Eğlendirirken Duygulandıracak Kına Gecesi Şarkıları

Evlilik yolunda adım adım ilerleyen her kızın hayali unutulmaz bir kına gecesi… Bu yazımızda işinizi kolaylaştıracak kına gecesi şarkılarını sizlerle paylaşacağız.

Kına Türk adetlerine göre önemli bir kutlama şeklidir. Evlilik yolunda ilerlenirken kız tarafının organize ettiği kına gecesi hem eğlence hem de bir ağıt görevi görür. Kız çocuğunun yuvadan ayrılmasını konu alan kına gecesi, gelin adayı ve misafirler üzerinde duygusal bir intiba yaratır. Yaşanacak ev ve aile özlemiyle gelin adayı yüzleşir ve misafirlerin de katılımıyla ortaya duygu yoğunluğu yüksek bir ortam oluşur. Duygusal yoğunluğu bir kenarda dursun, düğünden bir gün önce yapılan bu törende eğlence hat safhadadır. Erkeklerin olmadığı bu gecede kız tarafı ve erkek tarafının kızları özgürce eğlenir ve ritüel gereği kına yakarlar. Kına gecesini farklı kılan şüphesiz o güne özel oluşturulan şarkılardır. Geleneksel kına gecesi merasiminde bu günle alakalı türküler çalınabilir. Aynı zamanda popüler ve eğlenceli şarkılarla gece renklendirilebilir. Aynı zamanda, şarkıların seçiminde yaş ortalaması belirleyicidir. Şarkı listesi misafirlerinizin yaş ortalamasına göre oluşturulmalıdır.

kina_gecesi_mekanlari2

1- Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar

Kına yakılırken çalınan bu şarkı dokunaklı hikayesiyle kına gecelerinde duygusal bir ortam yaratır. Hikayeye göre komşu köylerden birine gelin giden Zeynep adında bir kız tam 7 sene ailesinden uzak kalır. Her gün yoğun özlem çeken bu kız bir zaman sonra yataklara düşerek bu türküyü söylemeye başlar. En sonunda Zeynep ailesine kavuşsa da artık çok geçtir ve hikaye ölümle sonuçlanır. Duygusal hikayesiyle bi ağıt görevi gören bu şarkı kına gecesinin ritüelleri arasındadır.

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar,

Aşrı Aşrı Memlekete Kız Vermesinler,

Annesinin Bir Tanesini Hor Görmesinler,

2- Vardım Baktım – Kına Türküsü

Bu da kına yakılırken gelini ağlatmak amacıyla çalınan şarkılardan biri… Dokunaklı sözleri ile kına gecesine katılan insanları duygulandıran nefis bir türkü.

Vardım baktım demir kapı sürgülü,

Siyah saçlar sırma ile örgülü,

Benim yarim annesinden görgülü,

3- Zeytinyağlı Yiyemem Aman

Hep duygusallaşacak mıyız? Artık eğlence faslı başlasın. Bursa yöresine ait bu türkü ile ortam şenlenecek ve kına gecesinin hakkını vermeye başlayacaksınız.

Zeytin yağlı yiyemem aman,

Basma da fistan giyemem aman.

Senin gibi cahile,

Ben efendim diyemem aman.

4- Yalnız Kullar

Yedi Koca Hürmüz filmiyle beraber ünlü olan bu şarkı, kına gecesi şarkıları içinde en eğlencelilerinden biri… Özellikle şarkının sonunda coşacak, keyfinize keyif katacaksınız.

Gökte uçan kuşlara

Kurumuş kocamışlara

Boynu bükük kalmışlara

Ver ver ver ver

5- Telgrafın Telleri

Yine bir anonim türkü olan telgrafın telleri, anlamlı sözleri ve ezgileriyle tam kına şarkıları listenizde olması gereken şarkılardan…

Yanıma gel yanıma da yanı yanı başıma

Şu gençlikte neler geldi cahil başıma

Liste hazırlamak istemeyenler için, birkaç albüm de paylaşalım.

Candan Erçetin – Aman Doktor

Züleyha – Gelin Kınası

Son olarak hatırlatmakta fayda var. Kına gecesi şarkıları seçilirken herkesin bildiği, misafirlerinizle birlikte eşlik edeceğiniz şarkılar seçmeniz daha iyi olacaktır. Klişe diye düşünmeyin zira şarkılar bilindikçe söylenmesi, eğlenmesi daha kolay olacaktır. Yuvadan ayrılacağınız bu günde duygulanmanız gayet normal. Ancak duygulanırken, eğlenmeyi ihmal etmeyin. Aileniz evinden ayrılırken oraya ait herkesle güzel vakit geçirin. İleride asla unutamayacağınız bu günde bol bol fotoğraf çekin ve yaşadığınız eğlenceyi ölümsüzleştirin.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!