Duvak Neden Takılır? Duvak Modelleri

Gelinliğin tamamlayacısı duvağıdır. Günümüzde duvak modelleri arasında seçim yapmak zorlaşırken duvağın hikayesi de kendisi kadar güzel.

Duvaksız gelin olmaz sözünü duymuşsunuzdur. Artık binlerce çeşit gelinlik modelinin arasında duvaksız olan gelinlikler de çokça bulunuyor. Duvak yerine şapka kullanımı da oldukça yaygın ama neden kültürümüzde gelin duvağı bu kadar önemli?

2014-Gelin-Duvak-Modelleri-2

Duvak kullanımı çok eskilere hatta bilinen geçmişte Asurlulara kadar uzanan bir gelenek. Tamamen törensel amaçlar için kullanılan duvak günümüze geldiğinde biraz daha aksesuar yönü ile tercih edilmekte. Gerçi gördüğümüz birbirinden şık duvak modelleri de bunu onaylar derecede şık bir gelinlik tamamlayıcı aksesuar oluyor. Duvak farklı nedenlerle kullanılmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise damadın gelini ilk kez yüz görümlüğü taktıktan sonra duvağı kaldırınca görmesi amacıyla kullanılmasıdır. Duvak kullanımının bir diğer amacı da gelinin yüzünü kapatarak kötülüklerden, nazardan korunmasını sağlamaktır. Çünkü sizinde bildiğiniz üzre her gelin bir melek kadar güzeldir ve insanlar gelinlere bakmaktan kendilerini alamaz. Bunu önlemeninde en güzel yolu geline duvak takmaktır. Buna benzer bi neden de gelinin üzüntüsünün gizlenmesidir. Gelin baba evinden ayrılırken üzgündür, o gün en mutlu günü bile olsa yıllardır birlikte yaşadığı ailesinden yeni bir aile kurmak için ayrılmaktadır. Yani eski hayatına ve etmektedir. Bu nedenle en mutlu gününde göz yaşlarına hakim olamayan gelinin üzüntüsünü dosta düşmana karşı saklamak için duvak kullanılır. Bu tür inanışlar için kullanılan duvaklar yeşil ya da kırmızı renk olur. Kırmızı sevinci, mutluluğu ifade ederken, yeşil murada ermeyi ifade eder.

Günümüzde ise duvak modelleri beyaz, krem rengi ağırlıkta renklere ve dantel tül gibi detaylara sahip oluyorlar. Duvak modelleri, gelinlikte kullanılan işlemelerle süsleniyor ve gelinliğin bir parçası, gelinin bir aksesuarı haline dönüşüyor.

sade-uzun-duvak-modelleri-2012

Duvak kullanımın bir diğer nedeni ise aileler arası güç göstergesi olmasıdır. Geçmişte aileler saray halkına ne kadar yakın olduklarını gelinin duvağı ile davetlilere gösterirlermiş. Duvak ne kadar uzun ve büyükse aile saray halkına o kadar yakın anlamına gelmekteymiş.

Farklı nedenlerle günümüze kadar gelen duvak hala gelinliklerin en önemli aksesuarıdır. Duvak modelleri de gelinlik modelleri kadar çeşitlidir. Hatta duvak modelleri üzerine düşünmek gelinlik üzerine düşünmekten daha yorucu olabilir. Sonuçta duvağınız, vücut tipinize göre aldığınız gelinliğinize aynı zamanda saçınıza hatta düğün konseptinize uyumlu olmalıdır. Duvak modelleri arasında kaybolurken bu geleneğin temelinde sizin yüzünüzü güldürmek için olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!