Geçmişten Günümüze En Klas Damatlık Modelleri

 Düğün gününüzde George Clooney’e rahmet okutmak, en az gelin kadar dikkat çekmek ve ne hoş bir çift olduğunuzu herkese göstermek istiyorsunuz. O zaman damatlık seçimi için dikkat etmeniz gereken detaylar var.Düğünler, gelinler içindir. Ya da eskiden öyleydi!  Gelin hanım, başrol; damat ise en fazla yardımcı erkek oyuncu idi bir zamanlar. Köprüden çok sular aktı. Erkekler de artık bütün ilgiyi üzerine çekmek, karizması ve şıklığıyla nam salmak istiyor. Geçmişten günümüze en klas damatlık modelleri sadece Hollywood yıldızlarının ya da Yeşilçam jönlerinin tekelinde değil şimdilerde.

En özel heyecanlar, düğün günü için yapılan hazırlıklarda yaşanıyor. Artık damatlar da en az gelinler kadar coşkulu, ne giyecekleri konusunda kararsız ve başrolü kapmak için istekli.

Her düğünde gelinlik giydirerek, evlilik hayalleri kurdurarak ve beyaz atlı prensi anlatarak, kız çocuklarını küçükten itibaren hazırlıyoruz gösterişli düğünlere ve gelinliklere. Erkekler öyle mi ya? Onlar biraz daha hazırlıksız yakalanıyor.

Beklenti arttıkça, düğün günü yaklaşan gelin adayları, paniğe kapılabiliyor. Evcilik oynadıkları zamanlardan beri akıllarında tasarladıkları gelinlikten, yaptırmak istedikleri saç modeline kadar tüm detayları birbirine karıştırabiliyor. Başka seçenekleri de gördükçe kararsızlığın boyutu iyice artıyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Damatların işi kolay sanılsa da, söz konusu damatlık modeli seçimi olunca, onlar da kararsızlığa kapılıyor. Yalnız değilsiniz sevgili damat adayları. Sizin için buradayız.

Beyler, damat olmanın tatlı telaşını yaşarken, en çok gerildikleri aşama gelip çatıyor: Damatlık seçimi ve düğün öncesi alışverişler! Modası asla geçmeyen geçmişten günümüze en klas damatlık modelleri arasından seçim yapmak isteyen damat adayları; mekan, zaman, hava durumu ve en önemlisi vücut yapılarını göz önünde bulundurmayı ihmal etmemeli.

Hala damatlık modeli seçemediyseniz size önerilerimiz var.

Klasikten Şaşmak İstemeyenler İçin:

Takım elbise giymeye karar veren damatların tercihi siyahtan yana olur. Damat olacaksam ille de smokin giyerim diyorsanız, işiniz bir nebze daha kolay ve garantili diyebiliriz. Siyahın asaleti, kapalı mekanlarda gerçekleşecek görkemli ve asil bir düğünün adeta vazgeçilmez bir parçasıdır. Siyah bir takımla aynı anda hem klasik bir hava yaratabilir, hem de modern görünebilirsiniz. Nasıl mı? Klasikten şaşmam diyorsanız; beyaz gömlek ve siyah kravatla risk almadan düğünü geçirebilirsiniz. Fark yaratmak isterseniz, siyah takım elbise ya da smokininizi, renkli ve sevimli bir papyon veya kravatla şenlendirebilirsiniz.

Beyaz Giyin

Yaz düğünü hayal eden erkekler, damatlık tercihini beyazdan yana kullanabilir ve papyonlu modelleri tercih ederek şıklıklarını tamamlayabilirler. Ancak beyaz takım elbise riskli bir tercih olabilir çünkü beyaz takım elbiseleri taşımak siyahı taşımaktan çok daha zordur erkekler için. Malum işin ucunda sünnet çocuğuna dönmek de var… Bütün gece üstüm başım leke oldu mu diye düşünmekten  eğlencenin tadını çıkaramamak var… Beyaz damatlık esmer bir damat için uygun bir seçim olabilir. Tabii en önemlisi gelinliğin beyazıyla aynı tonu tutturabilmek. Yoksa uyumsuz bir görüntü bütün hayatınız boyunca peşinizi bırakmayacak ve her düğün fotoğrafında gelin hanım tarafından yüzünüze vurulacaktır.

Hem Klasik Hem Modern

Geçmişten günümüze en klas damatlık modelleri arasında, zıtların uyumuna en güzel örnek olarak gösterebileceğimiz siyah beyaz takım elbiseler yer alıyor. Beyaz damatlık her ne kadar riskli gibi görünse de; kaliteli bir kesim ve renk uyumu sayesinde sizi unutulmaz damatlar arasına sokabilir. Siyah beyaz damatlık seçmek, gelinle uyumunuzu perçinleyecektir.  Beyaz, masumiyetin rengi olarak nam salmıştır. Ancak daha da önemlisi, zindeliğin ve enerjinin rengidir. Beyaz gömleğinin kollarını sıvayıp, koştura koştura seçim propagandası yapan politikacıları hatırlayın. Siz de enerjik bir intiba yaratmak istiyorsanız, beyaz takım elbiseyi deneyebilirsiniz. Leke konusuna gelince; büyük ihtimalle damatlığınızı bir daha giymeyeceksiniz ama ben bir yolunu bulur,  illa ki değerlendiririm damatlığımı diyorsanız; düğün sırasında dikkatli davranabilir ya da ertesi gün damatlığınızı kuru temizlemeye gönderebilirsiniz.

