Evlilik Kredisi Planlama

 

Evlilik sosyal, duygusal, kültürel bir birleşme olduğu kadar ekonomik bir yapı olarak da kabul edilir. Elbette sevgi ve saygı ile bağlandığınız kişi ile sosyal hayatınızı ve kültürel birikiminizi paylaşmaya başlayınca ekonomik anlamda da beraber hareket etmeye başlayacaksınız. Bir bütçe oluşturacak, gelir ve giderleriniz hakkında ortaklaşa kararlar alacaksınız.

İyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, bir yastıkta beraber yaşlanacaksınız. Tanıştığınız andan beri birbirinizle daha fazla zaman geçirmek istediniz, birbirinizi daha yakından tanımayı, zamanı gelince ailelerinizi tanıştırmayı dilediniz. Zaman ilerledikçe daha da bağlandınız birbirinize. Onsuz yapamaz oldunuz ki hayatlarınızı birleştirmek istediniz. Evlilik teklifiydi, nişandı derken nikah günü yaklaştıkça yaklaşıyor. Her ne kadar önünüzde beraber geçireceğiniz mutlu mesut günler sizi bekliyorsa da bekarlıktan evli hayatına adım atacağınız bu süreçte bütçe harcamalarınız ister istemez artacak. Öyle ki bu coşkulu süreçte o hep hayalini kurduğunuz şatafatlı düğünü yapabilmek, dilediğiniz yere balayına gidebilmek, evinizi istediğiniz eşya ve dekorasyonlar ile donatabilmek adına daha fazla finansmana ihtiyaç doğacak ve belinizi doğrultmak adına belki de evlilik kredisi almayı tercih edeceksiniz. Bu noktada akıllardaki soru şu: “Evlilik kredisi planlama nasıl yapılır?”  Evlilik sosyal, duygusal, kültürel bir birleşme olduğu kadar ekonomik bir yapı olarak da kabul edilir. Elbette sevgi ve saygı ile bağlandığınız kişi ile sosyal hayatınızı ve kültürel birikiminizi paylaşmaya başlayınca ekonomik anlamda da beraber hareket etmeye başlayacaksınız. Bir bütçe oluşturacak, gelir ve giderleriniz hakkında ortaklaşa kararlar alacaksınız. Bazen güllük gülistanlık denilebilecek şekilde rahatça yaşayabilecek, bazı zamanlarda ise daha fazla gidere göğüs germek zorunda kalabileceksiniz.

Evlilik Kredisi Planlaması Yaparken

Her şeyden önce evlilik hayatınızın başlangıcında da sizi büyük giderler bekleyecek. Bir çift olarak, dünya evine girerken ekonomik durumunuz hakkında düşünmeye, planlama yapmaya çoktan başlamış olacaksınız. Evlilik kredisi planlaması yaptığınız takdirde de çoğunlukla düğün başta olmak üzere çeşitli harcamaları karşılamak adına aldığınız evlilik kredinizi seçtiğiniz bir bankadan çekmiş ve vakti geldiğinde ödemekle yükümlü olacaksınız.   Temelde bireysel bir ihtiyaç kredisi sayılan evlilik kredisi, bireysel hizmet veren birçok bankanın müşterilerine sunduğu finansal bir ürün. Tıpkı en sık kullanılan bireysel kredi çeşitlerinden temel ihtiyaç, konut veya taşıt kredisi gibi evlilik kredisi de günümüzde alacağınız yüklü bir meblağ karşılığında borcunuzu gelecekte aylık ödemelerle kapatmanızı gerektiriyor. Peki birbirinden farklı vadelerde ve miktarlarda, bankadan bankaya ve bir bankanın farklı şubelerinde bile değişkenlik gösterebilen özellikteki evlilik kredisi planlama nedir? Ödeyeceğiniz taksit miktarını belirlerken temel değişkenlerden biri olan faiz yükünü düşünürsek, evlilik kredisi planlama nasıl yapılır?

Bütçeye Uygun Evlilik Kredisi Planlama

Her şeyden önce evlilik güzel olduğu kadar zor bir süreçtir. Bir çiftin hayallerini süsleyen bu olay, doğru yönetilemediği takdirde bir kabusa da dönüşebilir. Çünkü hangi bütçeye göre olursa olsun, evlilik mutlaka parasal açıdan sizi zorlayabilecek, önceden iyi tasarlanıp ona göre hareket etmek gereken bir olaydır. Evlilik kredisi planlama da sadece ihtiyacınız olan kadar ve ödeme aralıkları geldiğinde ekonomik durumunuzu fazla zorlamadan kapatabileceğize inandığınız tutarda kredi kullanmanızı gerektirir. Eğer, sadece bir kere yapacağınız düğününüzde, harcamalarınızı limitsizce artırır ve hiçbir kısıntıya gitmezseniz; nasılsa sonradan öderim düşüncesiyle kesenin ağzını iyice açarsanız kutlamalar bitip geri ödemeler biriktiğinde zorlanabilirsiniz. Sonuçta ayağınızı yorganınıza göre uzatmaz ve davetiye, gelinlik, balayı, oturma takımı, vb. diyerek iyice “açılırsanız”, sonunda bir de bakarsınız, elinizde düğün mekanına verecek para kalmamış! Öte yandan evlilik kredisi planlama nasıl yapılır hususunda tedbirli davranırsanız, evlilik kredisi çektiğiniz bankaya kararında borçlanıp uygun meblağlarda geri ödemeler ayarlayabilirseniz hem gelecekte finansal zorluğa girmeden rahatlıkla hareket eder hem de aileleriniz, arkadaşlarınız ve diğer sevdiklerinizle yapacağınız kutlamaları dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. İşte bu yüzden, evlilik kredileri yeni evlenecek çiftler için hayati önem teşkil etmektedir. Çünkü bu krediler sayesinde, çiftler normal şartlarda maddi olarak onları çok zorlayabilecek kalitede, daima hayallerini kurdukları tür bir düğün yapabilirler.

