Geleneklere Uygun Bir Kına Gecesi için Gerekli Olan 5 Şey

Bekarlığa veda ediyorsunuz, her şeyin geleneklere uygun olduğu bir kına gecesi istemek en doğal hakkınız! Yılların değiştirdiği pek çok şey gibi annelerimizin döneminde yapılan o samimi kına geceleri de değişti. Modern çağ, o eğlenceli kına gelenekleri yerine bekarlığa veda partileri gibi farklılıkları beraberinde getirdi. Hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını da biliyoruz. Fakat en azından geleneklere uygun bir kına gecesi için gerekli olan şeyleri unutmazsanız o eski günlerden bir demeti bu özel geceye taşıyabilirsiniz. Peki neler mi gerekiyor geleneklere uygun bir kına gecesi için? Gelin, bu sorunun cevabına birlikte bakalım ve kına gecesi için gerekli olan 5 şeyi beraber mercek altına alalım.

1- Bindallısız Bir Kına Gecesi Olmaz! Geleneklere uygun bir kına gecesiyle son bekarlık günlerinizi kutlamak istiyorsanız bindallı giymeniz ilk şart! Rengini belirlemek ise size kalıyor, işleme detaylarının yoğun olduğu kırmızı bir bindallı seçebilir ya da mor fistanlı bir model giyebilirsiniz.

2- Kına Gecesi Tepsisi Hazır mı? Kına gecesinin geleneklere uygun olabilmesi için kına tepsisinin başınızda dönmesi gerek. Hatta malum şarkı ‘Yüksek Yüksek Tepelere’ çalmıyor ve siz ağlamıyorsanız bu kınada bir eksik var demektir. Bu ritüelin sonunda müstakbel kayınvalidenizin kına yakılmadan avcunuza altın bırakması gerekiyor.

3-     Kına Gecesi Ağıtları Olmadan Olmaz! Geleneksel bir kına gecesiyle geçmişin ruhunu yaşatmak istiyorsanız sizi hüzünlendirecek ağıtlardan kaçmanıza imkan yok! Gecenin anlamına uygun birbirinden hüzünlü ağıtlar için küçük bir müzik listesi hazırlamanızda fayda var. Son yıllarda kına gecesi organizasyon firmaları da bu konuda size destek olabiliyor. Hazırlık yapmadan önce organizasyon firması yetkilileriyle bu konu hakkında bir görüşme yapabilirsiniz.

4-     Tahta Kurulmak Her Gelinin Hakkı! Kına gecelerine kurulan o tahtların tarihi Osmanlı dönemlerine kadar uzanıyor. Hal böyle olunca geleneklere uygun bir kına gecesi için gösterişli bir taht kurdurmak da kaçınılmaz oluyor. Fakat bu detayı sizin düşünmenize gerek yok. Kına gecesi firmalarının hazırladığı paketler içinde taht da bulunuyor. Ya da seçtiğiniz mekanda mutlaka birkaç kına gecesi taht seçeneği mevcut oluyor.

5-     Kuruyemiş Keseleri, Tefler ve Mumlar Bereketli bir ömür için kına gecelerinin olmazsa olmaz geleneği kuruyemiş keselerini de hazırlatmanız gerekiyor. Tefler ise kına geceleri için çok eski bir gelenek, en yakın kız arkadaşlarınızın eğlencesine eğlence katmak için mutlaka olmalı. Kına tepsisi başınızda dönerken ise yine sevdikleriniz ellerinde o meşhur mumları döndürmeli.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!