bunun yanında kafes duvaklar da sizlerin yüz hattına büyük bir uyum sağlayacaktır. Yuvarlak bir yüz hattına sahipseniz önemle durmanız gereken nokta yüzünüzü daha uzun göstermek ve bu noktada yüzünüzün iki yanına düşmeyecek duvak modellerini tercih etmeniz olacaktır. Eğer dikdörtgen bir yüz hattına sahipseniz yüzünüzü dengeleyebilecek olan saç modelinizin altına takabileceğiniz duvaklardan yana tercihinizin olmalıdır. Oval bir yüz biçimine sahipseniz biraz daha avantajlısınız; çünkü geniş bir duvak seçeneğine sahipsinizdir. Bu nedenle duvak seçiminde biraz daha cesaretli davranıp farklı ve dikkat çeken duvakları tercih edebilirsiniz. Yüzünüz kalp biçimindeyse duvağınız omuzlarınızdan dökülecek şekilde olabilir ve bunun yanında saçınızın iki yanına da takacağınız gelin saçı aksesuarlarıyla şık ve dikkat çekici görünümünü elde edebilirsiniz. Kare bir yüz şekline sahipseniz sizlere romantik bir hava katip ifadenizi yumuşatacak duvak modellerini tercih edebilirsiniz.

Renk Uyumunu Hafife Almayın

Gelinliğinizle duvağınızın arasında asla renk uyumsuzluğu olmamalıdır. Ufak bir renk farklılığı bile sizleri düğün gününüzde hayal ettiğiniz görünümden uzaklaştırabilir. Bu nedenle duvak modeli tercih ederken gelinliğinizin rengini göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Duvak Boyu Nasıl Belirlenir?

Eğer boyunuz standartların altındaysa uzun ve kuyruklu duvaklardan uzaklaşmanızı öneririz. Ayrıca boyunuz ne kadar uzun olursa olsun eğer kuyruklu bir gelinlik giyecekseniz duvak boyunun, gelinlik kuyruğunu geçmemesi gerekiyor. Duvağınız gelinliği tamamlayan bir aksesuardır. Bu nedenle duvak modelinizin gelinlik zarafetini bozacak boyda olmasından kaçınmalısınız. Duvak boyunu belirlerken vücut tipinizden de yardım alabilirsiniz. Örneğin uzun duvaklar kısa boylu gelinler için nasıl yanlış bir seçimse diz boyundaki duvaklar da onlar için değil diyebiliriz. Bu boydaki duvaklar boyu kestiğinden olduğunuzdan daha kısa görünebilirsiniz çünkü. Bunun yerine boyunuzu avantaja çevirmek için kısa ve dirsek boyundaki duvak modellerini tercih edebilirsiniz.

Düğün Mekanından İlham Alın

Duvağınızı seçerken size yol gösterecek detaylardan biri de düğün mekanının atmosferidir. Örneğin tarihi bir mekanda düğün yapmayı planlıyorsanız kafes model bir duvak tercih edebilirsiniz. Ya da otel balo salonlarında yapılan organizasyonlarda hikayenin prenseslerinin yardımına kabarık tül duvaklar koşabilir. Kır düğünleri ve havuz başı kokteyllerde ise uzun duvakların küçük kazaları artırması sebebiyle duvak seçimi yapılırken bu ayrıntıya dikkat edilmesi gerekiyor.

Tüm bu noktaları göz önünde bulundurduğunuz da sizler de o muhteşem günde gelinliğinizi tamamlayacak duvak tercihinizi kolayca yapabilirsiniz. Eğer bu tercihinizi çok önceden vermiş ve duvak modelinizi seçmeden önce bilmeniz gerekenler hususunda tecrübelerinizi gelin adaylarıyla paylaşmak istiyorsanız yorum yapmayı unutmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!