En Güzel Kız İsteme Çiçekleri

Büyük tutku ile bağlı olduğunuz dünyalar güzeli gelin adayınız ile hayatlarınızı birleştirmenin zamanı geldi. Ama önce kız isteme ritüeli olacak. Aile büyükleri, akrabalar, arkadaşlar tamam, herkes orada. Sevdiğiniz kızın ailesinin karşısına çıkacak ve biricik kızlarının sonsuza kadar sizin hayat arkadaşınız olmasına izin vermelerini isteyeceksiniz

En güzel kız isteme çiçekleri diye bir an düşündüğümüzde aklımıza sevgilimize duyduğumuz sevgi gelecektir. Çünkü sevgiyi anlatmanın en etkili yollarından bir tanesi çiçektir. Evliliğe giden yolda da önemli bir dönemeç olan kız isteme ritüeline uygun bir çiçek seçimi büyük önem arz eder.

Sıradan bir gün gibi görünse de inanın kız isteme günü çocuklarınıza bile anlatacağınız çok özel bir gündür. İlk intiba çok önemli bu yüzden tüm detaylara dikkat! Ama özellikle kız isteme çiçeklerine yoğunlaşın.

Kız isteme çiçekleri, gelin tarafından saklanacağı için hangi çiçeğin olacağı konusunda geline danışabilirsiniz. Bu şekilde davranarak hem kibarlık etmiş olursunuz hem de işiniz kolaylaşır. Ama yine de sizin karar vermeniz bekleniyorsa o zaman iş başa düşer.

Size lazım olan, kız isteme çiçekleri arasından güzel bir seçimde bulunmak ve aşkınızı kelimelerden önce çiçeklerle dile getirmek. Peki tercihiniz hangi çiçeklerden yana olmalı? Size bu konuda küçük bir rehber oluşturduk, son karar elbette sizin. Şimdiden kolay gelsin!

Aşkın Simgesi Kırmızı Güller

Türk örf ve adetlerinin en köklü günlerinden biri olan kız isteme merasiminde, seçtiğiniz çiçeğin sizi en asil biçimde temsil etmesi gerekir. Kız isteme çiçekleri arasında en gözde olan hiç şüphesiz kırmızı güldür. Kırmızının en güzel tonunda açmış güllerin arasına birkaç tane de gonca serpiştirmek hiç fena fikir olmaz.

Kız isteme çiçekleri sayısız gülden oluşabilir. Gül sayısında bir sınır yoktur ancak yerleşik adetlere göre tek sayıda olması gerekir. Halk arasında çift sayıda kırmızı gülün uğursuzluk getireceğine dair inanç bulunduğundan kesinlikle tercih edilmez. Zaten bunu gülleri alacağınız çiçekçiniz de hatırlatacaktır.

Bu sebeple tek sayıda olmak kaydıyla dilediğiniz kadar kırmızı gülü bir araya toplayabilirsiniz. 11, 13, 15, 17, 21, 31 ve 41 adet gül en çok tercih edilen sayılardır. Ama yine de 13 adet gülü tercih etmemekte fayda vardır. Çok sayıda gül abartı gibi görünse de merak etmeyin, çiçeğiniz ne kadar ihtişamlı olursa kız isteme merasimindeki etkisi de o kadar büyük olur. Bu sizin aile üzerindeki ilk izleniminiz olacağından hediye edeceğiniz çiçeğin gösterişli olmasında hiçbir sakınca yoktur.

Beyaz Güller de Saflık Sembolü

Beyaz gül ise adete gelin adayının gelinliğine gönderme yapar. Aynı gelinlik gibi gelinin saflığını ve temizliğini temsil ettiğinden beyaz gülleri de kız isteme çiçekleri olarak tercih edebilirsiniz. Hangi gülü seçerseniz seçin, gül adetinin tek sayı olmasına özellikle dikkat ediniz.

Masumiyetin Sembolü: Orkide

Kız isteme çiçekleri için kırmızı gül tek alternatif değildir. Masumiyetin sembolü orkide de oldukça rağbet gören tercihler arasındadır. Nazar boncuğu ile süslenmiş göz alıcı bir sunum en az kırmızı gül kadar etki edecektir.

Orkide çiçek türleri içinde kadınların en beğendiklerindendir. Beyaz orkide narin ve pahalı olması nedeniyle özel bir yere sahiptir. Orkide saksıda ve genelde tek olarak da götürülebilir. Taşırken dikkat etmeniz ve orkideyi bozmadan götürmeniz önemlidir.

