En İyi Balkan Düğün Havaları Listesi

Düğün dediğimiz “Oynamayan kalmasın!” cümlesini söyletmeyecek kadar eğlenceli olmalı, pist çılgınlar gibi eğlenen insanlarla dolup taşmalı.

Düğününde kimse davetlilerin yerinde oturmasını istemez. Herkesin kalkıp halaya, karşılamaya ve dansa eşlik etmesi beklenir. Herkes kalkmasa bile büyük bir çoğunluğun piste kendini göstermesi düğünün de tadını çıkarmanızı sağlayacak en büyük olay. Düğün ertesi “Nasıl geçti?” sorusuna cevap vereceğiniz fazlasıyla malzeme toplamış olursunuz.Özellikle çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan ülkemizde farklı kültürlerdeki insanların evlenmesi kaçınılmaz. Tek düze değiliz. Böyle durumlarda iki tarafı da memnun etmek çok zor olabiliyor. Kimi halayda kendini gösterir, kimi harman dalında, kimi çifte tellide. Ama her iki taraf da hangi kültürden olursa olsun Roman havasını bilir ve kalkıp eşlik eder. Sadece ülkemizde değil Orta Avrupa’da bulunan bütün ülkeler bu kültüre hakimdir. Öyle ya, dokuz sekizlik aksak ritmli şarkılar ve havalar nasıl insanın içini kıpır kıpır edip dansa teşvik etmesin ki? Balkan müziği de böyledir ve Roman müziğinin neredeyse ikiz kardeşidir.Roman ve  Balkan filmlerinin en önemli konusu da budur. Kavgaya tutuştukları anda müzik başlar ve ne kadar sinirli olurlarsa olsunlar bir anda dans etmeye başlarlar.

Roman havalarının sultanı Kibariye’den “Hap Koydum” ile kurtlarımızı döktükten ve rahatladıktan sonra en iyi balkan düğün havaları listesi için güzel bir girizgah yapalım.O zaman düğünümüz çok güzel olacak; “Çatlayın bakalım, çat çat çat!” 😉

Balkan Havaları da eşlik etmeden yerinizde duramayacağınız havalardan. Düğününüzde Balkan Havası estirmek istiyorsanız, dans etmesini aklınızdan bile geçirmediğiniz bir yakınınızı aniden pistte görebilirsiniz. Trakya ve Balkan ezgilerinin kaynaşmasıyla oluşan Balkan müziği, son yıllarda düğünlerde en çok çalınan şarkılar arasında. Balkan müziği genellikle çok hareketli ve neşenize neşe katan ritm ve ezgilerden oluştuğu için düğün havası için çok uygun bir tercih olacaktır.Sizin için, Bulgaristan çalgasından Roman havalarına, Bregoviç tarzı Yugoslavya müziklerinden Batı Trakya müziklerine kadar en iyi balkan düğün havaları listesi  oluşturduk. Düğününüzde çılgınlar gibi oynayabilir, her yaş grubuna ve her kültüre hitap eden Balkan müzikleri ile konuklarınızı daha salona girmeden etkileyebilirsiniz.

Listenizi Yavaştan Hızlıya Doğru Düzenleyin

Listemize bakmadan önce bilmeniz gereken konulardan bir kaçına değinmek isteriz. Listenizi oluştururken hangi şarkıları seçerseniz seçin şarkı sıralamasını düzgün yaparsanız düğün akışı da bir o kadar güzel olacaktır. Sizin için seçtiğimiz en iyi Balkan düğün havaları listesini zevkinize ve konseptinize göre sıralayın. Sizin için önerdiklerimiz içinde hafif ve ya çok hareketli şarkılar var. Bunlar arasından seçim yapacak olursanız muhakkak hafiften hareketliye doğru sıralama yapmalısınız. Mesela birazdan tavsiye edeceğimiz Goran Bregoviç’in “Kalashnikov” şarkısının arkasından “Ayva Çiçek Açmış” şarkısı çok ağır kalacaktır. Bu yüzden bu şarkıyı öncesinde çalmalısınız hızlı hareketler için biraz ısınmış olmanızı sağlayacaktır. Düğün gününüzde sakatlanmak istemezsiniz.

Bregoviç ile Gönlünüzce Eğlenin

Ülkemizde Balkan müziğini sevdiren isimlerin en başında Goran Bregoviç gelir. En bilindik şarkılarından biri de “Ederlezi”. Şarkının bir çok versiyonu olduğu gibi ülkemizde de değişik yorumları mevcut. Genellikle bazı yorumlamalar ağıt gibi olsa da aslında “Baharı Müjdeleyen” bir şarkı ve düğününüzde bu şarkıyla anlamlı bir başlangıç yapıp giderek hareketlenerek Goran Bregoviç’in birbirinden güzel Balkan şarkıları ile davam edebilirsiniz. “Gas Gas”, “Chupchik”, “Kalashnikov”, Candan Erçetin yorumuyla da bildiğimiz “Caje Sukarije” ile doya doya düğününüzün tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi Balkan havalarını Balkan kökenli birinden başka kim seslendirebilir ki? Candan Erçetin de Arnavut kökenli bir sanatçı olduğu için şarkılarından birini listemize eklemeden geçemeyiz tabii ki. Rumeli Türküleri albümünden sizin için seçtiğimiz ve Balkan düğün havası listenize siz de eklemeden geçemeyeceksiniz.

