Zarafetin Sembolü: Gelin Duvak Modelleri

Yüzyıllar boyunca gelinlerin masumluğunu ve güzelliğini arttırmak için kullandığı duvakların büyülü dünyasında, dokular ve biçimler değişse de tek bir şey değişmiyor. O da duvağın geline kattığı zarafet ve hoşluk. Birbirinden farklı ve hoş gelin duvak modelleri sizler için incelendi…

Duvak, gelinlerin başlarını hatta seçime göre yüzlerini kapatan ve gelinlikten ayrı düşünülemeyen bir parçadır. Temizliğin ve saflığın sembolüdür. Kimi zaman gelinin babası için kızını tüm tehlikelerden koruduğunu işaret eden bir örtüdür. Günümüz modern yaşamında gelin duvak modelleri genelde beyaz tülden tercih edilse de, duvaklar aslında çok eski zamanlarda kırmızı ve yeşil olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ataerkil toplumlarda tıpkı Özlem Tekin’in şarkısında dediği gibi, “Duvaksız gelin olmaz.” düşüncesi sürüyor. Yaşadığımız dönemde nikahın ve imzanın ardından damadın geline kavuşmadan önce duvağı kaldırması bir ritüel haline geldi. Gelin duvak modelleri günümüzde en az gelinlik kadar farklı seçeneklerle karşımıza çıkıyor. Farklı kumaşlar, farklı tarzlar, ek detaylar, dantel ve çiçek eklentileri derken duvak çeşitleri uzun bir liste şeklinde devam ediyor. Hal böyle olunca düğünün tüm hazırlığında olduğu gibi duvak seçimi de başlı başına bir sanat haline geliyor.

İster uzun, ister kısa, dantelli veya çiçekli… Her gelinin hayalinde hayatının en önemli gününü tamamlayacak, güzelliğine güzellik katacak bir duvak bulunuyor. Modası hiçbir zaman geçmeyecek gibi görünen duvaklar; gelinlerin tercihlerine, kişisel özelliklerine göre farklılık gösteriyor.
Gelin farklı duvak modellerini birlikte inceleyip görelim…

1. Tül Duvak Modelleri

Gelin duvak modelleri denince elbette akla ilk olarak saçların üzerinden uzanan bembeyaz tüller geliyor. Duvağınızı göz alıcı hale getirmek, oldukça az uğraşla doğal ve abartısız bir hava yaratmak için tül duvaklar doğru tercih olacak. Sade bir tül olarak kullanabileceğiniz duvak, sizi hem çok zarif hem de doğal gösterecektir. Eğer bol dataylı ışıltılı bir gelinlik hayal ediyorsanız, tül duvaklar gelinliğinizin en büyük tamamlayıcısı olacak. Bu çeşit bir duvak, gelinliğinizi gölgelemeyecek ve gizemli bir görüntü yaratacaktır.

Gelinliğinizden daha ihtişamlı bir duvak kullanmak sizi aşırı gösterebilir veya görünüşünüzdeki ahengi bozabilir. Eğer tül duvak kullanmaya karar verdiyseniz, kullanacağınız parçanın boyutunu da iyi ayarlamalısınız. Tül duvak modeliniz, en fazla belinize kadar uzanmalıdır. Bu şekilde orantılı ve hoş bir görünüm yakalamanız ve beyaz tüllerin arasındaki yüzünüzün güzelliğini ortaya çıkarmanız da kolay olacaktır.

2. Kısa Duvak Modelleri

Duvağınızın kumaşı kadar şekli ve boyutu da görünümünüzde büyük değişiklikler yaratır. Bu nedenle duvak seçerken yüz şeklinizi, boyunuzu ve proporsiyonunuzu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Eğer oval bir yüze sahipseniz, gelinliğinizi en iyi şekilde tamamlayacak olan duvak, kısa tercih edilmiş bir duvak olacaktır. Bu şekilde yüzünüzü ve gelinliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Ayrıca geceyi duvakla tamamlamak istiyorsanız, yine kısa bir duvak seçimi iyi bir fikir olacaktır. Böylece yürürken, dans ederken veya sevdikleriniz ile kucaklaşırken aksilikler yaşamaktan kendinizi kurtaracak ve düğün boyunca geniş ve rahat bir hareket alanına sahip olacaksınız. Duvağınızı sabit tutmak derdinden kurtularak, bütün enerjinizi hayatınızın en özel gününe ayıracaksınız.

