Evlilik Öncesi Yaptırmanız Gereken Testler

Sıra evlilik hazırlıklarının belki de en önemli aşamasına geldi. Böylesine gerekli bir detayı isteseniz de atlayamayacağınız biliyoruz. Fakat bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Neden mi bahsediyoruz? Tabii ki evlilik öncesi yaptırmanız gereken testlerden! Evlilik hazırlıklarının her noktasından zevk alan çiftler sıra evlilik öncesi yaptırmaları gereken testlere geldiğinde biraz geriliyor. Her ne sebeple olursa olsun hastaneden hoşlanmadığınızı biliyoruz. Ama bu kez durum sizin için biraz farklı. Evlilik öncesi yaptırmanız gereken testler sizi mutlu bir birlikteliğe götürecek. O yüzden bırakın surat asmayı ve hazırlıklara başlayın. ‘Biz hazırız ama evlilik öncesi yaptırmamız gereken testler neler?’ diyorsanız işte cevabı…

Evlilik Öncesi Yaptırmanız Gereken Testler Zorunlu!

Kanuni olarak zorunlu olan evlilik öncesi yaptırmanız gereken testler sırasında, cinsel yolla bulaşan ve hamilelik sırasında bebeğe bulaşabilen önemli hastalıklarla birlikte bazı genetik kan hastalıkları da taranıyor.

HIV, Hepatit B, Hepatit C ve Frengi Taraması-Evlilik Öncesi Yaptırmanız Gereken Testler 

Evlilik öncesi yaptırmanız gereken testlerin en önemlileri HIV ve Hepatit B taraması. Bazı virüslerin vücutta bıraktığı etkiler ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. AIDS hastalığına yol açan HIV virüsü ve karaciğerde kalıcı hasarlara yol açan Hepatit B bulaşıcı bir hastalık olduğundan evlilik öncesinde mutlaka testlerini yaptırmanız gerekiyor. Hepatit C’ye ise nadir olarak rastlansa da bazı durumlarda ölümcül vakalara yol açıyor. Yine bakteri frengi de sağlıklı bir evlilik hayatı için yaptırmanız gereken bir test. Bahsettiğimiz bu taramaları devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında yaptırabileceğiniz gibi özel sağlık kuruluşlarında da yaptırmak mümkün. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu ise evlilik öncesi yaptırmanız gereken testler için hijyenik bir ortamın olduğuna emin olduğunuz bir sağlık kuruluşunu tercih etmek.

Hemogram Testi-Evlilik Öncesi Yaptırmanız Gereken Testler 

Evlilik öncesi yaptırmanız gereken testlerden bir diğeri ise Hemogram analizi. Hemogram analizini basit bir tabirle anlatmaya çalışırsak, ciddi bir kansızlık (anemi) ya da kan uyuşmazlığı olup olmadığına bakılan bir kan analizi şeklinde ifade edebiliriz. Bu testin evlilik öncesinde yaptırmanız gereken testler arasında olmasının sebebi; genetik bir kan hastalığı olan ve ülkemizde sıklıkla görülen Akdeniz Anemisi (Talasemi) konusunda önemli bir tarama yöntemi olması. Hasta çocukların doğumunun önüne geçilmesi için evlilik öncesi bu testin yaptırılması oldukça önemli.

Kan Grubu Tahlili-Evlilik Öncesi Yaptırmanız Gereken Testler 

Bu testin evlilik öncesinde yapılmasının nedeni ise; anne ile baba arasında olabilecek kan uyuşmazlığının saptanması. Tüm bu testlerin evlilik öncesinde yaptırılması hayati önem taşıyor. Birçok sağlık kuruluşu da belirttiğimiz testlerin sonuçlarını birkaç gün içerisinde size teslim ediyor. Siz de sağlıklı bir evlilik hayatı için en kısa sürede testlerinizi yaptırmaya özen gösterin.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!