Ev Dekorasyonunda Yatak Odası Perdesi Seçimi ile Evinizi Baştan Yaratın

Ev dekorasyonunda perde seçimi çok önemlidir. Özellikle de yatak odası perdesinin doğru seçilmesi gerekir. Odanın bir bütünlük sağlaması için bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Eviniz en önemli ve özel mekanınızdır. Bir evi özenle döşemek oldukça önemlidir çünkü mekanı yuvaya dönüştürür ve hem görünümü hem de hissettirdikleri ile mutluluk getirir. Ev tasarımında en önemli detaylardan biri  perdelerdir. Her ne kadar evi mobilyaların gösterdiğini düşünenler olsa da ev perde ile bir bütünlük sağlar ve tamamlanır.

Eviniz için seçtiğiniz perdeler yuvanızın hem içe hem de dışa dönük kapıları gibidir. Perdelerin sadece evin içini göstermesin diye kullanıldığı düşüncesinden çıkmak gerekir. Perdelerin eve kattıkları düşünülenden çok daha fazladır. Evin her odasındaki perdelerin uygun ve özel olarak seçilmesine özen gösterilmelidir. Özellikle ev dekorasyonunda yatak odası perdesi seçiminin hayatın en önemli gerekliliklerinden olan uykunun en iyi şekilde alınmasını sağlar.

Odanızın karakterini oluşturan, eşyaları tamamlayan ve o odayı size ait yapan şeylerden biri de perdelerinizdir. Evde kalma isteğiniz ve eve bağlılığınız perdelerinizin eve kazandırdığı karakter doğrultusunda artacaktır. Dolayısıyla kendinizi ait hissettiğiniz bir ev için ev dekorasyonunuzu ve düğün alışverişinizi yaparken tarzınızın ve stilinizin dışına çıkamamanız gerekir. Bağlı kaldığınız istekleriniz olduğu sürece sorunsuz bir düğün alışverişi yapabilir ve kendinizi evinize ait hissedebilirsiniz. Bu noktada başkalarının değil sizin ve eşinizin zevklerine uyması ön plana çıkar. Tabii ki yakınınız olan kişiler ile fikir alışverişi yapmak da iyidir fakat en nihayetinde o mekanda siz yaşayacağınız için içinize sinen bir tercih yapmak en önemlisidir.

Yatak Odası Perdenizin Eşyalarınızla Uyum Sağlamasına Özen Gösterin

Yatak odası evlerin en özenle hazırlanan odasıdır. Odanın mobilyası, yatak örtüleri, halılar ve perdeler romantizm etkisiyle seçilir. Aynı zamanda uykularınızın da stressiz olması için huzurlu bir yatak odası dekorasyonu gerekir. Unutulmamalıdır ki renk uyumu her zaman stresin düşmanıdır ve karmaşıklıktan uzak durulması önceliklidir. Gözünüzü açtığınızda gördüğünüz renkler ve nesneler sizin için oldukça önemli detaylardır. Aşırı karmaşık bir görüntü hem zor uyumanızı hem de uykunuzdan uyanmanızı zorlaştırabilir. Bu noktada yatak odası perdenizi tamamen kapanır bir şekilde yani ışık geçirmeyen bir kumaştan seçmeniz gerekiyor. Uykunun tam olarak alınabilmesi için herhangi bir ışığın göze vurmaması, yani ortamın zifiri karanlık olması şart.

Uykunuzu dışarıdan gelen ışığın bölmemesi için bu konuda kullanışlı olan perdeleri seçmeye dikkat edilmelidir. Bu anlamda stor perdeleri tercih listenize ekleyebilirsiniz, güneşi tam olarak kapatan güzel özellikli perde çeşididir. Storu kaldırdığınız zamanlarda evinizin içinin görünmesini istemezseniz yanında tül perde ile de destekleyebilirsiniz. Görünüm olarak da gayet şık duracaktır. Ayrıca hem stor perde hem de tülün renginin ve deseninin mobilyalarınızla ve yatak örtülerinizle uyumlu renklerde olması hoş bir görüntü yaratacaktır. Pencerenizin boyutuna göre yere kadar uzanan tül perdeler ile yatak odanızda oldukça şık görüntü ortaya çıkarabilirsiniz. Bu bilgiden de anlaşılacağı üzere perde boyutlarını da istediğiniz ölçüde yaptırabilirsiniz. Perdenizin yere kadar uzanması bazıları için şık olsa da bazıları için de zeminin kirlerini topladığından tercih edilmemektedir. Bu seçim de kişinin tamamen zevkine ve isteğine bağlıdır. Saray gibi bir ev görünümü isteyenlerin dikkat çeken kumaş ve modelleri tercih etmesi uygun olacakken, sadelikten hoşlananların normal bir tül ve perde kullanması iyidir.

Evlerin en önemli tamamlayıcıları olan perde ve tüllerin oldukça fazla çeşitli alternatifleri mevcuttur. Dolayısıyla perde seçiminizi aceleye getirmeden detaylıca düşünerek yapmalısınız. Dantel perdelerden keten perdelere kadar pek çok alternatif bulmak mümkündür.

