Bir Başkadır Eylül Düğünü

Eğer Eylül düğünü yapmak istiyorsanız şanslısınız çünkü bu yazıda Eylül düğünlerine dair aradığınız her şeyi bulacaksınız.

Düğün mevsimi deyince aklımıza genelde yaz ayları gelse de, Eylül ayı havaların hala güzel olduğu, hatta yazın kavurucu sıcaklarının yavaş yavaş bizi terk edip hoş bir bahar meltemine kavuştuğumuz çok güzel bir havaya sahiptir. Bu yüzden de aslında Eylül düğün için en ideal aylardan birisidir. Romantik bir kır düğünü için romantik bir sonbahar akşamından daha güzel ne olabilir ki? Eylül’de düğün yapmanın pek çok avantajı bulunmaktadır.

Eylül düğünlerinin en önemli avantajlarından biri okulların açılmasıyla herkesin şehre dönmüş olmasıdır. Yaz düğünlerinde kimi akraba ya da arkadaşlarınız çok önceden ayarladıkları tatillerinde olmalarından dolayı düğününüze katılamayabilirler ya da tatillerine ufak bir mola verip düğününüz için şehre dönerler. Ama Eylül herkesin kente geri döndüğü aydır ve tüm davetlilerinizin düğününüze rahatça katılabilir. Hatta şehre dönmenin ve belki de iş başı yapmanın keyifsizliğini düğününüzü düşünüp kolaylıkla atlatabilirler. Güzel bir dönüş partisi tadında yılın en önemli olayı düğününüz neden olmasın?

Açık Havada Eylül Düğünü

Eylülde hava sıcaktır ama bunaltıcı değildir. Eylül düğününüzü, ayın ortasına dek rahatlıkla açık havada yapabilirsiniz. Kıyafetler üzerinize yapışmaz, makyajınız akmaz, saatlerce süren fotoğraf çekimlerinde bile ter içinde kalmazsınız. Eylül’ün ikinci yarısı ise yine açık hava düğünleri için uygundur ama beklenmedik yağmurlara karşı önceden alınmış önlemleriniz olmalıdır. İstenildiğinde üzeri kapanabilen açık mekanlar Eylül düğünleri için en idealidir. Yağmur yağması durumunda hızla geçilebilecek alternatif bir kapalı alanı olan düğün mekanları da yine Eylül düğünlerinde tercih edilebilir. Eğer her şeye rağmen sonbaharın bütün güzelliklerini yaşamak için açık havada karar kıldıysanız misafirleriniz için düğününüze özel şallar veya şemsiyeler hazırlayabilirsiniz. Böylelikle beklenmeyen soğuk havanın etkilerinden misafirlerinizi korumuş olursunuz. Hem de düğünüzünden hoş bir hatıra kalmasını sağlarsınız. Üstelik sadece düğün için hazırlanan ve bir daha kullanılmayan nikah şekerleri yerine şallar veya şemsiyeler hediye etmeniz misafirlerinizde uzun yıllar sizden bir hatıra kalmasını sağlayacak. Yine de hatırlatmakta fayda var; özellikle Ankara’da ve Ege kıyılarında düğün planlayanlar mutlaka hava durumunu sık aralıklarla kontrol etmelisiniz. Düğün organizatörünüz ile beklenmeyen bir durum olduğunda alacağınız aksiyonu önceden konuşmanız faydalı olacaktır.

Eylül ayı fotoğraf çekimleri için en uygun havayı sağlar. Işığın yaz aylarındaki gibi doğrudan yer yüzüne gelmemesi, fotoğrafçıların en sevdiği ortamlardan biridir. Sadece stüdyoya sıkışıp kalmazsınız. Doğanın en sıcak renkleri Eylül ayında bulunur. En güzel yeşiller, turuncular, sarının bin bir tonu içerisinde dolu dolu bir albüm hazırlayabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında fotoğrafçınız ile öncesinde detaylı bir görüşme gerçekleştirmelisiniz. Kimi fotoğrafçılar iç mekanlarda daha rahat çalışabiliyorken, diğer fotoğrafçılar kendilerini dışarıda daha rahat hissediyorlar. Şayet dışarıda bir eylül düğünü planlıyorsanız, fotoğrafçılardan dış mekan çekim referanslarını istemelisiniz. Bu sayede doğru kararı daha rahat verebilirsiniz.

Eylül Düğünü Fiyatları Nasıl?

Çiftler düğün için ağırlıkla yaz aylarını tercih ettikleri için düğün organizasyonu, dekorasyonu, mekan kirası, düğün pastası gibi işlerin fiyatları yaz dönemi boyunca en yükseklerde seyreder. Eylül ayı demek, hava şartlarının uyumluluğu dışında, fiyatların da biraz düşmesi demektir. Eylül düğünü fiyatları yaz dönemine nazaran daha karşılanabilirdir. Talebin nispeten daha düşük olması bunun en önemli nedenidir. Üstelik yaz aylarında tam kapasite çalışan organizasyon şirketleri, fotoğrafçılar, organizatörler Eylül ayının başlamasıyla işleri de yavaşlamaya başlar.  Yaz ayında günde en az 4 ya da 5 düğün yöneten organizasyon şirketleri için Eylül ayının gelmesiyle birlikte bu rakam 2 veya 3’e düşer. Bu sayede size daha çok zaman ayırabilir, isteklerinize daha çok odaklanabilirler. Yine de hiç bir düğünde son dakikaya iş bırakmamakta fayda olduğunu da söyleyelim.