Evlilik kredisi planlama, krediyi kaç ay boyunca ödeyeceğinizi, aldığınız borcun ne seviyede bir faiz oranına tabi tutulacağını ve ilk olarak bankadan ne kadar bir borç aktarımı elde edebileceğiniz size gösterir. Günümüzde birçok banka, bir sene gibi kısa vadeli krediler verdiği gibi, 50 60 aya varan uzunlukta vadeli kredi çeşitlerini de bireysel müşterilerine kullandırabiliyor. Evlilik hazırlığındaki siz eş adaylarımıza da karşılıklı oturup halihazırda ne kadar harcamanız olduğunu, totalde ne kadar daha harcama yapacağınızı, bu harcamaların ne kadarının kendi birikmiş paranızla veya aile üyelerinizin desteğiyle karşılanabileceğini ve gerektiği takdirde ne kadar ek paraya ihtiyaç duyacağınızı konuşmak kalıyor. Düğün hazırlıklarının telaşesi sırasında gelinlikti, arabaydı, kuafördü, ayakkabıydı, buzdolabıydı, masaydı derken musluğun ağzını ne kadar açacağınızı beraber konuşup evlilik kredisi almak istediğiniz banka ile irtibata geçmeniz gerekiyor. Bu anlamda internet bankacılığı üzerinden, telefon ya da şubelerden alacağınız evlilik kredi ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Buna karşılık evlilik yolundaki bir çift olarak sizin de banka temsilcinizle aklınızda bir evlilik kredisi planlaması varken görüşme yapmanız daha olumlu bir intiba bırakabilir.   Evlilik hayallerinizin gerçekleştirmek için didinip dururken, alışverişti görüşmelerdi derken yorgun düşüyor, sizi hiç değilse ekonomik olarak rahatlatacak bir maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bankaların yeni eş adaylarına neredeyse bir fırsat olarak sunduğu evlilik kredisi hakkında araştırma yaptınız. Ailenizle, sevdiklerinizle, gelecekteki eşinizle evlilik planlaması hakkında uzun uzun konuştunuz, kafa patlattınız. Kendinize güveniyor, bankaların borç vermeden önce aradığı şartları sağlıyorsunuz. Yine kredi aktarımından önce sizden beyan etmeniz istenen mesleki dökümanlar gibi gelir belgelerini veya varsa kira ödemesi alıyorsanız kira kontratınızı banka temsilcinize gösterdiniz. Bütün ayrıntılar halledildi. Bu basamakları sırasıyla geçerken dünya evine girmeye hazırlanan bir çift olarak kendinize hatırlatmanız gereken noktalar var:

Evlilik Kredisi Planlama Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi planlama nasıl yapılır diye düşünürken ama elbette alınan paranın anne-babadan alınmış bir borç değil, bir banka kredisi olduğunu da hiçbir zaman unutmamanız gerekir. Sonuç itibariyle bu kredi taksitlerini vaktinde ödeyemediğiniz takdirde doğabilecek sıkıntıları aklınızdan çıkarmamalısınız. Örneğin, düğün mekanına arkadaşınızın seve seve hizmetinize sunacağı son model şık arabası yerine devasa bir limuzinle gelebilmek uğruna, evliliğinizin ilk beş yılını banka kredisinin taksitlerini ödeyerek geçirmek pek de akıl kârı olmayacaktır. Anlayacağınız, evlilik kredisini doğru şekilde, doğru yerlere harcamak için almak ve bankaya çok borçlanmamaya çalışmak hayli yerinde bir karar olacaktır. Aksi takdirde, taksit ödemelerinizi zamanında ödeyemez hale gelebilir, belki de gereğinden fazla şekilde şatafatlı kutlamalar ile başladığınız evlilik hayatınızı ekonomik yönden sarsabilir, almamanız gereken ölçüde size kullandırılan kredinin geri ödemeleri sırasında bu sefer yakınlarınızdan veya ailenizden destek almak durumunda kalabilirsiniz. Öte yandan birçok bankanın, evlilik kredisi planlaması nasıl yapılır sorusuna şöyle bir cevabı da var: Eğer işler beklendiği gibi yolunda giderse, gerekli finansmanlara sahip olursanız, evlilik kredisi planlaması sırasında kararlaştırılan geri ödeme vadesini kısaltabilir, balon ödeme adı verilen tek seferlik bir geri ödeme ile borç yükünüzden kararlaştırılandan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bu doğrultuda, evlilik kredisi planlaması sırasında ve evlilik kredisi alma aşamasında size sunulan seçenek ve imkanları iyi araştırmalı, banka yetkililerinden sizi en ince detayına dek bilgilendirmelerini rica etmeniz gerekir. Ömür boyu sürecek mutlu bir evliliğin temellerini düğününüzle atıyorsanız, evlilik kredisini de bu temellerin sağlam olması adına yapılmış bir yatırım olarak görebilirsiniz.

Evlilik kredileriyle ilgili daha detaylı bilgileri bir sonraki yazımızda siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!