Evlilik Kredisinde Devlet Desteği

Evlenmeye karar verdikten ve bütün adımlar atıldıktan sonra çiftleri büyük bir bütçe planlaması bekliyor, bunun sonucunda ise genel olarak evlilik kredisi çekmek kaçınılmaz oluyor. Evlilik kredisinin harcamalar sırasında hayat kurtardığı bir gerçek! Geçtiğimiz yıl bunun bilincinde olan devletten faizsiz evlilik kredisi desteğiyle ilgili bir atak geldi. Bu yıl içerisinde yürürlüğe girmesini planladıkları tasarıya göre erken evlenmeye teşvik sağlanmaya çalışılıyor. Pek çok genç çift ise dört gözle bu haberin kesinleşmesini bekliyor. Peki bu projeye göre evlilik kredisinde destek alabilmeniz için ne gibi şartları yerine getirmeniz gerekiyor biliyor musunuz? Bu haberi bekleyenler için küçük bir araştırma yaptık ve evlilik kredisinde devlet desteği konusunda bilmek istediklerinizin hepsini bir araya topladık.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisinde Aranılan Şartlar

Başbakanlık kapsamında başlatılan faizsiz evlilik kredisi desteği için bazı ön şartlar var. Bunlardan en önemlisi ise çiftlerden her ikisinin de 25 yaşı doldurmamış olması gerekliliği. Eğer 25 yaşın altındaysanız 10 bin TL’ye kadar faize tabi olmayan bir devlet destekli evlilik kredisi kullanabileceksiniz. Kredinin geri ödeme planı ise 1 yıl ertelenecek ve çiftlerin gelirleri gözetilerek 3 yıla varan aylık geri ödeme taksitlerine bölünecek. Henüz kesinleşmese de çiftlerin gelir düzeylerine göre kullanılabilecek olan devlet destekli evlilik kredisi miktarının yükselebileceği ya da taksit sayılarının arttırılabileceği de sağlanan esneklikten bazıları. Taksit düzenlemeleri konusunda ise aylık gelirleriniz ve ailenizin gelir düzeyi konusunda küçük bir araştırma yapılması öngörülüyor.

evlilik-kredisi-ne-zaman-basvurulur

Paket yeni yasama yılının girmesiyle görüşülmeye başlanacak. Eğer kabul edilirse çiftlere sunulan farklı bir ödeme planı daha olacak. Fakat bu ayrıcalıktan sadece çiftlerin birinin yetim ve devlet yurtlarında kalmış olması durumunda yararlanılabilecek. Bu tasarıya göre ise faizsiz devlet destekli evlilik kredisinin geri ödemelerine 2 yıl sonra başlanabilecek. Yine gelirlere göre düzenlenen evlilik kredisi tutarı ise 10 bin TL’yi geçmeyecek. İki evlilik kredisi arasındaki bir diğer fark ise devlet destekli faizsiz kredinin geri ödeme yılı 5 yıla kadar çıkartılabilecek. Birçok genç çifti heyecanlandıran devlet destekli faizsiz evlilik kredisinin ise 2014 yılı sonuna doğru kesinleşmesi bekleniyor.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!