Mevsime uygun buketler

Kız isteme çiçekleri için gül ya da orkide tercihiniz değilse ya da sevgiliniz mevsim çiçeklerinden hoşlanıyorsa o zaman ona mevsime uygun çiçeklerden oluşacak harikulade bir buket de götürebilirsiniz. Bu konuda çiçekçinizden yardım almanızı öneriyoruz. Dış süslemesiyle ve kem gözler için takılmış bir küçük nazar boncuğu ile özellikle bahar ayında yapılacak kız isteme merasimi için hazırlanmış ihtişamlı bir çiçek buketi sizin için uygun olacaktır.

Yapay Çiçek de Bir Tercih

Eğer sevgiliniz öyle tercih ediyorsa ya da uzun yıllar saklamak için daha uygun bulursanız yapay çiçek ya da kuru çiçek de götürebilirsiniz. Ama yine de kız isteme çiçekleri olarak son yıllarda kız isteme çiçeği olarak yapay çiçekler tercih edilse de size tavsiyemiz klasik seçimlere uymanız ve bu ilk tanışma günü için taze kırmızı gülleri tercih etmeniz olacaktır. Her ne kadar yapay çiçeklerden göz alıcı sunumlar hazırlanabiliyor ve ömür boyu saklanma imkanına elde ediliyor olsa da, geleneklere bağlı kalarak taze çiçeklerden oluşturulan kız isteme çiçeklerini tercih etmeniz kız tarafı üzerinde de olumlu izlenim bırakmak adına yerinde olacaktır. Hem zaten uzun yıllar saklamak konusunda da çiçekleri kurutarak saklamak gelin adetleri arasında yer almaktadır.

Çiçekleri Soldurmayın!

Çiçek seçerken ister sevgilinizin tercih ettiği çiçek buketini seçin isterseniz klasik olsun şık olsun deyip gülleri tercih edin fakat heyecana kapılıp sakın çiçekleri çok önceden almayın. Canlı çiçeklerin en büyük riski onların solmasıdır. Unutmayın bu sizin sevdiğinizin ailesi karşısındaki ilk sınavınız.

Dış Süslemeye Dikkat!

Çiçekçiler artık kız isteme çiçekleri için dış süsleme konusunda oldukça başarılı çalışmalar yapmaktalar. Yine de siz sevgilinizin tercihlerini ve tarzını göz önünde bulundurup çiçekçiye yön verebilirsiniz. İçindeki çiçeğin bile önüne geçen süsleme tarzı sadelikten hoşlanan gelin adayları için hayal kırıklığı yaratabilir. Aynı zamanda süsleme yapılacak materyal için de tercihlerinizi belirtebilirsiniz. Aksi takdirde çiçek buketiniz dış süslemesi yüzünden kalitesiz görünüp size mahçup edebilir. Bu konuda da işinizi garantiye almanızda fayda var. Ama elbette işi abartıp çok fazla müdahale etmek de iyi olmaz.

Vazoda Çiçek

Kız isteme çiçekleri konusunda diğer bir ayrıntı ise çiçeğin buket olarak mı yoksa vazoda mı götürülmesi konusudur. Elinizde kocaman bir çiçek demeti yerine gelin adayına takdim edeceğiniz vazoda bir çiçek buketi daha makbul olabilir. O telaş arasında gelin evi üyeleri çiçekleri vazoya yerleştirmek ya da sığdırmaya çalışmak gibi işlerden kurtulmuş olur ve bu durum büyük kolaylık sağlar. Vazosu da gelin adayının annesi için bir hatıra olarak kalır. Bu yüzden çiçeği seçerken vazosunun da nasıl olacağına ve kalitesine özen göstermeniz önemlidir.

Kız isteme çiçekleri ya da diğer adıyla söz çiçeği kız isteme günü için çok önemli bir detaydır. Hatta merasimin başlangıcıdır ve size temsil eder. Bu yüzden kusursuz bir kız isteme çiçeği ile gitmeniz sevgilinizin ailesinin gözünde size yükseltecektir. Herkesin çok hassas ve duygu yoğunluğunun ön planda olacağı bu geceye artı bir puan ile başlamak istiyorsanız götüreceğiniz çiçeği özenle seçin ve hazırlatın deriz.

Tercihleriniz ister kırmızı güllerden yana olsun ister kız isteme çiçeğiniz orkide ya da bir kalp kutu içinde beyaz güllerden oluşsun önemli olan onu nasıl taşıdığınız ve sunduğunuzdur. Heyecanlı olacaksınız biliyoruz ama kapıyı çaldığınızda elinizdeki çiçeği size gülümseyerek karşılayan gelin adayınıza zarafetle takdim edin.

Kız isteme çiçekleri konusunda oluşturduğumuz bu kısa rehber ve püf noktaları umarız işinize yarar ve o gün şans sizden yana olur ve her şey yolunda gider.

Peki sizce kıs istemeye giderken hangi çiçek alınmalı?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!