Evlilik Teklifi Yüzüğü Nasıl Olmalı ?

Evlilik teklifi yüzüğü seçiminde model, renk ve taş boyutu açısından hangi noktalara dikkat edilmeli? Durun hemen stres olmayın! Evlilik teklifi denilince akla, ilk olarak, bağlılığı ve birlikteliği simgeleyen yüzükler geliyor elbette. Kadınlar için çok önemli bir detay olan bu yüzüklerin seçimi ise, erkekler açısından oldukça zorlu bir süreci ifade ediyor. Peki, evlilik teklifi yüzüğü nasıl olmalı? Hangi model ve büyüklükte bir yüzük seçilmeli?

Pırlanta tektaş yüzükler, evlilik teklifi yüzüğü olarak yıllardır kullanılan ve klasikleşmiş yüzük modelleri arasında, ilk sırada yer alıyor. Evlilik teklifinde, diğer mücevher çeşitleri yerine, tektaş yüzük tercih edilmesinin nedeni, tektaş yüzüklerin “Sonsuza kadar sadece seninle birlikteyim” demenin ve sonsuz aşkın sembolü olarak düşünülmesinden kaynaklanıyor. Bu yabancılarda ön plana çıkmış bir gelenek olmasına rağmen son yıllarda ülkemizde de evlilik teklifi seremonisinin olmazsa olmazı olarak yer alıyor. İzlediğimiz filmler de bu geleneği destekliyor elbette. Sözün kısası kadınlar bu romantik teklif geleneğini ve tek taş yüzüğü bir hayli önemsiyor.

Bu tercihin romantik olmasının yanı sıra, pırlantanın dayanıklı ve sert formu ile tektaş yüzüklerin ömür boyu kullanım imkanı sunması, bir diğer tercih nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların genelinde, tıpkı gelinlik, düğün gibi konularda olduğu gibi, yüzük konusunda da kafalarında tasarladıkları bir pırlanta tektaş yüzük vardır. Ve tarzları ile kafalarındaki modeli ve konuya dair hayallerini bir şekilde size yansıtırlar. Dolayısıyla sevgilinizden alacağınız ipuçları bu seçimde önem taşır.

Biz de evlilik teklifi yüzüğü nasıl olmalı sorusunun cevabını ararken bir kaç unsuru sizin için göz önünde bulundurduk. Tercihlerinizi belirlerken size küçük bir rehber oluşturduk:

Modası Geçmeyen 4 Tırnaklı Model

Evlilik teklifi yüzüğü nasıl olmalı diye kendinize sorarken ilk olarak, sevgilinizin zevklerini ve tarzını göz önünde bulundurmanız, en doğru modele karar vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Evlilik teklifi yüzüğünün, ömür boyunca kullanılacak ve değerini her daim koruyacak bir yüzük olacağını düşünerek; modası hiç geçmeyecek, klasik 4 tırnaklı, beyaz altından üretilmiş, motif içermeyen ve düz pırlanta tektaş modellerini tercih etmenizi önerebiliriz.

Sevgilinizin kafasından geçeni tam olarak bilmiyorsanız farklı model arayışı içine girmeden klasik bir tercihle beğenmeme riskini de ortadan kaldırmış olacaksınız. Sonuçta evliliğiniz simgesi olacak iki yüzükten ilki tektaş ve ikincisi de alyans olacaktır. Alyansın yanına uyum sağlayacak klasik model bir tektaş her zaman en iyi seçimdir.

Peki, taş büyüklüklerine göre seçim yapılması gerektiğinde, evlilik teklifi yüzüğü nasıl olmalı?

Bütçenize Uygun ve Şık

Pırlanta yüzük alımında tabi ki, ilk olarak, bütçe konusu devreye giriyor. Pırlanta tektaş yüzüklerde en küçük taş boyut 0.25 CT olarak üretiliyor. Yine de size önerimiz, evlilik teklifi için tektaş yüzük seçerken biraz daha büyük ölçülerde bir yüzük almanız. Bu sayede, sevgilinizi daha fazla etkileyebilirsiniz. Ayrıca, kadınlar, parmaklarındaki tektaş yüzüğü başkalarına gururla göstermek ve övünmek isterler. Bu nedenle, yüzüğün taş boyutuna çok dikkat ederler. Gerçi her zaman taş boyutu yüzüğün kalitesini belirlemiyor. Fiyatını belirleyen bir sürü etken mevcut.

Şimdi aklım karıştı diyenlere biraz daha ayrıntı verelim.

Kaliteyi Nasıl Anlarız?

Belki duymuşsunuzdur ya da biraz araştırma yaptıysanız görmüşsünüzdür, pırlanta, elmasın farklı kesim tekniği uygulanarak kesilmesinden oluşur. Ne kadar işin uzmanı olmasanız da aslında dikkat edeceğiniz diğer bir nokta da bu kesimdir. Çünkü bu kubbe şeklindeki özel kesim taşın daha ışıltılı görünmesini sağlar.

