Göz Kamaştıran Bir Gelin Olmanız İçin Duvak Modelleri Seçiminde Öneriler

Her genç kızın rüyası gelin olmaktır. Bembeyaz gelinlik ve damadın nikahta gelini alnından öpmeden önce açması gereken duvak… Hangi gelinliğe hangi model duvak gider? Saç modelinize uygun duvak modelleri seçimini nasıl yapmalısınız? Tüm sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kız çocuklarına küçükken “Büyüyünce ne olacaksın?” diye sorulduğunda genellikle, “Gelin olacağım” cevabı alınır. Çocukluktan kalma bir rüyanın son aşaması gelinlik ve duvak seçimidir; belki de en zor olan bölümüdür evlilik sürecinin. Bu zorlu süreci daha kolay bir hale getirmek adına duvak modelleri seciminde oneriler başlığı altında, sizler için doğru duvağı seçmenin sırlarını bir araya getirdik. Elbette duvak modelleri hakkında fikriniz çok ama hangi modellerin hangi gelinliklere ve hangi vücut tiplerine uygun olduğunu biliyor musunuz? Gelin, biraz da bundan bahsedelim.

Yazımızı okuyarak en trend duvaklardan yüz şekline uygun duvaklara kadar birçok seçenekten haberdar olabilir, böylelikle duvak seçimine 1-0 önde başlayabilirsiniz.

Duvak Kullanımının Tarihçesi

Gelin adaylarının en önemli aksesuarı kesinlikle duvakları. Henüz evlilik teklifi bile almayan genç kızların takacağı duvak modeline karar vermelerinin başka sebebi olamaz çünkü. Daha küçük bir kızken ev tüllerini duvak formuna getiren yaratıcı çocukların büyürken de hayalleri değişmiyor. Duvak modellerini andıran bütün kumaşları mutlaka saçlarına iliştiriyorlar. Duvağın mazisi onlar için bu kadar eski ve anlamlı olunca duvak modellerine karar vermeleri haliyle biraz zaman alıyor.

Gelin duvakları asırlardır kadınların en saf duygularının temsili olmayı sürdürüyor. Örneğin; Asurlular’da gelinin tanıklar önünde başını kapatması nikahın tescili anlamına geliyordu. 16. yüzyıla gelindiğinde İngiltere ve Fransa’da gelinlikte beyaz renk tercih edilmeye başlandı. Beyazın seçilme sebebi ise saflığın ve bekaretin simgesi olarak kabul edilmesiydi. Ülkemize baktığımızda her ne kadar günümüzde rağbet görmese de, geçmiş zamanlarda duvakları duvak teli olmadan düşünmek biber dolmasını yoğurtsuz düşünmek gibiydi. Gelin olmak isteyen genç kızlar Telli Baba Türbesi’ne bırakılan tellerden aldıklarında kısmetlerinin açılacağına ve kısa sürede evleneceklerine inanırlardı.

Duvak Seçiminde Püf Noktalar

Öncelikle gelinlik ve duvak seçiminin kişinin kendi zevk ve tercihlerine göre yapılması gerekir. Duvak sadece başınıza geçireceğiniz bir aparat değildir. Kesinlikle unutulmaması gereken, gelinlikle duvağın uyumlu olmasıdır. Ayrıca gelinin saç şeklinin ve seçeceği saç modelinin de göz önünde bulundurulması salona girdiği anda göz kamaştırıcı bir hava yaratmasına yardımcı olacaktır.

Tabii ki gelin kendi seçecek duvağını ama yanında zevkine ve tarzına güvendiği birilerinin olması işini kolaylaştıracaktır. Tek başına böylesine önemli bir karar vermek zordur.

