Heyecanlı Telaş: Evlilik İçin Yatak Odası Alışverişi

Yeni bir yuva kurarken ihtiyaç duyduğunuz yeni eşyaların seçimi zor, bir o kadar da heyecanlı bir süreçtir. Özellikle çiftlerin en özel alanı olan yatak odasının döşenmesinde eşyaların hem gelin hem de damadın zevklerine uygun olarak seçilmesi önemli bir husustur.

 Sevdiğiniz kişiyle hayatınızı birleştiriyorsunuz. Yeni bir ev, yeni bir yuva, bir aile kuruyorsunuz. Tabii bu yeni yuvanın da yeni eşyalara ihtiyacı olacak. Evlilik alışverişi, yeni ev için yeni mobilya alışverişi -evet belki kolay değil ama- sizi temin ederiz çok zevkli süreçler. Evlilik alışverişine halledilmesi gereken bir angarya olarak değil, iki farklı bireyin bir araya gelerek ortak bir yaşam alanı kurmasının bir parçası olarak bakarsanız işiniz kolaylaşır. Böyle söyleyince ne kadar hoş ve romantik geliyor değil mi kulağa? Öyleyse bu yazımızda evlilik için yatak odası alışverişi işine değinelim.

Yatak Odası Evinizin En Özel Bölümüdür

Yeni evli bir çift olarak romantik ve şık, size özel bir yatak odanız olmalı. Ortalığın fazla dağılmasını engelleyecek büyük dolaplar, bol çekmeceli şifonyerler her zaman hayat kurtarır. Tabii yatak odanızın toplu ve düzenli olması sıkıcı olmasını gerektirmez. Ufak detaylarla yatak odanızı canlandırabilir ve çekici hale getirebilirsiniz. Büyük dolaplar kurtarıcı olsa da, küçük ölçülere sahip bir yatak odasına dev eşyalar alıp yerleştirmek ve odayı bunaltıcı, nefes dahi alınamayacak kadar sıkışık bir hale getirmek de doğru olmaz. Yatak odası ölçüleriniz, eşya seçiminizde büyük rol oynar. Yatak odası alışverişine çıkmadan önce odanızın ölçülerini belirlemeli ve odanın şekline uygun olacak mobilya alternatiflerine yönelmelisiniz. Dar kullanım alanlarında kayar kapaklı gardıroplar tercih etmek, size kullanım kolaylığı sağlar. Gardırop seçiminizi yaparken, yatak odası ölçülerinizin yanı sıra, giysi kullanım alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Örneğin; gece davetlerine veya önemli toplantılara sık katılan bir çift iseniz uzun elbiseler, takım elbiseler, uzun paltolar gibi asılarak saklanması gereken giysileriniz yoğunlukta ise giysilerinizi asmanıza daha fazla olanak sağlayan veya daha yüksek gardırop modellerini tercih etmeniz daha doğru olur. Ancak aksi durumda ihtiyaç duymadığınız halde böyle bir gardırop satın alarak odanızda gereksiz bir yer kaybı yaşayabilirsiniz.

Yatak odası alışverişinizi yaparken mobilya seçimi, yer kaybının önlenmesi gibi faktörlerin yanında, evinizin en özel bölümü olan yatak odasının hem gelin hem de damadın zevklerine uygun olarak seçilmesi de önemli bir husustur. Bir çift olarak ortak zevklerinizi, beğenilerinizi yansıtacağınız bir dekorasyon tarzı benimsemelisiniz. Dekorasyon konularında genelde müstakbel gelinin dediği olur ama damadımız çiçek desenlerini sevmiyorsa sırf gelin seviyor diye bütün yatak odasını dev floral desenli perdeler ve yatak örtüleriyle donatmak da çok doğru olmaz. Yatak odanız baş başa kalıp sadece birbirinizle ilgileneceğiniz özel bir alan. O yüzden ikinizden de parçalar içermeli, ikiniz de yatak odanızda kendinizi rahat hissetmelisiniz. Yatak odası döşenirken hem gelin hem de damadın sevdiği renk detaylarına yer verilmeli, sıcak bir ortam oluşturacak aksesuarlar kullanılmalı. Bunun yanı sıra nevresim takımları, çarşaflar, yatak örtüleri ve perdeler yoğun ve karmaşık desenler yerine daha göze hitap edecek ve dinlendirici etkiye sahip detaylardan oluşmalı. Göz yorucu karmaşık aksesuar ve desenlerden kaçınılmalı. Yatak odanıza girdiğinizde kendinizi en iyi hissedeceğiniz, sizi en rahatlatacak ve en sevdiğiniz detayları kullanmanız, birlikte günün son saatlerini geçireceğiniz en özel alanınız için önem verilmesi gereken noktalardır.

Yatak Odası Takımı mı Yoksa Özel Tasarımlar mı Olmalı?

