En Güzel Topuklu Gelin Ayakkabıları

Bir düğünün anahtar parçasıdır belki de gelin ayakkabısı. Topuklu gelin ayakkabıları ise yuva kuran gelin adaylarının vazgeçilmezidir. Düğün şıklığınızı mühürleyecek olan en güzel topuklu gelin ayakkabıları nasıl seçilmeli, nelere dikkat edilmeli, bütün cevapları araştırdık sizin için bu yazıda bir araya getirdik.

Bir düğünün anahtar parçasıdır belki de gelin ayakkabısı. Topuklu gelin ayakkabıları ise yuva kuran gelin adaylarının vazgeçilmezidir. Düğün şıklığınızı mühürleyecek olan en güzel topuklu gelin ayakkabıları nasıl seçilmeli, nelere dikkat edilmeli, bütün cevapları araştırdık sizin için bu yazıda bir araya getirdik.

En Güzel Topuklu Gelin Ayakkabıları

Ayakkabı kadınların tutku ile bağlı olduğu bir arzu nesnesidir. Ayakkabılara adeta aşk ile bağlıdır, karışılmasını hiç ama hiç istemez. Ve eğer şıklık mevzu bahis ise hiç biri topuktan vazgeçmeye niyeti olmadığını dünya aleme göstere göstere giyer yüksek ökçeli ayakkabıları.

Topuklu Ayakkabılar Hakkında…

Peki, bu kadar çok sevilen yüksek ökçeli ayakkabılar ile ilgili yeterli bilgiye sahip miyiz? Merak edip araştıranlar vardır elbette. Ancak çoğunluğun bilgisi olmadığı da önemli bir gerçektir. Bu yüzden yazımıza topuklu ayakkabılar hakkında kısa ve öz bilgiler paylaşarak başlayacağız. Öncelikle topuk ölçüsünün “cm” cinsinden karşılığı “pont” olarak adlandırılır. Ayakkabıların ölçüleri 0,7 cm yani 1 pont ile başlayarak her 1,3 cm artışta 2 pont daha artarak 15,3 cm’ye yani 23 ponta kadar çıkar. Topuklu ayakkabı seçiminde tarak ölçüsü de çok önemlidir. Platform ayakkabılar da ortalama tarak ölçüsü 9,5 cm’dir. Gündelik ve kapalı burun modeller de ise 10 cm iken yuvarlak burunlu ayakkabılar da ortalama tarak ölçüsü 10,5 cm’ye kadar çıkar. Taraklı ayaklarınızı daracık ayakkabıların içine hapsetmek ileride önemli sağlık problemlerine neden olacaktır.

Gelelim genel olarak ayakkabı alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine; uzmanlar ayakkabı alışverişine gün sonunda çıkılması gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca ayakkabı, parmaklarınıza ve ön ayağınıza uyduğu kadar topuğunuza da tam oturmalıdır. Aldığınız ayakkabının pontu ile kilonuzun ters orantılı olması bel ve omurga sağlığınız açısından önemli. Çok kilolu hanımların yüksek topukları tercih etmemesi gerektiği uzmanlar tarafından sıklıkla ifade ediliyor. Esas konumuza gelecek olur isek düğün günü şıklık için seçilecek topuklu gelin ayakkabısını satın alırken görüntüye olduğu kadar beden sağlığına da saygı gösterilmeli.

Topuklu Gelin Ayakkabısı Seçerken…

Rahat bir gelin ayakkabısı, geline düğün sırasında kendini iyi hissettiren yakın bir dost gibidir. Bu nedenle topuklu gelin ayakkabılarını seçerken, tabanına ve sunduğu rahatlığa çok dikkat etmek gerekir. Topuklu ayakkabı pratiğine sahip iseniz, genel olarak pek de rahat olmadıklarını bilirsiniz. Yine de sunduğu şıklıktan vazgeçemezsiniz. Ama unutmayın, en güzel topuklu gelin ayakkabıları, içinde rahat edebildiğiniz ayakkabılardır. Peki, o özel gecenizde hangi tarzda ayakkabılar seçebilirsiniz? Alternatifler o kadar fazla ki aralarından seçim yapamamak çok normal. Ama sizin için hazırladığımız listeyi inceleyerek en güzel topuklu gelin ayakkabıları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki ayakkabınızın topuk boyu uzadıkça vücudunuz daha ince bir görünüme sahip olur. Belki de bu nedenle, topuklu ayakkabılardan vazgeçmek çok zordur. Fakat topuklu bir gelin ayakkabısı seçerken mutlaka sağlam iskeletli olmasına dikkat etmelisiniz. Topuğu kaymış bir ayakkabıdan daha itici hiç bir şey yoktur. Ayrıca bileğinizi kavrayan bir model seçmeniz, düğün gecenizde rahat etmenizi sağlayacaktır. Sağlam olmayan bir topuklu ayakkabı bilek burkulmalarına neden olabilir. Hatta düğünün en hararetli anlarında ayakkabının topuğu bile kırılabilir ki ikisi de asla istenmeyen durumlardır.