Uzun duvak modelleri birçok gelin adayının tercihi. Büyüleyici bir görüntüsünün olduğu kesin ama doğru modeli seçmezseniz, beklentilerinizin aksine bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Her uzun duvak her gelinliğe uyum sağlamaz; bunun için doğru formdaki modeli bulmanız önemli. Örneğin; gelinliğiniz yoğun dantellerle bezenmişse duvağınızı seçerken daha sade modellerden birini seçmeniz yerinde olacaktır. Gelinliğinizin duvağınızla yarışmasını istemeyiz değil mi? Gelinlikte işlemeler varsa, seçtiğiniz duvağın işlemelerinin başlangıç ve bitiş noktalarının gelinlikle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Yerlere kadar uzanan ve bakanlarda prensesmişsiniz hissiyatı uyandıran bir duvak her ne kadar ihtişamlı görünse de düğünün geç saatlere kadar devam edeceği ve pistten uzun süreli ayrılamayacağınızı düşünürsek bir süre sonra sorun yaratabilir. Bu nedenle ilk dansınız esnasında damadın duvağınıza takılıp düşmesini istemiyorsanız, duvağınızın boyunu biraz kısa tutmanız misafirlerin de yüreklerinin ağızlarına gelmesini engelleyecektir. Yine de, “Ben çocukluğumdan beri babamın prensesiyim ve düğünümde de prenses gibi görünmek istiyorum ama aynı zamanda da zorluk yaşamak istemiyorum,” diyorsanız, nikahtan sonra duvağınızı çıkarabilir, yerine dans ederken rahat etmenizi sağlayacak bir saç aksesuarı takabilirsiniz.

Bunun için kuaförünüzden duvağınızı bir aksesuarla ya da taçla tutturmasını isteyin. Bu sayede duvağı çıkarırken saç modeliniz bozulmamış olur.

Eğer tüm gece duvağınızın başınızda olmasını istiyorsanız, o zaman omuz hizasındaki duvaklar tercihiniz olmalı. Bu durumda misafirlerinize teşekkürlerinizi sunarken masalar arasında dolaştığınızda duvağınızın bir yerlere takılıp saçınızı çekmesine engel olabilir ya da masadaki bardakların devrilmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Bazı gelin adaylarına Fransız gelinlerinin asaleti örnek oluyor ve duvak modeli olarak kısa olanları tercih ediyorlar. Aklınızda böyle kısa ve iddialı bir model varsa, saç modeliniz kesinlikle sıkı toplanmış bir topuz olmalı. Daha dağınık ve özgür saçlar arasında zaten kısa olan duvağınız kaybolabilir.

Zarafetinizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, Fransız dantellerinden daha iyi bir seçenek bulamazsınız. Su gibi bir görüntüye sahip olduklarını kabul ediyoruz. Üstelik Fransız dantelli duvak modellerinin kullanımında dilediğinizce özgür de olabilirsiniz. Fransız dantelli duvak modelleri için tek bir kuralınız var, o da gelinliğinizin taş detaylarının yoğun olmaması. Çünkü yoğun taş detaylarının bulunduğu bir gelinlik ile dantelli duvağınız anlam karmaşasına sebep olacaktır.

Gelinliğiniz sırt dekolteli ya da kuyruklu bir modelse, duvak boyunun kısa olması gelinliğinizin en ince ayrıntılarının bile ön planda olmasını sağlayacaktır. Bu sayede düğüne katılanlara düğün sırasında ve sonrasında gelinliğiniz ve güzelliğiniz hakkında konuşabilmeleri için fırsat tanımış olursunuz.

Bazı duvaklarda iki kat, bazılarında ise üç kat tül ya da dantel kullanılmaktadır. Duvakta çok katmanlı bir model seçecekseniz eğer, o zaman saç modeliniz daha sade olmalıdır. Tek katlı bir model tercih etmeniz halinde ise saç modeliniz konusunda daha özgür modeller seçebilirsiniz.

Özellikle prenses olmak isteyen gelinler uzun kuyruklu duvaklar tam size göre. Düğün konseptiniz tarihi mekanlara uygunsa, bu tarz gelinlik ve duvak seçimi konsepti tamamlayacaktır.

Vintage gelinliklerin hayatımıza girmesiyle beraber dirsek boyundaki duvak modellerini de sıklıkla görmeye başladık. Vintage gelinlikler için çok uzun ve dantelli duvak modellerinin uyum sağlamadığı bir gerçek. Çok kısa bir duvak takmayı da istemiyorsanız, dirsek boyundaki duvak modelleri sizin de yardımınıza koşacak demektir.

Sade bir nikah töreni ile dünyaevine girmeyi seçen gelinlerin tercihi genellikle kısa duvak modellerinden yanadır. Bu model gelinlere biraz daha resmi bir hava katar. Ama, “Duvağım hem kısa olsun hem de havalı,” diyorsanız, Fransız danteli iki katlı ve dirseklere kadar uzanan modellerden seçebilirsiniz. Yine dantel ağırlıklı ve sadece yüzü kapatan modeller sofistike bir etki yaratacaktır.

