Eskimeyen Bir Gelenek; Nişan Bohçası

Nişan hazırlıkları telaşında bir de nişan bohçasını dert etmeyin. Nişan bohçasının içinde bulunması gerekenleri, bohçayı hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nişan bohçasıyla ilgili diğer merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Evliliğin ve düğün hazırlıklarının ilk adımıdır söz ve nişan… Her şey gençlerin birbirine “söz” vermesiyle başlar. Sözden sonraki ve düğünden önceki aşama nişandır.

Nişan töreninizin geleneklerimize uygun olmasını istiyorsanız sizi en zorlayacak şey nişan bohçasıdır. Zorlu ama hazırlaması bir o kadar da keyifli olan nişan bohçası, kız ve erkek tarafının birbirlerine hediye göndermesidir. Hazırlanan bohçada yalnız gelin veya damat için değil aile bireyleri için de hediyeler bulunur.

Nişan hazırlıkları, düğün hazırlığı sürecinin stresli ama en keyifli dönemlerinden birisidir. Mutluluğa giden yolda bu stres gözünüzü korkutmasın. Her şeyi adım adım planlarsanız işlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Bu yazıda nişan bohçası hazırlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler ve nişan bohçasının içeriği hakkında önemli ipuçları bulabilirsiniz.

Kız tarafı için hazırlanacak olan nişan bohçasına koyulacak kıyafet, ayakkabı vb hediyeler için gelinin de görüşü alınmalıdır. Bunun için nişan alışverişine çıkılır. Alışverişe gelin, gelinin bir arkadaşı, damadın annesi varsa kız kardeşi birlikte çıkarlar. Nişan bohçası için alışverişe çıkmadan önce eksik bir şeyler kalmaması için mutlaka bir liste yapmanız gerekmektedir.

Nişan bohçaları sepet, sandık, bohça şeklinde olabilir. Bohçalar karşı tarafın beğenisine sunulacağı için burada önemli olan sunumun da içerik kadar zengin olması ve göz doldurmasıdır. Bohçalar kesinlikle süslü, şık ve gösterişli olmalıdır. Süsleme için ipek tül veya saten kumaş kullanabilirsiniz.

Bohçanın içeriği, verilme zamanı, verilme şekli yöreden yöreye veya ilden ile değişiklik göstermektedir. Fakat nişan bohçasının içinde bulunması gereken sabit hediyeler vardır.

nisan-bohcasi

Gelin bohçası:

·6’lı saten gecelik ve sabahlık takımı

·İç çamaşırı takımı

·Günlük pijama takımı

·Çorap

·Terlik

·Ayakkabı

·Parfüm, Deodorant

·Makyaj seti

·Makyaj Çantası

·Cilt bakım seti

·Banyo lifi ve havlular

·Ayna tarak fırça seti

·Çanta ve cüzdan

 

Dileğinize göre aşağıdaki eşyalardan da ekleme yapabilirisiniz.

·Epilatör

·Bavul veya valiz seti

·Nişan yüzük yastığı ve nişan tepsisi

·Nişan yüzükleri

·Nişan kıyafeti

·Gondol çeşitleri ya da çikolata tepsisi

·Bilezik

·Tek taş yüzük

·Kolye, küpe ve bileklik seti

·Nişan bohçasının güzel kokması için kokulu sabunlar

 

SK-DS-Y01a

Damat bohçası:

·Pijama takımı (Günlük ve sabahlıklı)

·Çorap

·Terlik

·Parfüm ve deodorant

·Tıraş seti

·İç çamaşırı seti

·Gömlek

·Kravat

·Kemer

·Cüzdan

·Mendil

·Seccade

·Havlu

 

Dileğinize göre aşağıdaki eşyalardan da ekleme yapabilirisiniz.

·Damatlık

·Manşet takımı

·Saat

·Ayakkabı

Ek olarak anne, baba kardeşlere anneanne, babaanne dedelere kıyafet, eşarp, tespih gibi hediyeler koyulabilir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!