Gelin Bohçası Hazırlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Eksiksiz bir gelin bohçasıyla kız tarafının karşısına çıkmak istiyorsunuz fakat daha yolun başındasınız. Bu kolay adımları uygulayarak alışverişi keyifli ve güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Gelin bohçası ya da bir diğer ifadeyle nişan bohçası hazırlamanız gerekiyor fakat daha yolun başındasınız ve en başta gelini memnun edecek, sonrasında ise bütçenizi zorlamayacak bir alışverişi nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında pek bir fikriniz yok. Ayrıca bu alışverişin fazlasıyla stresli ve yorucu olacağından da endişelisiniz. Öte yandan nişan töreni için her şeyin geleneklere uygun olmasını istiyorsunuz. Özetle, gelin bohçası hazırlamadan bilmeniz gerekenler hakkında her şey bu yazıda! Bu kolay adımları uygulayarak alışverişinizi keyifli ve güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

ib_api_p_619762

Gelin Adayını İyi Tanıyor Musunuz?

Gelin bohçası hazırlamadan bilmeniz gerekenler içinde unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri de gelin adayının zevklerini ve tarzını iyi bilmeniz gerektiğidir. Çünkü gelin adayı kendisi için alınan hediyeleri bazen ne yazık ki beğenmeyebiliyor veya kullanamıyor. Bunun sebebi kimi zaman ürünün kullanışsız olması, yani kalitesi veya işlevi; kimi zaman da ürünün gelinin kullanmayı asla tercih etmeyeceği renk veya modele sahip olması. Üstelik bu durum iki taraf arasında küçük dargınlıklara da sebep olabiliyor. Bu yüzden nişan bohçası hazırlamadan önce gelini az da olsa tanımanız gerekmektedir. Bunun için damat adayından gelin hakkında ufak tüyolar almalı ya da gelin adayı ile olan arkadaşlık bağlarınızı kuvvetlendirmelisiniz. Hatta nişan alışverişine gelinle birlikte çıkabilir ve alışverişte kendisinden doğrudan destek alabilirsiniz.

Hem Şık Hem de Ekonomik Bir Gelin Bohçası Hazırlamak İçin;

Hazırladığınız gelin bohçasıyla göz doldurmak istiyorsanız alışverişinizi yaparken kaliteyi ön planda tutmanız gerekiyor. Çünkü kız tarafı gelin bohçasını açtığı ilk andan itibaren bohçanın zengin içeriği ve kalitesiyle ilgileniyor. Bu yüzden alışveriş sırasında kaliteye ve şıklığa olabildiğince önem vermelisiniz. Üstelik artık kaliteli bir gelin bohçası hazırlamak sandığınız kadar zor değil. İçeriğindeki her şeyi bulabileceğiniz onlarca çeyiz mağazasının olduğu Eminönü, hem şık hem de ekonomik gelin bohçası hazırlamak için size büyük bir şans tanıyor. Gecelik takımından iç çamaşırına, ayakkabıdan çantaya, makyaj setinden pijama takımına kadar her şeyi hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla Eminönü’nden satın alabilirsiniz.

Seçenekleri Gözden Geçirin ve Gerektiğinde Eleyin!

Alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli husus da gelinin istemeyeceğini bildiğiniz ya da tahmin ettiğiniz model ve renkleri en baştan elemeniz, bohçaya en baştan hiç dahil etmemenizdir. Örneğin, gelin mor rengi sevmiyorsa satın alınacak ürünler arasında mor renkte olan seçenekleri en başından eleyebilir, böylece işinizi kolaylaştırabilir ve riske girmekten de kurtulabilirsiniz.

ib_api_p_72413

Doğru Ölçüler

Bohçamızı hazırladık ve tam gelin adayının zevkine göre kaliteli şeyler seçtik, fakat terlik, sabahlık gibi eşyalarda beden konusunda dikkatsiz davranarak geline uyan ölçülerden farklı ölçülerde eşyalar aldık. Bu durumda gelin adayı alınanları her ne kadar beğense de kendisine uymadığı için büyük hayal kırıklığı yaşayacak ve belki de o eşyaları hiç kullanamayacaktır. Bu yüzden çeyiz bohçasını geline vermiş dahi olsak, geline uyan ölçüleri öğrendiğimizde gidip değiştirebilmeyi mümkün kılacak fişi/faturayı alışveriş esnasında istemeli ve sonrasında mutlaka saklamalısınız.

Hazırlıklara Vaktinde Başlayın!

Eğer zamanlama konusunda geç davranırsanız son anda eliniz ayağınız birbirine dolaşıp o telaşla alışveriş konusunda birçok yanılgıya düşmemeniz neredeyse imkansız. Dolayısıyla, çeyiz alışverişiyle ilgili ürünün en çok bulunduğu Eminönü, Fatih gibi yerlere en az 2 ay önceden ziyaretler gerçekleştirip, alınacaklar ve fiyatları hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Hatta bir liste yapar ve yaptığınız bu listeye sadık kalarak ilgili mağazaları gezerseniz zaman konusunda sıkıntı yaşama riskinizi en aza indirirsiniz.

İlk İzlenimin Önemli Olduğunu Unutmayın!