Perdelerin renklerinin yanı sıra düz ya da desen seçimlerine de dikkat etmeniz önem taşır. Yine yatak odanızdaki diğer eşyalara göre perdenizin desenli ya da desensiz olması önem taşır. Eğer düz renk bir duvarınız varsa desenli perdeleri, renkli bir duvar kağıdınız varsa da düz renk perdeleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde desenli duvar kağıtlarında da düz perde seçimi yapmak önemlidir, aksi durumda oldukça karmaşık bir görüntü yaratacaktır. Perde seçiminizi yaparken ne tür bir aydınlık istediğinizi çok iyi düşünün. Örneğin; güneş ışığından maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız sarı ve benzer tonlardaki tül perdeleri tercih edebilirsiniz. Sarı tonlu perde tercihiniz sayesinde kış mevsiminde bile yatak odanızın aydınlık ve sıcak bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır. Karışık renk kombinasyonları da yine aynı şekilde hissetmenizi sağlayabilir.

Yatak odanıza girdiğinizde enerji dolmak istiyorsanız hem perdenizi hem de diğer dekorasyon ürünlerinizi cıvıl cıvıl canlı renklerden seçebilirsiniz. Direkt dikkatinizi perdeleriniz çeksin isterseniz bu renk olayını sadece perdenize de uygulayabilirsiniz. Tam tersi ferah ve sakin bir odayla karşılaşmak istiyorsanız mavi ya da beyaz renklerinin dinlendirici renklerinden faydalanabilirsiniz. Uzmanlar mor rengin uyku üzerinde oldukça pozitif etkisi olduğuna dikkat çekiyor. Bu bilgiden yola çıkarak mor renk perdelerle de çok güzel bir kombinasyon yaratabilirsiniz.

Evinizde ve perdelerinizde lüks bir görünüm arıyorsanız tercihinizi ipek perdeler yönünde yapabilirsiniz. Klasik ve asil bir görüntü sağlamak için ise kadife perdeler tercihiniz olabilir. Son dönemin modası olan büzgülü perdeler de oldukça tercih ediliyor. Büzgülü perdeler hem renkleri ve hem de desenleri ortaya çıkarırken diğer yandan ortamın havasını da yumuşatabiliyor.

Yatak Odası Perdesi Seçiminde Hijyeni de Ön Planda Tutun

Yatak odası perdesi seçerken yukarıda sıraladığımız noktalara önem vermenin yanı sıra hijyene de dikkat etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Seçeceğiniz perde modelinin yanı sıra kumaşına ve kumaş özelliklerine de bakmanız gerekir. Hijyen ve sağlık açısından toz toplamayan, temizliği kolay olan perdeler seçmelisiniz. Belirli aralıklarla perdelerin temizlenmesi gerekir, aksi durumda sağlık açısından kötü bir durum oluşturur. Temizlik konusu yine perdenin kumaş yapısına, çeşidine ve özelliklerine göre yapılmalıdır. Uygunsuz temizlik perdelerin kısa ömürlü olmasına ve yıpranmasına neden olur. Bu anlamda perdenizi satın aldığınız yerden mutlaka temizlik talimatlarını öğrenmeli ve bunlara uymalısınız.

Perde seçimini sadece yeni evlenenlere özel bir durum değildir. Evinde değişiklik yapmak isteyen ya da daha önce perde seçiminde önemli noktaları bilmediği için kötü sonuç alanlar için de geçerlidir. Perdenizi yaptırmadan önce iyi karar verme konusunu bir kez daha vurgulamak isteriz. Aceleyle alınmış bir perde sonrası hüsran yaşamak çok büyük bir ihtimaldir. Bu durum sizi hem maddi hem de manevi anlamda yıpratacaktır. Perdenizi alırken harcadığınız zamanın dışında paranız da boşa gidecek ve yeni perde yaptırmak durumunda kalacaksınız. Dolayısıyla tüm bu hazırladığımız önerilere dikkat ederek çok daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Perde seçiminde tüm zevklerin yanı sıra önemli bir diğer konu da fiyattır. Önemli olan en pahalı ürünü seçmek değildir, pahalı olup ama istenildiği gibi çıkmayan ya da çabuk deforme olan ürünlerle de karşılaşmak mümkündür. Bu nedenle kaliteli ve kalitesine göre uygun fiyatlı ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Böylece satın aldığınız perdeyi daha uzun süreler kullanabilir ve istediğiniz şekilde temizliğini yapabilirsiniz. Sadece ucuz diye alınan ürünlerden ise çok fazla bir verim beklemek doğru olmayacaktır. Bu nedenle iyi bir kalite ve fiyat araştırması yaparak perdenizi edinmeniz gerekir.

Peki yatak odası perdesi seçiminde sizin önem verdiğiniz noktalar neler? Düşüncelerinizi okurlarımızla paylaşarak yeni bir yol haritası çizmelerine katkı sağlayabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!