Aksesuarlarla Havanıza Hava Katın

Damatlık seçerken papyon mu yoksa kravat mı takmak istediğinize önceden karar vermiş olmalısınız. Özellikle de son yıllarda damatlık modellerinde papyon kullanımı veya gelinin aksesuarlarına uyumlu renkte kravat ve mendil tercih edildiği dikkat çekiyor. Erkeklerin, giyim konusunda kadınlara karşı biraz daha şanssız olduğunu baştan kabul edelim. Aksesuar konusunda kadınlar kadar çok çeşitli seçenek yok önünüzde. Ancak bunun da kolayı var. Tek bir aksesuarı öyle dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz ki; bütün konuklar dönüp size bakar. Mesela bu papyon gibi:

 

Ya da hoş bir kravat iğnesiyle bile damatlığınızın bütün havasını değiştirebilir ve fark yaratabilirsiniz.

Süveterli damatlık modeli ise, özellikle düğünü bahar mevsiminde gerçekleşecek beylerin tercihi olmalı. Ceketinizin içinden hafifçe görünen mavi, yeşil, pembe ya da gri bir süveter çok hoş durabilir. Ancak; her Türk düğününün varacağı noktaya geldiğinizde, sinirinizi bozan kuzenler, gelinin hiç hazzetmediğiniz akrabaları ve biraz korktuğunuz kayınpederle halay çekmeye başladığınızda, bu seçimi yaptığınıza bin pişman olabilirsiniz. Süveter, çok şık görünmekle birlikte, dans ederken rahat bir seçim olmayabilir. Siz yine de iki kere düşünün deriz!

Renklenmenin Tam Sırası

Ruh eşiniz ile hayatınızı birleştireceğiniz bu özel günde çok şık görünmek istiyorsanız; vücudunuza uygun modelleri ve ten renginize en uygun renkleri tercih etmelisiniz. Damatlık dediğin ya siyah olur ya da beyaz algısı günümüzde geçerliliğini yitirmiş bulunuyor. Lacivert, gri ya da krem rengi damatlık modellerini de deneyebilirsiniz.

Bunları Mutlaka Yapın

Damatlık seçimi yaparken ceket ve pantolonun bedeninize tam uyduğundan ve ideal büyüklükte olduğundan emin olun. Üstünüzden düşen bir ceket ya da daracık bir pantolon, hiç hoş görünmeyecektir. Özellikle takım elbiselerde en önemli detay kesimdir. Ceket mutlaka bedeninize uymalı. Ceketin bedeninize uygun olup olmadığını anlamak için omuz kısmına dikkat etmelisiniz. Ceketi giydiğinizde kollarınızı serbest bırakın. Ceketin kolu, baş parmağınızın üst boğumunu geçmemeli. Bileğinizden bir parmak daha aşağıda durmalı. Ceketi giyin, mağazada dolaşın, oturun, kalkın, bacak bacak üstüne atın ve hatta gelin hanım yanınızdaysa, onu dansa kaldırın. Düğün sırasında rahat ve neşeli olmak istiyorsanız, kıyafetiniz uygun, ayakkabınız rahat olmalı.

Damatlığınızı, terziye diktirecekseniz, günlerce provaya gitmeyi göze alın. Eğer mağazadan alışveriş yapmayı düşünüyorsanız; en az 3 farklı yeri gezin. Beğendiğiniz modelleri öğlen ve akşam ayrı ayrı deneyin. Sabah erken saatlerde denediğiniz bir takım elbise; akşamın yorgunluğu üzerinize çöktükçe ve mideniz şiştikçe çok farklı durabilir, unutmayın. İnternet üzerinden alışveriş yapmayı düşünüyorsanız; öncesinde yine mağazaya gidip üzerinizde deneyin. Bilgisayar ekranından beğendiğiniz bir model, giyindiğiniz zaman hiç de beklediğiniz gibi durmayabilir.

Bu Hataları Asla Yapmayın

Düğün mekanına aykırı bir damatlık seçmeyin. Kır düğününde siyah, salonda keten damatlık tercih etmeyin.

Gelinlikle uyumsuz bir takım seçmeyin. Kumaş ve renk açısından mutlaka bütünlük yakalamaya çalışın.

Ayakkabınızı muhakkak damatlık üzerinizdeyken seçin. Paça tadilatı sonrasında hüsrana uğrayabilirsiniz.

Unutmayın; bu sizin de düğününüz ve bir gelin kadar dikkat çekmeye hakkınız var!

Peki ya siz, gelinden daha çok dikkat çekmeyi isteseydiniz, nasıl bir damatlık modeli seçerdiniz?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!