Gelin bohçasının sunumu da en az içeriği kadar önemli. Bu yüzden bohçanızın sunumuna ayrı bir özen göstermelisiniz. Gelin bohçasını şık bir sandıkla götürecek olsanız bile aldıklarınızı ipek bir kumaşla sunmak sizin bu işe ne kadar önem verdiğinizi gösterecektir. Eğer bu sizin için ekonomik olarak zorsa daha ekonomik bir çözüm için örneğin tüllerle yapılmış bir paketi organze kurdelelerle süsleyebilirsiniz. Gelin bohçasına gösterdiğiniz önem, hazırladığınız sunumla kendini gösterdiğine göre şık bir süsleme yapmayı unutmayın. Üstelik bu küçük jestle hem gelin adayının hem de ailesinin kalbini çalabilirsiniz.

ib_api_p_395994

Stres Yapmayın, İçten Gelerek Yapın

Bu gibi evlilik öncesi adetleri yerine getirirken en büyük handikap, yapılacakları birer zorunluluk olarak görüp kendinizi daha da strese sokmanızdır. Dolayısıyla bu bakış açısını bir kenara bırakıp yaptığınız şeyden keyif almalı, hatta alışverişe çıktığınız günü önceden planlamalısınız. Örneğin, alışveriş gününe dışarıda organize ettiğiniz güzel bir kahvaltıyla başlamanız ya da günün sonunda sinemaya giderek kendinize vakit ayırmanız, zorunluluk olarak gördüğünüz bu gibi ritüelleri sıkıcı olmaktan bir nebze de olsa kurtaracak, dolayısıyla severek yapılan her şey gibi alışverişinizin de verimli ve iyi geçmesine katkıda bulunacaktır.

Bütçenizi Planlayın!

Tüm bunları gerçekleştirmek için en nihayetinde belli bir bütçeniz olması ve bunun doğru planlanması gerekiyor. En fazla hangi ürünler bütçenizi zorlar, bunların en uygun fiyata satıldığı çeyizlik eşya mağazaları hangileridir, bunları araştırıp bir bütçe belirlemelisiniz ki gelin bohçasını henüz tamamlayamadan bir sürprizle karşılaşmayın. Çeyiz kampanyaları yapan ve uygun çeyiz seti ya da çeyiz paketi satan mağazaları da takip etmek bu açıdan önemlidir.

ib_api_p_1083258

Alınacakları Listeleyin!

Geldik en önemli soruya, çeyiz bohçasında neler olmalı, çeyiz bohçası kaç parça olmalı? Parça adedinden çok, asıl önemli olan gerekli her şeyi ihtiva etmesidir, bu anlamda temel çeyiz bohçası eşyaları ‘saten gecelik ve sabahlık, pijama takımı, baby-doll takım, pamuklu-dantelli iç çamaşır takımı, terlik, çanta, ayakkabı, nişan kıyafeti, günlük bir takım kıyafet (pantolon-bluz ya da elbise gibi), cilt bakım seti, makyaj kutusu ile birlikte makyaj seti (fondötenden ruja kadar her şey), cilt bakım seti (yüz temizleme ve nemlendirme ile ilgili temel şeyler), parfüm-deodorant, çorap, bavul-valiz seti, sandık, sandık içine işlemeli, nakışlı ya da güpürlü bohça ve havlu, ayna, tarak, fırça seti (tuvalet takımı), gelin epilasyon seti, bilezik, kolye, küpe set ayrıca bilezik’ denebilir. Bunlardan babydoll takım gibi bazılarını bütçemizi aştığı durumlarda almamayı tercih etsek bile, iç çamaşır takımı gibi olmazsa olmaz parçaları mutlaka listemize eklemeliyiz.

ib_api_p_448350

Uzun Vadeli Düşünün

Aldığınız eşyaların güzel olması kadar uzun yıllar boyunca kullanılması da bir o kadar önemlidir. Eğer kısa süre içinde eskiyen ya da bozulan bir çeyiz eşyası aldıysanız gelin ve ailesi sizin masraf yapmaktan kaçınarak en değersiz eşyayı kendisine layık gördüğünüzü düşünerek bunu daha sonradan sorun edebilir. Hem onlar sorun etmeseler dahi belli bir masraf yaparak aldığınız ürünün yıllarca değerlendirebileceğini görmek yerine kısa sürede kullanılamaz hale gelişini görmek üzücü olacaktır. Dolayısıyla 2 ürün arasında kaldığınızda muhakkak daha kaliteli olan ürünü tercih etmeli, bu anlamda fiyat olarak arada çok fazla bir fark yoksa bütçeniz el verdiğince masraftan kaçınmamalısınız.

Dikkatle Muhafaza Edin

Gelin bohçası hazırlamadan bilmeniz gerekenler yanı sıra hazırladıktan sonra da dikkat etmeniz gereken şeyler var. Çünkü bunca emek, bunca masraf ve en önemlisi de bunca zaman israf olsun istemezsiniz değil mi? Gelin bohçasını güzelce hazırladınız ve yerleştirdiniz, fakat eve gelen meraklı komşular ve daha nicesi merak edip hazırladıklarınızı görmek isteyecektir. Bu anlamda dikkatli olmakta, eşyaların kirlenmemesine ve eskimemesine özen göstermenizde fayda var. Aksi takdirde bu kadar zahmet boşa gidebilir. Eğer siz de benzer bir süreçten geçiyorsanız ya da geçmek üzereyseniz bizimle paylaşın, yorumlarınızla yazımıza katkıda bulunun.

ib_api_p_1773726

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!