Evlilik için yatak odası alışverişine çıkarken ilk vermeniz gereken karar bir yatak odası takımı mı alacağınız, yoksa sevdiğiniz, beğendiğiniz farklı parçaları mı birleştireceğiniz olmalı. Bu konuda genel kabul takımdan yana olsa da kalıplara sığmayan orijinal çiftler daha çok dolaşıp, biraz daha çok yorulup antika bir karyola başlığına, özel tasarım bir gardıroba sahip olabiliyorlar. Tabii özel tasarımlı orijinal ürünlere sahip olmanın tek yolu ayaklarınıza kara sular inene dek dolaşmak değil. İnternette de birbirinden orijinal mobilyalar, ev dekorasyon hatta ev tekstili ürünleri satan siteler mevcut. . Küçük bir araştırmayla, bu alanda hizmet veren yerli ve yabancı pek çok site daha bulabilirsiniz.

Yatak odası takımı tercih edecekseniz, takımın içerisinde yer alan yatağın rahatlığı, gardırobun kullanışlılığı ve size uygunluğunun yanı sıra şifonyer, komodin gibi ürünlerin de kullanımınıza veya yatak odası boyutlarınıza uygunluğunu gözlemlemeniz gerekir. Örneğin kozmetik ürünler, çeşitli aksesuarlar ve benzeri eşyalarınızı muhafaza edebileceğiniz şifonyerler, kullanım yoğunluğunuza göre seçilebilir. Kozmetik ürünleri ve aksesuar yoğunluğuna sahip iseniz bunları depolamak için geniş depolama alanı sunan şifonyerleri tercih etmeniz daha doğru olur. Ancak hayatınızda çok yeri olmayan bir kullanım alanıysa daha küçük şifonyerleri bulunan yatak odası takımlarına yönelebilirsiniz. Geniş bir alanınız varsa büyük komodinleri bulunan takımlar seçebilirsiniz. Dilerseniz yatak başlığıyla entegre şekilde tasarlanmış komodinli yatak odası takımlarını tercih ederek dekoratif hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz.

Evlilik için yatak odası alışverişi denilince aklınıza gelen şey yatak odası takımları yerine, tek parçalı özel tasarım ürünler veya kendi zevkinize göre tek tek seçip kombine edeceğiniz mobilyalar ise alışverişe çıkmadan önce iyi bir araştırma yapmak sizin yararınıza olacaktır. İnternet üzerinden küçük bir araştırma ile hayalinizdeki ürünlerin size ne kadar bir bütçeye mal olacağını hesaplayabilirsiniz. Yatak odanızı hayallerinizdeki gibi tasarlamak sizin elinizde. Çift olarak kendi zevkinize göre seçeceğiniz özel tasarımlı mobilyalar, çeşitli doğal ahşap ürünler, boy aynaları, duvar süsleri, dekoratif raflar, giyinme kabinleri, takı dolapları, tarihi esintilere sahip vintage ürünler, farklı mumluklar gibi aklınıza gelebilecek her türlü eşya ile hayallerinizi süsleyen yatak odanıza sahip olabilirsiniz. Yatak odanızın duvarlarını sizin için ortak bir anlam ifade eden simgeleri taşıyan duvar kağıtlarıyla kaplayabilir, duvarlarınıza taş döşeyebilir veya ahşap ev sıcaklığını yakalayacak ahşap kaplama dekorlarına yönelebilirsiniz. Yatağınızın ayak ucuna yerleştirmek için satın alacağınız bazalı uzun puf ürünleriyle hoş bir görüntü yaratabilirsiniz. Aynı zamanda çarşaf, yastık kılıfı, yatak örtüsü gibi eşyaları depolama konusunda da bu ürünler gayet kullanışlı seçeneklerdir.

Yatak Odalarında Romantik Esintiler

Evli çiftler için kendilerine ait en özel ve en romantik yer olan yatak odalarının evin diğer bölümlerinden farklı, belki biraz mistik ve romantik esintiler barındıran bir dekorasyona sahip olması, iç huzuru yakalayabilmek adına olumlu bir etki yaratacaktır. Yatak odanızın sizin enerjinizle ve zevklerinizle uyum sağlayan eşyalar ve dekorlarla donanmış olması, içerisinde geçireceğimiz zamanı daha mutlu ve huzurlu kılacaktır. Çift olarak birlikte çektirdiğiniz, güzel anılarınızı anımsatan fotoğraflarınızı yatak odanıza yerleştirebileceğiniz dekoratif çerçeveler ve hoş aydınlatmalar ile kullanarak, romantik bir ortam oluşturabilirsiniz.

Evlilik öncesi yatak odası alışverişi yaparken siz hangi seçenekten yana oldunuz? Yatak odası takımı olmazsa olmaz diyenlerden misiniz, yoksa özgür ruhumuzu yansıtacak ürünleri bir araya getirerek kendi yatak odamızı kendimiz yaratırız diyenlerden mi? Dilerseniz kendi yatak odası tercihlerinizi bize yorum olarak bırakabilir, yeni evlenecek çiftlere zor bir süreç olan yatak odasına eşya seçimi konusunda farklı fikirler verebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!