Pırlantanın kalitesini belirleyen 4 temel özellik vardır ve bu “4C” diye adlandırılır. İngilizce olarak baş harfleri kullanılmıştır: Cut, Colour, Clarity, Carat Weight. Yani: Kesim, Renk, Berraklık, Karat Ağırlığı

 

Sakın gözünüz korkmasın, ama kuyumcuya gittiğinizde biraz bu konuda da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Zaten size işin uzamanı da tüm bunlardan kısaca bahsedecektir. Örneğin taşın renk değeri açısından da en az H rengi pırlanta tektaş bir yüzük, eş adayınız için en doğru seçim olacaktır. Bütçenize göre daha üst renk alternatiflerini de tercih edebilirsiniz. Hatta bu konuya iyice dikkat etmek isterseniz taşın renginin, kesimin berraklık bilgilerinin olduğu uluslararası sertifikalı yüzükler de mevcuttur. Taşın kimliği size yüzük ile birlikte teslim edilir.

Çünkü detaylı bakıldığında tüm pırlantalar üzerinde bir takım lekeler mevcuttur ve bu lekelerin azlığı yani berraklığı taşın değerini belirler. Tüm bu ayrıntılar da elbette taşın fiyatını etkiler. Berraklık arttıkça fiyat da artar.

Pırlantanın karatı da taşın ağırlığıdır. Bu bazen karıştırılarak taşın boyutu gibi ifade edilir. Aslında bu özel bir ağırlık birimidir. Karat ağırlığı da arttıkça yine fiyat da artar. Son olarak ise taşın renginden bahsedelim. Bazı taşlar çok daha beyazdır bazıları ise sarıya kaçan bir renktedir. Elbette profesyonel kişilerin anlayabileceği boyutta bir farklılıktır bu. Ama yine de taşın rengi de fiyatını ve kalitesini belirleyen bir unsur olarak önem taşır.

Taş Ön Planda Olsun Diyenlere

Önceki bölümde klasik kesim olan 4 tırnaklı modelden bahsetmiştik. Taşın yerleştiği alana tırnak diyoruz. Taşsız yüzüğün kendisine ne montür denir. Montürün modeli taşın seçimi kadar önemlidir.

4 tırnaklı ya da 6 tırnaklı modeller vardır. Ayrıca tırnakların kalın veya ince olması da yüzüğün modelini değiştirir. Örneğin taşı ön plana çıkarmak isterseniz ince tırnaklı modeli seçmelisiniz. Taş büyükse bu model çok daha gösterişlidir. Ama taşınız daha mütevazi boyuttaysa kalın tırnaklı model tercih etmelisiniz ki pırlanta montür ile desteklenip daha büyük görünebilsin diye.

Artık Satın Alma Vakti

Evlilik yüzüğü nasıl olmalı sorusuna cevap ararken kafanızda tektaşa dair fikirleriniz oluştu. Şimdi sıra onu almaya geldi. Elbette bir sürü seçenek var. Nedense bu konuda, bu alışverişte güven her şeyin önünde geliyor. O yüzden internet alışverişinden çok, tanıdık kuyumcuya gitmeyi tercih edenler çoğunlukta. Bu yüzden hep bir tavsiye ve tanıdık aracılığı ile tanıdık kuyumculardan yapılır bu alışveriş.

Elbette büyük firmaların mağazalarından ya da internet alışveriş sayfalarından da aynı bilgilerle tektaş yüzüğünüzü satın alabilirsiniz. Sonuç olarak önemli olan istediğinize karar verip güvenle alışveriş yapabileceğiniz yeri bulmak ve tabi olmasını istemeyiz ama olumsuz bir durum olursa yüzüğünüzü aldığınız yerle iyi tekrar iyi bir diyalog kurabilmek.

Artık tektaş pırlanta yüzük ile ilgili sevgilinizin kafasından geçebilecek fikirlere siz de sahipsiniz. Biraz kafanız teknik bilgilerle karışmış olabilir ama bu bilgilerle kuyumcuya gidip yüzükleri yerinde gördüğünüzde daha net olacaksınız.

Unutmayın sadece bütçenize göre seçim yapmamalısınız sevgilinizin giyim tarzı ve zevkleri de bu tercihiniz de önem taşımalı.

Umarız sevgilinizin parmağına en yakışan yüzüğü alma konusunda size yardımcı olabilmişizdir. Peki sizce evlilik yüzüğü nasıl olmalı? Büyük taşlı, parlak ve gösterişli mi yoksa bu kadar teknik bilgiye gerek yok sevginizi simgeleyen herhangi bir şey olsun benim yeter mi dersiniz?

Peki bu sorunun cevabı erkeklere ve kadınlara göre değişir mi ne dersiniz? Yorumunuzu bırakarak ne tarz bir yüzük tercih ettiğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!