Duvak Seçimi Püf Noktaları

Duvak gelinliklerin olmazsa olmazı. Bu sebeple gelinliği tamamlayan ve düğün gününde gelin hanımı taçlandıran duvak modeli seçimi de elbette büyük önem taşıyor. Sizler için derlediğimiz duvak seçimi püf noktaları ve önerilerini okuyarak gelinliğinize, yüz şekline ve saç modelinize en uygun duvak modelini belirleyebilirsiniz.

 

Gelinliğin en önemli tamamlayıcı aksesuarı olan duvak seçimi tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Duvak secimi puf noktalari değerlendirilmeden önce genel bilgi edinerek o özel gün için hazırlıklara başlanabilmektedir.

Eskiden gelinler nikah kıyılıncaya dek duvakları yüzlerini örtecek biçimde dururdu ve nikahtan sonra damat gelinin duvağını açardı. Bu gelenek eskilerde kalsa da, duvak hoş bir aksesuar olarak yerini korumaya devam ediyor. Bildiğimiz anlamda duvak seçimi seçenekleri arasında rahibe duvak seçimi, tepeden duvak seçimi ve enseden duvak seçimi bulunuyor. Bunlardan hangisini tercih ederseniz edin, kuaförünüze duvağınızla gitmeyi ve duvağınıza uygun bir saç modeli seçmeyi unutmayın.

Duvak Seçimi Nasıl Olmalı?

Duvak seçimi nasıl olmalı sorusu gelinlik tasarımı, saç modeli ve yüz şekli üzerinden değerlendirmeler yapılarak yanıtlanıyor. Mekan özellikleri ve düğün dekorasyonu da gelin duvağı seçerken değerlendirilmesi gereken noktalar arasında kendine yer buluyor. Tüm etkenler incelendikten sonra gelinlerin mükemmel seçimi yapabileceği belirtiliyor.

Yalnız hoş görünüm değil, tüm gün gelinlere eşlik edeceği için rahatlık da sunması beklenen duvakların seçiminde de en az gelinlik seçimi kadar özen gösterilmesi gerekiyor.

Gelinlik Tasarımına Göre Duvak Modeli Seçimi

Duvak seçimi yapılırken gelinlik tasarımına dikkat etmek gerekiyor. Güpür ve dantellerle süslü olan gelinliğin uyumlu duvakla beraber kullanımı kombini şıklıkla tamamlıyor. Gelinliğin kumaş ve aksesuarları incelendikten sonra duvağa karar verilmesi öneriliyor.

Fransız danteli ile zarif bir görünüm çizen gelinliklere yine ince Fransız danteli ile hareket kazanan duvaklar seçilebiliyor.

Ayrıca gelinliğin kesimi de duvak modellerini belirliyor. Omzu açık gelinlikler için kısa duvaklar tercih edilirken, uzun kuyruklu etekleri bulunan gelinler kuyruk boyunda, hatta daha uzun duvaklar seçerek mükemmel kombinlere imza atıyor.

Vintage tarzda belirlenen gelinliklerde ise dönemin duvak modası dikkate alınıyor. Örneğin, 20’lerın trendlerini andıran bir gelinlik seçildiğinde, duvak olarak tüylü dar şapkalar veya fileli başlıklar tercih edilebiliyor. 60’ların zarif midi etekleri gelinliklerde seçildiğinde, dönemin ince detayları duvaklara küçük çiçekler olarak yansıyor. Eşarplar ve geniş şapkalar dönem modasının izini sürerken, 40’lı yıllardan beğenilen bir gelinlik için ise vak model saçları inciler süslüyor.

Gelinliğe göre duvak seçimi yapılırken etkinliğin nikah mı yoksa düğün mü olduğuna da dikkat edilmesi gerekiyor. Nikah ve düğün kıyafetleri farklı seçildiğinde iki adet duvak alınabiliyor. Nikahta genellikle beyaz, midi veya mini boy elbiseler giyilirken, düğünlerde gelinlikler boy gösteriyor. Nikah elbisesi üzerine sembolik olarak yerleştirilen duvaklar, daha küçük ve sade alternatifler içinden seçiliyor.

 

Saç Modeline Göre Duvak Modeli Seçimi

Gelinlik kadar saç modeli de duvak seçiminde önem arz ediyor. Duvağın rahat ve kolay taşınması için belirlenen saç modeline göre bir duvak seçilmesi gerekiyor. Topuz bir saç istendiğinde şapka kullanımı zor olacağı gibi, açık saçlar üstüne de retro imzalı duvaklar ideal seçim olmuyor. Bu tür durumlarda belirlenen saç modeli üzerinden saça kolaylıkla tutturulacak ve şık görünecek duvakların tercih edilmesi öneriliyor. Saçın rengi ve kesimi de duvak için dikkat edilmesi gereken noktaları belirliyor. Kahküllü saç modellerinin üzerine genellikle ince taçlar ve tüllerden oluşan duvaklar tercih edilebiliyor. Kahkülün alnı kapadığı durumlarda abartılı genişlikte taçlar başın üst kısmında hoş olmayan bir görüntü oluşturduğundan tercih edilmiyor.

