Evlilik Kredisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Hayatınızın en güzel zamanlarını yaşarken ve mutlu bir ev kurma telaşına düşmüşken harcamalarınızın kısıtlanmasına izin veremezsiniz. Evlilik kredisi işte tam da bu noktada yardımınıza koşuyor. Fakat ödemelerinizi rahatlıkla yapabilmeniz ve ihtiyacınız olan tutar kadar kredi kullanabilmeniz için bilmeniz gereken bazı detaylar var.

Her şey mutlu bir teklif hikayesiyle başladığında tüm hazırlıklar toz pembe hayallerden ibaretti… Fakat küçük bir bütçe planlaması yaptığınızda gerçekler de kapınızı çalmaya başlıyor. Düğün mekanını kiralama, organizasyon giderleri, gelinlik alımı ve küçük harcamalar derken önünüze ciddi bir gider tablosu çıkıyor. Fakat her şeyin bir çözümü olduğu gibi bunun da üstesinden geleceksiniz. Nasıl mı? Tabii ki evlilik kredisi başvurusu ile! Evlilik kredileri yeni evlenecek çiftler için hayati önem teşkil etmektedir. Çünkü bu krediler sayesinde, çiftler normal şartlarda maddi olarak onları çok zorlayabilecek kalitede, ancak daima hayallerini kurdukları tür bir düğüne kavuşabilirler.

Son yıllarda pek çok banka evlilik kredisi konusunda çiftlerin en büyük destekçisi oluyor. Düşük faiz oranları, masrafsız krediler ve taksit ötelemeli kampanyalar… Biz de evlilik kredisi hakkında merak ettikleriniz başlığı altında bu avantajlı ancak bir o kadar da bünyesinde soru bulunduran konuyu açarak kafanıza takılan soruları yanıtlamaya çalıştık. Evlilik kredisi başvurunuzu yapmadan önce işinizi kolaylaştıracak bilgiler için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi evlilik ve düğün masraflarının karşılanması için bankalarca kullandırılan bir tür bireysel tüketici kredisidir.

Evlilik Kredisi Almak Zor mudur?

Hayır, evlilik kredisi almak zor değildir. Genellikle kefil şartı aranmayan bu kredileri almak için talep edilen belgeler de, kolayca edinilebilecek tür belgelerdir.

Uzun Vadeli Evlilik Kredisi Alabilir miyiz?

Bankadan bankaya göre değişen özelliklere sahip bu krediler, kimi durumlarda kısa vadelerde, kimi anlaşmalarda ise 60 aya kadar uzanan vadelerde kullanılabilir. Bankalar, böylesi uzun vadeli kredileri, müşterilerin sürdürmekte olduğu meslek ve kazanç durumuna göre de vermektedir.

Bankaların Evlilik Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

– Kullanacağınız evlilik kredisinin tutarı doğrultusunda ödenecek olan taksitleri karşılayabilecek gelirinizin olması,

– Serbest meslek çalışanları için gelirlerini belgeleyecek vergi levhasının bulunması,

– Geçmiş dönemlerde kullanılan bir kredinin ödenmemiş borcu ya da geciktirilmiş yüklü bir borcunuzun bulunmaması,

– Ödenmemiş kredi kartı borcu yüzünden banka takibine düşmemiş olmak,

– Herhangi bir borç sebebiyle kanuni bir işleminizin olmaması,

– İstenildiği takdirde evlilik kredinize kefil olarak birini sunmak.

Evlilik Kredisi Alımı Sürecinde Devlet Desteği Nedir, Devletin Aradığı Şartlar Nelerdir?

Sadece bankaların verdiği evlilik kredisi değil, son zamanlarda devlet de hazırladığı evlilik kredisi tasarısıyla aynı konuda çiftlere destek yolunu açacak gibi görünüyor. Evlilik desteği isteyen tüm çiftlerin bu evlilik kredisinden yararlanıp yararlanamayacakları kesin görünmüyor. Genç çiftlere rahat bir evlilik sürecinin kapılarını açan tasarının bazı şartları ise şimdiden açıklandı. Devletin çiçeği burnunda çiftler için sağlayacağı evlilik kredisi desteğine başvurabilmeniz için gerekli şartlar kesin olmamakla birlikte şunlardır:

–  Çiftlerin her ikisinin de 25 yaşını doldurmamış olması.

–  Planlanan kredi desteğinin 10 bin TL’ye kadar verilebilmesi ve 4 yıl vadeyle faizsiz olarak geri ödenilebilmesi,

–  5 yıla kadar süren bir ödeme planı ve 2 yıl taksit öteleme imkanı,

–  Çiftlerden birinin yetim olması durumunda 2 yıl geri ödemesiz ve 5 yıl vadeli bir ödeme planı ile evlilik kredisi alınabilmesi.

Evlilik Kredisini Kullanıp Kullanamayacağımı Nasıl Öğrenebilirim?