Klasiklerle Herkesin Eşlik Ettiği bir Düğün

Hepimizin bildiği, zaman zaman dilimize takılan, hareketli şarkı denildiğinde akla ilk gelenlerden ve düğün havaları içerisindeki Balkan müziklerinden biri olan “Ayva Çiçek Açmış”  türküsü, en iyi balkan dugun havalari listesi içinde olmazsa olmazlardan. Davetliler bir yandan türküye eşlik ederken diğer yandan da pistte yerlerini alacaklar.

Suzan Kardeş’in birbirinden güzel yorumlarını da unutmamak lazım. Balkan müziklerinin en güzeli “Roka Man” sayesinde davetlilerin dans ederek eşlik etmemesi neredeyse imkansız.  Dilerseniz bu şarkının Türkçe versiyonu olan “Vay Halime” şarkısını Candan Erçetin yorumuyla da çalabilirsiniz. Balkan müziklerinin ritmik alt yapısı sayesinde sonuç benzer olacaktır.

Birbirinden Hareketli Balkan Müzikleriyle Unutulmaz Bir Düğün

Balkan müzikleri hepimizin düğünlerde çalınmasını istediğimiz dokuz sekizlik ritmiyle bizi kendimizden geçiriyor. En ünlü ve en iyi balkan düğün havaları listesi başında Rahmi’den “Safiye” şarkısı geliyor. Eğlenceli ve içinizi ısıtan bu Balkan müziğinden sonra Balkan müziklerini farklı şekilde yorumlayan Suzan Kardeş’in çok daha hareketli yorumladığı “Çal Para” türküsüyle doyasıya eğlenebilirsiniz.

Balkan müziği denince akla gelen isimlerden Rumeli Ekrem’den “Sarhoş Cafer” içinize işleyen davul, darbuka sesleri ve arada ‘hey hey’ nağmeleriyle Balkan düğün havaları listenize eklemeniz gereken bir şarkı. Şarkının kolları, davetlileri siz çağırmadan bir anda piste atacak. Ayrıca Rumeli Ekrem’in Düğün Havaları albümünden de bir çok şarkı seçebilirsiniz.

Rumeli Ekrem’in “Abe Kaynana” şarkısıyla başlayabileceğiniz Balkan düğün müzikleri listesine yine Rumeli Ekrem’den “Evreşe Yolları”, “Arabaya Taş Koydum” ve “Aman Bre Deryalar” türküleriyle devam ederek salondaki herkesin eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece hem düğününüz unutulmaz olur hem yıllar sonra geriye dönüp düğün videolarınıza baktığınızda nasıl çılgınlar gibi eğlendiğinizi görmüş olursunuz.

Oya Bora’dan “Sevme Zamanı” olarak bildiğimiz ve çok da sevdiğimiz, Goran Bregović’in “Venzinatiko” parçasını olduğu gibi kullanabilir ya da yeniden seslendirerek şarkıyı gün yüzüne çıkaran Gökçe’den de kullanmak çok eğlenceli olabilir. Cüneyt Şentürk’ten “Falduşka Fol Oyunu” şarkısı ile klarnet eşliğinde düğün havaları ile göbek atmaya, oynamaya, halay çekmeye doyamayacaksınız.

Balkan müzikleri o kadar geniş bir coğrafyanın ürünü ki rengarenk bir kültür cümbüşüne sahip. Trakya çiftetellisi de bu cümbüşün içinden bir parça ve aynı zamanda Trakya havalarından biri olan Eşref Vakti’nden “Tekirdağ’ın Üzümü”, yine listenize almanız gereken şarkılardan. İnce Saz grubunun klarnet ve darbuka eşliğinde “Trakya Çiftetellisi”, düğün havaları listenizde olmazsa olmaz.

“Disko Disko Partizani” şarkılarıyla tanıdığımız Balkan grubu parçalarını da düğününüzde kullanabilirsiniz. Bu grubun hemen hemen her şarkısı kullanılabilir nitelikte, çok iyi sergiledikleri Balkan enstrümanları da cabası. Çoğunlukla akordeon ağırlıklı şarkılar daha farklı bir hava estirebilir salonda, bir anda bir bakmışsınız güller havada uçuşuyor. Shantel’in “Didko Disko Partizani” şarkısı çok klişe diyorsanız listenize bu gruptan “Disko Boy” şarkısını eklemelisiniz.

Düğün sonunda çalınan ve en iyi balkan düğün havaları listesi içinde yer alması gereken bir şarkı var tabii ki; “Damat Halayı”. Damadın ister erkek kardeşi olsun ister olmasın her zaman çalınan ve herkesin katılmaktan çok keyif aldığı bir halaydır Damat Halayı. Yavaş başlayıp git gide hızlanan bu halayda özellikle hızlandıkça eğlenmemek içten bile değil. Düğününüze Balkan havaları ile başlayıp yine böyle eğlenceli Balkan havasıyla bitirmek istiyorsanız listenizin sonuna bu halayı eklemelisiniz. Emin olun bu son Balkan havası ile düğününüzü bitirmek bile istemeyeceksiniz.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!