Gelin Alma Töreninde Ağabey ve Babanın Rolü

Düğünlerde gelin alma törenleri hem en hüzünlü hem de en eğlenceli anlardır, bu zamanlarda da baba ve gelinin kardeşinin bazı görevleri vardır.

Father-Daughter-Dance

İki kişinin hayatlarını birleştirdiği düğün öncesinde yapılması gereken bir çok organizasyon ve adetler vardır. Bunların arasında söz, kına gecesi, nişan ile bunların içerisinde gerçekleştirilen farklı adetler zaman zaman damadı ve yakın arkadaşlarını zorlar. Gelin alma törenleri de düğün gününde yaşanan bu adetlere tam bir ayna niteliğindedir. Çünkü bu törende tüm adetlerde yaşanan duygular bir arada yeniden ortaya çıkar. Tabii bu anlarda kız tarafından gelinin babasının ve erkek kardeşinin belli görevleri vardır. Bu görevlerden baba tarafına düşen kızını en güzel şekilde uğurlamaktır. Gelin alma töreninin hüzünlü bölümleri gelin ve babasıyla yaşanan anlardır. En neşeli anları ise hiç kuşkusuz gelinin kardeşinin damat ve yakınları kapıya geldiğinde çıkardığı zorluklardır.

Damat ve yakınları gelin evine geldiğinde onları kapıda varsa gelinin kardeşi karşılar. Tabii ilk başta içeri girmelerine izin vermez. Karşı taraftan bazı isteklerde bulunur ki bu genellikle paradır. Normalde ilk teklif kabul edilmez. İkincisinde ise damat ya da yakınları tarafından miktar artırılır ve bu sefer teklif kabul edilir. Pazarlık anı ise gerçekten de büyük keyif ve neşe içerisinde geçerken gülücükler havada uçuşur. Damat ve yakınlar içeri girdikten sonra yavaş yavaş hüzünlü anlar başlar. Çünkü gelin kısa bir süre sonra baba evine artık veda edecektir. Bu anlarda ise babanın görevleri başlar.

Bu adetler yörelere göre farklılık gösterse de gelin alma törenlerinde gelinin babasının belli görevleri vardır. Bunlardan birisiyse; geline kuşak bağlamaktadır. Bu kuşak genellikle kırmızı renkte olur. Yine babanın bir başka görevi ise gitmeden önce kızına son kez harçlık vermesidir. Bunlar görevler farklı yerlere ve adetlere göre değişse de genel olarak babanın gerçekleştirdikleridir. Ancak babanın gerçekleştirmesi gereken bir görev vardır ki bu her yerde ve her zaman yapılır. Gelin alma törenlerinin en duygusal bölümü de tam bu anlarda başlar. Gelinin babasının koluna girerek artık vedaya hazırlanır. Baba, gelini yani kızını damadın yanına kadar getirir. Artık yıllar sonra büyük bir ayrılık gerçekleşmek üzeredir. Genelde gözyaşları sel olur. Bu gözyaşlarında hem mutluluğun hem de ayrılığın verdiği hüzün sakldır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!