Balayı tatilini de unutmamak gerek. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları turizmin en yoğun yaşandığı ve turistik tesislerin en pahalı oldukları dönemdir. Eylül ayında ise özellikle okulların açılmasının ardından fiyatlar gözle görülür bir şekilde düşer. Ayrıca destinasyonlar da herkesin şehre dönmesiyle birlikte tenhalaşır. En favori balayı mekanlarında bile gözlerden uzak, sakin ve huzurlu bir zaman geçirebilirsiniz. Yurt içinde kalmak istiyorsanız ise Akdeniz kıyılarını tercih edebilirsiniz. Ege’nin Eylül ayında pek de istikrarlı bir iklimi olmadığını hatırlatalım. Eylül ayında Ege kıyılarında rüzgar ve yağmurlar sık sık görülür. Bu nedenle yurt içi tercihinizi Akdeniz veya Kıbrıs’tan yana yapabilirsiniz. Yurt dışı planınız varsa bu dönemde özellikle Avrupa seyahatini düşünebilirsiniz. Avrupa’da benzer şekilde herkes tatilini yapmış ve dönmüş olduğundan yaz sezonunun boğucu kalabalığı kalmayacaktır. Eğer düğün tarihiniz çok önceden belliyse ve balayı için çok önceden organizasyon yapma şansınız varsa Amerika tatilini bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Eylül’de gerek yurt içi grek yurt dışı turizmde fiyatlar düşer ve balayınız yaza oranla çok daha uygun bir fiyata mal olur.  Kısacası eylül düğünü fiyatları toplamda düşük olacağından Eylül düğünü size maddi açıdan büyük avantaj sağlar.

Eylül Düğünü İçin Gelinliğimi Nasıl Seçeceğim?

Eylül ayında düğün yapmanın pek çok açıdan avantajlı olduğunu söyledik. Hava durumu, fiyatlar ve favori balayı destinasyonları dışında eylül düğünlerini tercih edilir kılan diğer bir özellik ise gelin makyajı ve gelinlik seçimleridir. Romantik bir Eylül gelininin asla abartması gerekmez. İlk olarak sonbaharda oluşan doğanın kendi renkleri ile düğün atmosferine fazla bir ekleme yapmanıza gerek kalmak. Yeşilin ve sarının binbir tonunu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Eylül düğününüzde mevsime uygun çiçeklerle yapılmış bir mekan süslemesi ve doğal renklerin tercih edildiği bir dekorasyonla şık bir atmosfer yaratabilirsiniz. İkinci olarak, gelinlik seçiminde de yine bu doğallıktan yana tercih yapılmalıdır. Gösterişli ve dolayısıyla pahalı gelinliklere gitmenize hiç gerek yok. Ortamın ve atmosferin doğallığına uygun sade bir gelinliği rahatlıkla tercih edebilirsiniz.  Gelin makyajı da yine bu doğallıktan nasibini almalıdır. Çok parlak ve baskın renkler yerine daha pembe, şeftali, kahve gibi doğal tonlarda yapılan makyajlar tercih edilebilir. Her şeyin özü doğallık olmalıdır. Gelin saçınızda da yine benzer şekilde kabarık topuzlardan, abartılı tokalardan uzak durmalısınız. Sadece hafif dalgalı açık saçınız ile tüm misafirlerin ilgisini çekmeyi rahatlıkla başarabilirsiniz. Doğanın naifliği ile uyum sağlamak için her anlamda sade bir ihtişama sahip olmalısınız. Eylül ayları da biraz böyle değil midir zaten? Hüzünlü ama haylaz…

Tüm bunlar düşünüldüğünde Eylül ayında düğün yapmak pek çok açıdan avantajlıdır. Doğanın ve mevsimlerin belki de en güzeli olan sonbaharda yapılacak bir Eylül düğünü bu özel gününüzü unutulmaz kılacaktır. Yine de düğünler için en önemli etken gelin ve damadın ruhunu yansıtabilmeleridir. Eğer tercihiniz çok fazla doğallıktan yana değilse, Eylül düğünü belki sizin için doğru tercih olmayabilir. Kendinizi en rahat ve verimli hissettiğiniz zamanı düşünün. İlkbahar insanı mısınız yoksa kışı mı tercih ediyorsunuz? Sıcaktan bunalıp, biraz serinlemek mi sizin için önemli olan? Eğer ben tam bir sonbahar insanıyım, onun gibi sade ama sıcak, biraz hüzünlü ama huzurlu biriyim diyorsanız ‘turuncu’ bir Eylül düğünü tam size göre demektir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!