Elmas Yüzük Temizliği Nasıl Yapılır?

Elmas yüzük, pırlanta alyans, kolye, küpe, bileklik… Dünyanın en sert, çizilmesi ve kırılması en zor madenidir elmas. Bu sebeple darbelere karşı dayanıklıdır. Elmas yüzük bir yere sert biçimde çarptığı zaman zarar gören daima karşı taraf olur. Ancak bu derece dayanıklı yapıya sahip olan elmas, zaman içerisinde dış etkenlerden dolayı yağlanıp donuk hale gelebilir. Derinizin yağı, sabun, kozmetik gibi kirlilik kaynaklarıyla değerli taşınızın zamanla matlaştığını görürsünüz. Bu durumda yapmanız gereken size önereceğimiz farklı temizlik yöntemlerinden bir tanesini tercih etmek olacak.

Elmas yüzüğünüz oldukça kıymetli ve kendi çabalarınızla temizlerken zarar vermekten korkuyorsunuz. O halde size ilk önerimiz bir uzmandan yardım almanız. Olabilecek en sağlıklı yöntem olan uzman bakımı ile yüzüğünüz sadece eski parlaklığına kavuşmakla kalmayacak, olası tırnak hasarlarının da tespiti ve düzeltilmesi mümkün olacaktır.

cleaning-a-diamond

Elmas yüzük temizliği için bir diğer seçenek bu işlem için özel olarak üretilen sıvılardır. Marka ve içeriğine göre uygulanmasında çeşitlilik arz eden sıvıların kullanımı için üzerindeki talimatları dikkatle okumayı ihmal etmeyin.

Soğuk su içine karıştırılan ev tipi amonyak içerisinde yarım saat beklettiğiniz elmas yüzüğünüzü yumuşak bir fırça ile temizlemeniz de mümkün. Hemen uyaralım, amonyak türleri konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz hoşnut kalmayacağınız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer evde bakım yöntemi de deterjanla hazırlayacağınız temizlik suyu. Ilık su içerisine karıştıracağınız deterjanı köpürterek elmas takınızı bir süre içinde bekletmeniz, sonrasında yumuşak tüylü bir fırça ile köpüğün içerisinde nazikçe ovalayarak yine ılık suyla durulamanız ve itinalı bir kurulama işleminden geçirmeniz halinde tekrar eski parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz.

Elmas yüzüğünüzün uzun bir kullanım süresine sahip olmasını istiyorsanız her şeyden önce elmas yüzüğünüzü ev işleri yaparken parmağınızdan çıkarmanızı öneririz. Parfüm, deodorant, sabun, alkol, saç spreyi gibi solvent bazlı içerikler matlaşmasına neden olacağından da yüzüğünüzün bu tip ürünlerle temasını engelleyin. Bir diğer önemli husus taşı üzerinde taşıyan yüzük kısmının da korunması. Elmasınız, yıpranmış görünen bir yüzüğün üzerinde şık durmayacaktır. Bu sebeple yüzüğünüzü klorlu ağartıcılardan korumanız büyük önem taşır. Elmas takılarınızı birbirine temas edecek şekilde muhafaza etmeyin. Unutmayın ki elması çizebilecek en tehlikeli metal yine başka bir elmastır.

Elmas yüzük, eğer bakımı ihmal edilirse ihtişamını yitirir. Yılda biz kez de olsa değerli elmas takılarınızı gerekli kontroller için satın aldığınız mücevherciye götürmeniz uzun yıllar boyunca sorunsuzca kullanmanıza imkan tanıyacak.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!