Elmas Yüzük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Eğer elmas yüzük fiyatlarının sadece taşın büyüklüğü ile belirlendiğini düşünenlerdenseniz, ilk öğrenmeniz gereken şey taşın değerinin 4C denilen özelliklere göre belirlendiği gerçeğidir.

Taşın kesim kalitesi iyiyse ışığı yansıtma oranı da o derece yüksek olacak, daha büyük ve ışıltılı görünecektir.

Taşın karat değeri pırlantanın ağırlığını gösterir ancak kesim kalitesi ile birlikte anlam ifade eder.

Taşın berraklığı içinde ve yüzeyinde bulunabilecek çizik, bulut, leke vb. hataları gösterir (FL-IF tamamen temiz, VVS1-VVS2 özel mikroskopla görülebilecek lekeleri, VS1-VS2 oldukça küçük ve özel büyüteçle görülebilen lekeleri, SI1-SI2 küçük ve gözle görülemeyen lekeleri, I1-I2-I3 ise gözle görülebilen lekeleri ifade eder).

Taşın rengi ise D-Z aralığındaki bir skala ile belirlenir. Kaliteli ve renksiz pırlantalar D-J aralığındadır.

Bu kadar teknik bilgiyi öğrenmek ve elmas yüzük alırken pratiğe dökmek sizin için pek kolay olmayacaktır. Bu sebeple elmas yüzük almak için atacağınız ilk adım, gerçek bir mücevher satıcısı firmanın yolunu tutmak olmalı. 0.30 karat üzerindeki ağırlıklar için mutlaka dünyaca kabul görüş GIA, HRD ve AGS gibi laboratuvarların düzenlediği elmasa özel sertifikaların varlığı aranmalı. Ancak daha küçük taşlar için üreticinin kendi verdiği mücevher sertifikası kullanılacağından güven duyacağınız, sizi bilgilendirecek ve gerektiğinde yanınızda olacak bir pırlanta firması tercih edilmeli.

Artık elmas yüzük hakkında fikir sahibisiniz ve güvenilir bir firmada karar kıldınız. O halde sıra yüzüğün seçimine geldi. Eğer evlilik teklifi edecekseniz ve maddi durumunuz yerinde ise, değeri bütçeniz ile ters orantılı bir elmas yüzük seçimi aksi etki yaratabilir. Kendinizden ve alınacak cevaptan emin olduğunuzu vurgulayacak, oldukça pahalı bir seçim yapmanızı öneririz. Unutmayın ki olası bir reddedilme durumda yüzük yine size kalacak ve yatırım aracına dönüşecektir. Eğer maddi durumunuz bu derece iddialı değilse bütçenize uygun bir modelde karar kılın. Niyetiniz evlilikle alakalı değilse hoşunuza en çok giden, gözünüzü en çok alan modeli tercih edin. Unutmayın, sonuçta alacağınız taş, her haliyle elmastır.

Evlilik teklifinde kullanacağınız pırlanta ömür boyu sizinle beraber yaşayacağı için kaliteli ve klasik bir montör (genellikle beyaz altından yapılma, çoğunlukla 4 tırnakla elması tutan yüzük) seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü klasik montörün modası hiçbir zaman geçmez, yıllar boyu kullanılabilir. Bu ölümsüz ana ait elmas yüzük bir bütün halinde sonsuza kadar eşinizin parmağını süslemeli.

Satın almadan önce gerekli araştırmayı iyi yapın. Aynı özelliklere sahip elmas yüzük fiyatlarını iyice gözden geçirin, çünkü markaların uyguladığı kar oranları birbirinden farklılık gösterir. İlginizi çekiyorsa kesim şekilleri hakkında bir parça bilgi edinin. Bunlar doğru yüzüğü seçme konusunda işinizi bir nebze de olsa kolaylaştıracak.

Tüm bu anlatılanları bir cümlede toparlamamız gerekirse; bütçenize ve amacınıza uygun, güvenilir bir mücevher firmasından, kaliteli bir montör ve olabildiğince iyi bir elmas yüzük tercih etmeniz yerinde olacak.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!