Evlilik Alışverişi Çiftlerin İlk Önemli Sınavıdır

Her insan zaman zaman strese girip, olağan dışı bir şekilde tavır sergileyebiliyor. İnsanlarla her daim iyi anlaşan bir kişinin bile strese girdiği dakikalarda, içinde bulunduğu kaos durumu kişiyi kötü etkileyerek çevresiyle olan ilişkisini kötü yönde etkileyebiliyor. Evlilik gibi önemli bir kuruma adım atarken kişiler ve evlenen kişilerin aileleri düğün stresine girip, beklenmedik tavırlar sergileyebiliyor.

Evlilik ve düğün yolculuğuna başladınız. Bu yolculukta sadece gelin ve damat olarak sizler değil, aileler de tanışıp kaynaşmak hatta iyi anlaşmak zorundalar.İşte bu noktada birçok sorun oluşarak, çok güzel başlayan bu yolculuk kabusa dönebilir. Bu kabusların çoğu da evlilik alışverişi sırasında oluşmaktadır. İnsanlar stres faktörü altına girdiği zaman istemedikleri halde istemedikleri ruh hallerine bürünüp, beklenmedik tepkileri ise bir anda verebilecek konuma geliyorlar. Stres; kişide oluşan ruhsal gerilime verilen isimdir. Peki en mutlu güne adım atılacakken nedir bu gerilim sebebi?

Evliliğe karar verirken çiftler aslında oldukça zorlu bir süreçten geçiyor denebilir. Çünkü başka bir insanı tanımak oldukça güçlü bir süreçtir. Bir insanı tanıdıktan sonra hayatınızın sonuna kadar o kişi ile bir arada olma fikri ister istemez zihinlerde acaba başarabilecek miyiz? sorusunu doğuruyor. Evlilik alışverişi ciddiyeti gelip çatana kadar herkes, her şeyi toz pembe yaşayıp görüyor fakat gün geldiğinde işler birazcık değişebiliyor. Kimi çiftler ufak tefek problemleri göz ardı ederek, orta yolu bulup mutlu çift olarak yollarına devam etmeyi sürdürüyorlar fakat kimi çiftler içinse durum hayli kötü bir şekle bürünüyor. Tabii mutlaka kişilerin en yakınları olan ailelerde bu süreçte oldukça yıpranabiliyor. Çünkü stres bir salgın hastalık gibi sürekli kişiden kişiye geçerek ortam ve ilişkilerin iyice gerilmesine neden olabiliyor. Bazen ise çiftler arasında hiç bir problem yokken bir anda ortada ailelerin fikir çatışmalarından doğan bir gerilim de söz konusu olabiliyor. Önemli olan bu gerilimi en tatlı ve en hasarsız şekilde atlatmaktır. Ne demişler? Gülü seven dikenine katlanır.. Yani bazen sevdiklerimizin kusurlarını görmezden gelerek davranmalı ve her şeyi tatlıya bağlamalıyız.

Her anne ve baba için evlat bulunmaz bir cevherdir. İster istemez bu düşünce de olan anne ve babalar da kendi çocuğunu savunma, kollama yarışına girer. Damat anne ve babası çocuklarının bütçesini düşünerek ona az para harcamasını önerirken, gelinin anne ve babası her şeyin en iyisine layık olan kızlarının güya mutlu olması için en pahalı, en kaliteli, en gösterişli alışverişin yapılması için uğraşırlar.  Bu durumda ise ister istemez hem çiftler hem de aile bireyleri gerilerek, hayatlarında yaşayacakları en mutlu günlerinden birine gergin bir şekilde ilerlemeye devam ederler. İşte tam da bu noktada bazen de evlilik alışverişinin yapıldığı esnafın huzurunda açık ve seçik kavgalar, tartışmalar, gerilmeler yaşanmaktadır. Bunu önlemenin bir yolu yok mudur? Elbette ki vardır;

  • Öncelikle evlilik alışverişinin bütçesi bu yolculuğun çekirdek kadrosu olan gelin ve damat arasında önceden yapılmalıdır. Eğer plan, program yapılarak bir yola çıkılırsa hem fikir çatışmaları en aza inecektir hem de herhangi bir olası aile itirazına karşı yöneltilebilecek bir cevaba sahip olunacaktır. Böylece kimsenin kalbi kırılmadan yola devam edilecektir.
  • Alışveriş bölümlere ayrılmalıdır. Evlilik için giyim, beyaz eşya ve mobilya alışverişleri ayrı ayrı günlere kararlaştırılmalıdır. Her şeyin hemen bir anda gerçekleşmesi gerekmez. Kısıtlı zamanınız bile olsa güzel eviniz için başka şeylerden fedakarlık edip, alışverişinizi günlere bölerseniz hem daha rahat edecek hem de beklenen yorgunluğun getirmiş olduğu stresten de kaçınmış olursunuz. Araştırmalara göre fazla yorgunluğun da stresi tetikleyen faktörlerden olduğu belirtilmektedir.
  • Bütün bu alışverişler öncesinde ne alınacağına ve ne kadarlık bir bütçe ile alışverişe çıkıldığına karar verilmelidir. Hem alışveriş sırasında kararsızlığa düşmemek adına hem de akıl karışıklılığına izin vermemek için mutlaka uygulanması gereken maddelerden biridir. Malumunuz alışveriş yaparken ürünlerin çok çeşitli olması ve fiyatlarınında çeşitliliğe göre farklılık göstermesinden doğan kararsızlık da gerginlik yaratan unsurlardandır. Aynı zamanda insanın kendi bütçesini bilmesi de en güzel şeylerdendir. Böylece oradan oraya savrulup, boş yere yorulmak yerine, alacağınız ürünlere ve bütçenize göre yer ve ürün belirlemiş olursunuz. Ne demiş atalarımız ayağını yorganına göre uzat!