Saç renginde ise kontrastlık şıklığın öne çıkmasına yardımcı oluyor. Örneğin, turuncu saçlı bir gelin için yeşil ve beyaz renk çiçeklerden yapılan taçlar hoş durabiliyor. Ancak beyaz veya açık platin saçlarındaki gelinlerin inci aksesuarları tercih etmemesi çarpıcı görünüm isteyen gelinler için öneriler arasında yer buluyor. Açık saç rengindeki kişilerin taşlı, parlak aksesuarlarla saçtaki hareketi belirginleştirmesi tavsiye ediliyor. Saçtaki gölge ve röflelerin duvak yerleştirilmesi esnasında öne çıkarılması da kuaförden beklenenler arasında yerini alıyor.

 

Yüz Şekline Göre Duvak Modeli Seçimi

Gelinin yüz şekli doğru duvak seçimi için belirleyici olabiliyor. Kare yüz şeklindeki gelinler şapkalar tercih edebilirken, yuvarlak yüzlü kadınların uzun duvaklardan yana seçim yapmaları yüzlerini daha uzun göstereceğinden öneriliyor. Uzun yüzlü kadınlar ise küçük şapkalar, tüylü modeller ile duvaklarını belirleyerek yüzlerine en yakışan seçimi yapabiliyor.

Duvağın çok gösterişli olduğu durumlarda makyajın hafif tutulması, yalnız kontürlerle yüz hattının belirginleştirilmesi öneriliyor.

Canlı çiçeklerin kullanıldığı renkli duvaklarda belki sadece ruj ile yüze canlılık verilebilirken, göz farında ve yanaklarda doğal tonların geline eşlik etmesi yeterli oluyor.

Kapalı gelinlerin duvak seçiminde eşarbı bağlama şekilleri yüz şekline göre belirleniyor. Duvak modelleri tesettür seçenekleri için ise taçlar, tokalar, kumaş dantelleri ve zincirlerle süslenen gelin başları lame veya dore renklerle canlanabiliyor. Bu tür gösterişli başlıklar seçildiğinde makyajın olabildiğince sade yapılması ve aydınlatıcılarla desteklenmesi yeterli görülüyor.

 

Dekorasyon ve Düğün Konseptine Göre Duvak Seçimi

Düğün mekanının konsepti ve dekorasyonu ise en ince ayrıntılarda bile bir uyum arayan gelinlerin duvak seçiminde önemsedikleri belirleyiciler arasında yer alıyor. Kır düğünü konseptli bir etkinlikte duvakta kır çiçekleri kullanılabilirken, sahil düğünlerinde incilerden ve fileden tasarlanan duvak modelleri gelinin stiline yansıtabiliyor.

Mekan dekorasyonunun renk ve özelliklerine göre seçilen gelinlik ve duvak modelleri iç veya dış alanın özelliklerinin de göz ardı edilmemesini hatırlatıyor. Rüzgarlı bir alanda yapılacak düğünde saçın taşıyabileceği ve sağlam olarak tutabileceği duvaklar alınması yaşanacak sorunların önüne geçebiliyor. Hafif yağmur geçişlerinin beklendiği günlerde şapkalı gelinlikler tercih edilirken, güneşli günlerde anıların kısık bakışlarla fotoğraflanmaması adına gölgelik işlevi gören tüllerle süslü duvaklar giyilebiliyor.

 

Duvak Yerine Kullanılabilen Aksesuarlar

Tabii tüm gelinler klasik duvakları tercih etmiyor ve duvak zaman zaman da farklı formlara girebiliyor. Klasik duvak seçimi tercihiniz değilse, başka alternatifleriniz de var. Özellikle elbise formatında sade gelinlikler kullanan gelinler, duvak yerine şapka kullanarak şıklıklarını perçinleyebilirler. Şapka size asil ve cool bir hava katacaktır. Bazı gelinlerse duvak seçimi yerine saçlarına sadece bir çiçek yerleştirmeyi tercih ediyor. Saçtaki çiçekler, özellikle yaz düğünlerinde geline hem fresh bir görünüm kazandırıyor hem de romantik bir hava katıyor. Saçınızda kır çiçekleri, papatya, gül ya da müge çiçeklerinden birini kullanabilirsiniz.

Duvak yerine tercih edebileceğiniz son aksesuar ise taç. Taç konusunda da pek çok seçenek mevcut. İsterseniz değerli ya da yarı değerli taşlardan yapılmış bir taç kullanabilirsiniz. İsteyen gelinlerse çiçeklerden, mesela papatyadan yapılmış bir taçla masum ve romantik bir görünüm yakalayabilirler.

İnci de taç konusundaki alternatiflerden sadece biri. Zincirlerin eşlik ettiği incilere zaman zaman altın ve Swarovski taşlardan yapılan gösterişli aksesuarları da ekleyebilirsiniz.

Yanlış seçimlerden uzak durmak ve düğünlerde uçan başlıklarla, üstüne basılan duvaklarla, yırtılmalarla uğraşmamak için bu bilgilere dikkat etmeniz önem taşıyor. Her şeyin mükemmel olmasını bekleyen gelinler tüm detayları önemseyerek en doğru duvak seçimine imza atabilirler.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!