Evlilik kredisi başvurusundan önce çiftlerin en çok telaşlandığı konu kendilerinin kredi kullanıp kullanamayacağı oluyor. Fakat artık banka kredileri evlilik desteği konusunda daha esnek. Üstelik bankaya gitmeden önce ön başvurunuzu çeşitli yöntemlerle yapmak da oldukça basit. Neredeyse tüm bankalar mesaj yöntemiyle kısa süre içerisinde kredi kullanıp kullanamayacağınızla ilgili hemen bilgilendirme yapıyor. Bu ön başvurudan sonra ise sizden istenen evraklar ile birlikte en yakın şubeden ne kadar kredi kullanabileceğinizle ilgili detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Evlilik Kredisi Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Evlilik kredisi başvurusunun nasıl yapılacağı neredeyse tüm çiftler için merak konusu. Bu nedenle bu konuyu da evlilik kredisi hakkinda merak ettikleriniz başlığı altında sizin için inceledik.

Artık değişen banka standartlarıyla beraber oldukça kolay yöntemler var. Bunlardan biri de internet üzerinden yapılan başvurular. İnternet üzerinden kimlik bilgilerinizi girerek yaptığınız başvurulara banka yetkilileri tarafından en kısa süre içerisinde dönüş yapılıyor. Hatta aynı yöntemle başvurunuzu yapmadan önce tüm bankaların internet sayfaları üzerinden kullanacağınız evlilik kredisi miktarına göre ne kadar geri ödeme yapabileceğinizi ve aylık taksit ödeme planınızı öğrenebiliyorsunuz. Bu yöntemle evlendikten sonra bu krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz üzerinde bir bütçe planlamasına gidebilirsiniz. Bu sayede ise çekeceğiniz evlilik kredisi miktarını düşürebilir ya da yükseltebilirsiniz.

Evlilik Kredisi için Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

Evlilik kredisini banka yoluyla çekecekseniz sadece banka onayı için belirli bir zamana ihtiyacınızın olduğu doğru. Fakat evlilik kredisi başvurunuzu harcamalarınızla aynı döneme denk getirmeniz de oldukça önemli. Aksi halde mekan için kapora yatırmanız gerekirken ertelediğiniz kredi işlemi yüzünden belirlediğiniz düğün tarihi için o çok beğendiğiniz mekanı kiralamanız imkansızlaşabilir.

Evlilik Kredisinde Devlet Desteğinden Yararlanabilmek için Ne Zaman Başvuru Yapabilirim?

Eğer 25 yaşın altındaysanız ve bu destekten yararlanmayı da istiyorsanız yasa yürürlüğe girer girmez başvurunuzu yapmalısınız. Aynı şekilde 25 yaşının altındaysanız ve aynı zamanda okulunuza da devam ediyorsanız devlet desteğindeki daha büyük esnekliklerden de yararlanabilmeniz için okulunuz bitmeden devletin sağladığı evlilik kredisi için başvurunuzu hemen tamamlamanız gerekecektir.

Evlilik Kredisi için Başvuru Yaptıktan Sonra Çok Bekler miyim?

Hayır, evlilik kredisi başvurunuz sırasında belgelerinizi eksiksiz şekilde teslim ederseniz, 1-2 gün içerisinde tüm işlemler hallolacak ve kredi elinize ulaşacaktır.

Evlilik Kredisini Geri Ödeme Süreci ve Taksit Hesaplamaları Nasıl Oluyor?

Elbette kredi alırken herkesin ayağını yorganına göre uzatmasında fayda var. Ancak bankadaki müşteri temsilcinizle görüşüp, sizin için en uygun ödeme seçeneklerine karar vererek böyle bir kredi almanız mümkün. Örneğin birçok banka, krediyi aldıktan sonraki ilk üç ay geri ödemesiz taksitlendirme gibi kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca istendiği takdirde, taksitlerin vadelerini beklemeden de toplu bir ödeme yaparak kredi borcunun kapatılması da mümkündür.

Evlilik kredisi hakkında merak ettikleriniz başlığı altında işinizi kolaylaştırdığımızı umuyoruz.Ancak, alınan paranın anne-babadan alınmış bir borç değil, bir banka kredisi olduğunu da hiçbir zaman unutmamanız gerekir. Sonuç itibariyle bu kredi taksitlerini vaktinde ödeyemediğiniz takdirde doğabilecek sıkıntıları aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin, düğün mekanına arkadaşınızın seve seve hizmetinize sunacağı son model şık arabası yerine devasa bir limuzinle gelebilmek uğruna, evliliğinizin ilk beş yılını banka kredisinin taksitlerini ödeyerek geçirmek pek de akıl kârı olmayacaktır. Anlayacağınız, evlilik kredisini doğru şekilde, doğru yerlere harcamak için almak ve bankaya çok borçlanmamaya çalışmak hayli yerinde bir karar olacaktır. Bu doğrultuda, evlilik kredisi alırken size sunulan seçenek ve imkanları iyi araştırmalı, banka yetkililerinden sizi en ince detayına dek bilgilendirmelerini rica etmeniz gerekir. Ömür boyu sürecek mutlu bir evliliğin temellerini düğününüzle atıyorsanız, evlilik kredisini de bu temellerin sağlam olması adına yapılmış bir yatırım olarak görebilirsiniz.

 

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!