  • Alışverişe çıkarken mümkün olan en küçük kalabalık ile çıkılmalıdır. Çünkü bazen çok kalabalık olunduğunda herkes kendi fikrini söylemekte ve fikirler zıt düşünce gerginlikler de başlamaktadır. Evlilik alışverişi çiftlerin ilk önemli sınavıdır. Bu yüzden gelin ve damat adayları kendileri için olacak bu özel alışveriş gününe kimlerle çıkacaklarına ve nerelere gideceklerine objektif bir şekilde karar vermeli ve uygulamalıdır. Aslında ideali gelin ve damadın yalnız çıkması olmakla beraber, taşranın birçok yerinde bu imkansız gibidir. O halde en azından amca, teyze, hala ve 2. derece yakınlar alışverişe götürülmemelidir. Anne babalar ve gelin damat yeterlidir. Unutmayın ne kadar kalabalık o kadar birbirine rakip insanlar demek. Bu da bir o kadar gerginlik demektir. Onca yorgunluğun yaşanacağı günü tatlı tatlı, gülerek, eğlenerek geçirmek yerine gerginlik ve tartışmalarla geçirmek oldukça akıl dışı bir etkinlik olacaktır. Elbetteki hiç kimse hiçbir gününü kötü geçirmek istemez. Fakat böylesine özel bir alışveriş gününde riskleri en ama en aza indirgemek oldukça önemlidir. İleride hatırlanacak kötü anılar yerine, güzel mi güzel, musmutlu anılar bırakmak en güzeli olacaktır.
  • Mümküne alışverişe çıkıldığında gidilecek esnaflar daha önceden ziyaret edilmiş olmalı ve kişiler ne alınacağına kabataslak da olsa karar verilmiş olmalıdır. Fiyatları ile birlikte önceden yapılan derinlemesine araştırmalar her zaman hayat kurtaran bir pozisyondadır. Çünkü kötü bir sürprizle karşılaşma şansınız yoktur. Hatta belkide önceden diyalogta olduğunuz esnaf size ek bir indirim bile yapacaktır. Bu sebeple en güzel ve en uygun fiyatlı olan, istediğiniz ürünü bulmanın hemen bir anda olabilecek bir iş olduğunu aklınızdan çıkarmalı ve bir kağıt, kalem ile araştırmalarınıza önceden başlamalısınız. Zaten tek bir yere bağımlı kalmadan yapılan alışveriş en mantıklı ve en güzel olanıdır. Belki biraz yorucu olabilir fakat farklı çeşitleri görmek ve değerlendirmelerinizi en doğru şekilde yapmanız için bu şarttır.

Evlilik alışverişi tüm bunlar yapıldıktan sonra hır gür çıkmasını istemeyen çiftler için artık tiyatro oyunundan ibaret hale gelmektedir. Ne demiştik? Evlilik alışverişi çiftlerin en önemli sınavıdır. Aslında kimse bilmemesine rağmen gelin ve damat ne alınacağına, hangi fiyata alınacağına karar vermişler, sırada sadece aileler ile gidilip alınması kalmıştır. Dünyaya gelmemize neden olan, onca zaman bize sahip çıkan, bakıp, büyüten aile büyüklerimize olan saygımızdan ötürü böyle bir işe kalkışmak boynumuzun borcudur elbette. Herkesin de bildiği gibi ailelerin en çok istediği şey evlatlarının mutluluğudur, saadetlerini görmektir. Hangi aile sevinmez ki evladının hem ruhuna hem duygularına hemde aklına uyan biriyle beraber bir ömür boyu mutlu olmasını? Gelin ve damatlar sahip olacakları her şeyin onlar için ne kadar özel ve güzel olduğunu ailelerine almadan dahi gösterdiği an, o aile büyüklerinden daha mutlusu yoktur elbette. Aile büyükleri bu alışverişi de kendilerine görev bilmektedirler. En mutlu günlerinde de onları yalnız bırakmama görevidir bu.  Tabi bütün bu yazıda verdiğimiz örnekleme gelin ve damat arasında güzel bir aşkın bulunduğu ve anlaşmazlığın olmadığı yahut nadiren anlaşmazlık yaşanan birliktelikler düşünülerek verilmiştir.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!