Evliliğin Maliyeti Karşılanabilsin Diye Kredi Çekmek Doğru Mu?

Evlilik kararı aldınız ve eğlene eğlene nişanınızı da yaptınız. Tebrikler! Artık önünüzde evlilik günü belirlemek için hiçbir engel yok. Hep hayalinizi kurduğunuz düğünü yapmak için hemen alışverişe çıkmalısınız. Ancak kısa süre sonra anlaşılıyor ki, evliliğin maliyeti elinizdeki bütçeden daha fazla tutacak. Evliliğinizi gerçekleştirebilmeniz için ek bir finansmana acil olarak ihtiyacınız var. Ama ilk önce gelin masraflarınızı birlikte hesaplayalım.

Evlililik masraflarınızınilk kısmı eviniz için alacağınız eşyalardan oluşuyor. Bu aşamada kendinize ait bir evin olduğunu veya bir ev kiralayacağınızı varsayıyoruz. Mutfak için alacağınız buzdolabı, fırın, mikrodalga fırın, ocak ve bulaşık makinesi ortalama olarak 5.000 TL tutuyor. Oturma odanıza geldiğimizde, oturma takımı ve sandalyeleri ile birlikte bir yemek masası yaklaşık 8.500 TL seviyesinde oluyor. Yatak odası takımını ise ortalama 5.000 TL’ye alabilirsiniz. Eşyalardan sonra sıra diğer küçük ayrıntılara geliyor. Evin tüm pencereleri için yaklaşık 3.500 TL’ye perde satın alabilirsiniz. Modern tarzdaki halılar ise ortalama 2.000 TL’yi bulur. En son olarak da 2.000 TL tutarındaki avizeleri de eklersek toplam ev masrafınız 26.000 TL’ye geliyor.

Evi bitirdikten sonra sıra düğün için harcayacağınız masraflara geliyor. Güncel olarak herhangi bir otelde yapacağınız düğünün kişi başı ücreti 70 TL oluyor. Bu da 150 kişilik bir düğün için 10.500 TL harcayacağınız anlamına geliyor. Düğünde çalacak müzik grubu ve fotoğraf çekimi ise ortalama 2.500 TL’ye tutulabiliyor. Düğün için alacağınız gelinlik ve damatlık ise toplam 5.000 TL edecektir. Tüm bu düğün masraflarının toplamı ise 18.000 TL’yi buluyor.

Düğün ve eşya masraflarınıza ek olarak, balayınız için 5.000 TL’yi de eklediğinizde evlilik masrafınız toplam 49.000 TL ediyor. Bu tutarda bir nakit paranız var ise hiçbir sorununuz yok demektir. Ancak çoğumuz bu tutarda bir masraf için ek finansmana ihtiyaç duyuyor. Ayrıca bu kadar yüksek bir tutarın geri ödenebilmesi için belli bir vade de lazım. İşte bu noktada banka kredileri devreye giriyor. Hem uzun vade yapıları, hem de makul faiz oranları ile birlikte evlilik finansmanının banka kredileri ile yapılması en mantıklı seçenek haline geliyor.

Evliliğiniz için kullanacağınız kredinin taksitlerini aylık gelirinize göre belirlemeniz gerekiyor. Aylık taksit ödemelerinizin sizi sıkıntıya sokmaması için krediyi size sunulan maksimum vade üzerinden kullanmanız daha uygun olur. Bu sayede kredi ödemeleriniz haricinde biriktirdiğiniz para veya düğünde topladığınız altınlar ile kredinizi vadesinden önce bile kapatabilirsiniz. Tüketici kanunları sayesinde kullandığınız bireysel kredinin erken kapamasında, sadece kalan anapara ve en son taksit ödemesinden geçen gün sayısına bağlı olarak faiz ödemesi gerçekleştiriyorsunuz. Böylece uzun vadeli bir kredi kullandığınızdan dolayı ekstra bir faiz yükü doğmamış oluyor.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!