Ayakkabı seçimlerinizde ayağınızın duruşunun da önemi vardır. Örneğin ayağınızı tam kavramayan, yamuk gösteren ayakkabılardan uzak durmalısınız. Çoğunlukla taraklı ayakları olan kadınların karşılaştığı bu problem şıklığınızı olduğu kadar sağlığınızı da olumsuz etkiler. Çünkü topuklu gelin ayakkabılarınızla bile yere sağlam basmanız gerekmektedir. Bilekleriniz kalın ise onları olduğundan daha da kalın gösterecek modellerden kaçınmalısınız. Örneğin, platformlu ayakkabılar platformları kalınlaştıkça bileklerinizi daha da kalın gösterecektir. Baldırları kalın gelin adayları ise asla bağcıklı ayakkabı tercih etmemelidir. Kalın kurdeleli olanların yanından hızla uzaklaşmalıdırlar. Tek bantlı dekolte ayakkabıları ise ayakları ince ve uzun olan gelin adayları tercih etmeli, taraklı ayak sahibi gelin adayları bu ayakkabıları giymemelidir.

Platform topuklu gelin ayakkabıları gelin adayları tarafından sıkça tercih edilen bir modeldir. Tabandaki platform sayesinde ayaklar tamamen yere değmez ve topuk ne kadar yüksek olursa olsun, tabandaki platform sayesinde ayaklarınız çok fazla yorulmaz ve rahatça hareket edebilirsiniz. Size tavsiyemiz, gizli platforma sahip ayakkabılar seçmemeniz. Çünkü gizli platforma sahip platform topuklu gelin ayakkabıları, ayaklarınızı kaba gösterebilir ve gelinliğin altında hoş bir görüntü ortaya çıkarmayabilir. Gelinliğinizin ne kadar kaldırılmaya ihtiyacı olduğuna göre kalın platformlu ayakkabılar ile artık kolaylıkla bulabildiğimiz ince platformlu ayakkabılar arasında bir tercih yapabilirsiniz.

Dolgu topuklu gelin ayakkabıları da gelinler için son derece ideal bir seçenektir. Çünkü dolgu topuklu ayakkabılar, platform topuklulara oranla daha dengelidir ve oldukça konforlu bir kullanım sunar. Son yıllarda düğün gecesinde gelinlerin rahatlığı ön plana çıktıkça, dolgu topuklu gelin ayakkabıları alternatifleri de artış göstermiştir. Sayısız model arasından, zevkinize uygun ve rahat bir dolgu topuklu gelin ayakkabısı seçebilirsiniz.

Gelelim klasikten asla şaşmam diyen stil tutkunlarının baş tacı stilettolara; özellikle kısa etek boyları ile çok şık duran bu ayakkabıları çok dikkatli seçmelisiniz. Çok uzun süre ayakta kalacak ve dans edeceksiniz bu ayakkabıları çok tavsiye etmiyoruz. Ancak sade bir nikah töreni ve ardından kısa bir kokteyl ile evlenmeyi düşünüyorsanız tercih edebileceğiniz stilettolarda parmak dekoltesinin de doğru olduğuna muhakkak dikkat etmeniz gerektiğiniz hatırlatmak isteriz.

Beyaz Topuklular Yerine Capcanlı Tasarım Modeller…

Her geçen gün yeni şeylerin peşine takılan gelin adayları, en çok da ayakkabı konusunda özgür olmayı tercih ediyor. Siz de o gelinlerden bir tanesi iseniz tasarım gelin ayakkabısı giyebilirsiniz. Yalnız tekrar uyaralım, ayaklarınız çok kıymetli, hele düğün gününde daha da kıymetli. Sıra dışı olacağım diye rahatsız ve ortopedik olmayan modellerden uzak durmalısınız. Düğün gününüzde giyeceğiniz ayakkabı şıklığınızı tamamlayacağı gibi konforunuzu da sağlamalı.

Hem sıra dışı hem de konforlu ayakkabı, üstelik de topuklu gelin ayakkabısı olmaz demeyin. Her ikisi bir arada nasıl olur diyenler için küçük bir araştırma yaptık ve bakın neler bulduk. Dantellerle süslenmiş yüksek platformlu sandaletler, renkli taşlar ile bezeli tahta sabolar hem rahat hem şık üstelik gelinliğinizi yukarı da kaldırıyorlar. Uzun ya da kısa özellikle kabarık gelinliklerinizin altına bu tip modelleri tercih edebilirsiniz.

Konu hazır sıra dışı modellere gelmişken şunu da unutmamakta fayda var; gelin ayakkabınızı seçerken düğün mekanınızı ve konseptini de göz önünde bulundurmalısınız. Düğününüz bir salon düğünü ise platform ya da sivri topuklu ayakkabılar seçebilirsiniz. Fakat düğününüz bir kır düğünü ise dolgu topuklu gelin ayakkabıları seçmek daha mantıklı olacaktır. Aynı şekilde düğününüz bir balo salonu yerine alışılagelmedik bir dış mekanda yapılıyor ise rahat etmek adına yüksek platformlu sandaletler ile tahta sabolar arasında tercih yapabilirsiniz.

Son söz olarak; tercih ettiğiniz topuklu gelin ayakkabısının modeli ne olur ise olsun birinci önceliğiniz ayak sağlığı olmalıdır. Çok uzun süre ayakta kalmanız gerekecek ve dans edecekseniz sizi en emniyetli biçimde taşıyacak modelleri denemelisiniz.

Sitilettoların karşı konulmaz zarafeti mi yoksa platform topukların rahatlığını mı tercih edersiniz? Yorum yapabilir okuyucularımız ile görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!