Gelinlikte kuyruksuz modelle en iyi uyumu sağlayacak duvak modeli ise gelinlikle aynı boyda biten modellerdir. Bu model size hareket etme özgürlüğü sağlarken, tarzınızdan da ödün vermemiş olursunuz.

Gelinlere en çok yakışan modellerden biri de rahibe duvaklarıdır. Yüzünüzün güzelliğini kapatmayan bir modeldir.

Saçlarınızı çok seviyorsanız ve ön planda saçlarım olsun diyorsanız, o zaman enseden duvak modelleri tercihiniz olmalı. Ensede yapılan topuza eklenecek duvakla beraber gelinliğinizin dantelinden yapılmış güller ya da incili aksesuarlar kullanılabilir.

Boyunuzun daha uzun görünmesini istiyorsanız, hkabarık tüllü duvak modelleri sizi olduğunuzdan daha uzun gösterecektir hiç şüpheniz olmasın.

Bu arada eklemeden geçmeyelim, kısa duvak modelleri her vücut tipine uygundur. Ancak uzun duvakları uzun boylu gelinler tercih etmelidir. Uzun duvaklar silüeti bastırdığı için kısa boylu gelinlere tavsiye etmiyoruz. Vücut tipi olarak üst bedeniniz ve karın bölgeniz genişse yine uzun duvakları tercih etmeyin deriz. Ayrıca saçınızı topuz yaptırdığınızda daha uzun görüneceğinizi unutmayın.

Yüz Şekline Göre Duvak Seçimi Yapmak

Duvak modelleri arasında seçim yaparken sadece gelinliğinizin modelini baz almanızın yeterli olduğunu düşünüp yanılgıya düşmenizi istemeyiz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta yüz şekliniz. İşte size yüz şeklinize göre hangi duvağı seçmeniz gerektiğine dair ipuçlarımız.

Yuvarlak Yüzler

Yuvarlak yüzlüyseniz, doğru saç şekli ve duvak seçmediğinizde düğün fotoğraflarınızda olduğunuzdan daha kilolu çıktığınızı farkedersiniz. Yüzünüzün daha zayıf ve ince görünmesini istiyorsanız, hafif geriye takılmış taşlı bir taçla ya da yandan ayrılmış bir modelle istediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Alnınızı ve gözlerinizi kapatan tarzdaki duvak modelleri de yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayacaktır.

Dikdörtgen Yüzler

Kemikli bir çene yapınız varsa ve alnınız geniş ise yüzünüzün olduğundan daha uzun görünmemesi için yukarıya doğru kabarık modellerden uzak durmalısınız. Yanlara doğru kabarık görünen hacimli duvaklar yüzünüzün uzunluğunu dengeleyecektir. Saç modeli olarak ensede toplanan topuzlar tepede toplanan topuzlara göre yüz şeklinize daha uygundur.

Oval Yüzler

Oval yüze sahip gelinlerin saç ve duvak model seçimi konusunda daha şanslı olduklarını söyleyebiliriz. İstediğiniz her model saçı yaptırıp dilediğiniz tarzda duvak takabilirsiniz.

Kalbe benzer karakteristik bir yüz şekline sahipseniz saçlarınızı ortadan ikiye ayırarak ya da sıkı bir topuz yaparak duvağın da her iki yandan omuzlara döküldüğü bir duvak modeliyle tarzınızı ortaya koyabilirsiniz.

Kare Yüzler

Kare yüzlü gelinler, çene kemiğinizin belirgin olmasından dolayı kararlı bir ifadeye sahipsiniz. İfadenizi biraz yumuşatmak ve romantik bir görünüm yaratmak için yanlardaki saçların sıkıca toplanması ve başınızın üzerindeki saçlara hacim verilmesi gerekir ve duvağınızın enseden takılması uygun olur.

Seçiminizi yaparken elbette duvak modelleri fiyatları da etkili olacaktır. Duvak için akılcı bir sınır koymadığınız takdirde seçimiz de oldukça zorlaşacaktır.

Duvak modelleri seçiminde öneriler ve tavsiyelerimizi inceleyerek kendiniz için en uygun duvak modelini tespit edebilir, düğün gününüzde harika görünebilirsiniz.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!