Vintage modasına baktığımız zaman son dönemlerde kısa duvak çok meşhur. Kısa bir duvak kullanarak modayı yakından takip ettiğinizi düğününüzde gösterebilirsiniz. Farklı olmak sizin için bir yaşam tarzı haline geldiyse, kısa duvak tam olarak aradığınız şey.

Daha sıra dışı bir tercih ise sadece gözlerinizi kapatan, Yeşilçam’dan esinlenilmiş bir duvaktır. Retro ve son trend arasındaki muhteşem uyum başınızın tacı olacak.

3. Uzun Duvak Modelleri

Her genç kızın hayalinde göz kamaştırıcı bir gelin olmak yatar. Gelinlikle birlikte duvak da bu ışıltının en önemli unsurudur. Masal prenseslerinin hikayelerinde anlatılan uzun kuyruklu, upuzun duvaklı gelinlikler her kültürden genç kızın hayallerinde bir şekilde yer etmiştir. Bununla birlikte uzun duvak geçmişte sembolik olarak da düğünlerde yerini almıştır. Örneğin; Orta Çağ döneminde gelinin duvağı ne kadar uzunsa, ailesi de kral ve kraliçeye o kadar yakın demektir. Bu da soyluluk, ihtişam ve zenginliğin göstergesi olarak görülmüştür.

Uzun duvak, her gelinin hayalini kurduğu o ihtişamlı görüntüyü yaratacak modeldir. Bir diğer yandan, bu ihtişam göz kamaştırıcı olsa da uzun duvağın yeri gelince sahneden çekilmesi ve ilgiyi gelinliğe bırakması gerekiyor. Zira uzun duvağınız ile saatler boyunca hareket etmeniz son derece zor olacaktır. Düğünün tadını çıkarabilmek, özgürce dans edebilmek için duvaktan kurtulmanız şart olacak. Nikâh sonrası çıkarabileceğiniz bir duvak, hem gelinliğinizi ön plana çıkaracak hem de ilk dansınızda damadı zorlamayacaktır. Ayrıca uzun duvaklar düğün fotoğraflarının da masalsı bir ambiyansa bürünmesine yardımcı olacaktır.

4. Dantel Duvak Modelleri

Gelin duvak modelleri arasında romantik ve şık görünüşü ile yerini alan bir diğer model ise dantel duvaklardır. Bu modellerin vazgeçilmezi Fransız dantelidir. Fransız dantelinin zarif dokusu gelinliğinizin üzerinden narin bir su gibi akıp giderken siz de kendinizi nostaljik bir aşk masalının içinde gibi hissedersiniz. Kısaca yıllardır kibarlığın ve şıklığın öncüsü olan danteller, gelinliğe eşlik ederken de görevlerinden vazgeçmiyor. Gelinliğin detaylarında ve tabii ki duvağınızda kullanacağınız dantel parçalar ile güzelliğinize güzellik katacaksınz.

Geleneksel veya klasik fark etmez. Neredeyse bütün modellere dantel duvak oldukça yakışıyor. Son dönem gelinlerine, kataloglara ve tasarımcıların ürünlerine göz atacak olursanız, siz de dantelin modasının asla geçmediğini kendi gözleriniz ile görebilirsiniz. Dantelin modern bir çizgiye oturtulması ile ortaya çıkarılan tasarımlar hayalinizdeki gelinliği kat be kat güzelleştirecek. Fark yaratmak, zarafetinizi arttırmak ve aşkınızı sembolize edecek romantik bir duvak için danteli tercih ederek kendinizi prenses gibi hissetmeniz mümkün. Ayrıca Fransız dantelini saç aksesuarı olarak kullanmanız da mümkün. Büzgülü bir şekilde saçınıza tutturduğunuz dantel sayesinde, duvağınız yüzünüze tüm zarafetiyle oturacak ve örttüğünüzde oldukça şık duracak.

5. İlginç Duvak Modelleri

Bilinen gelin duvak modelleri size çekici gelmiyorsa, alışılagelmişin dışına çıkmak istiyorsanız, size ilginç birkaç önerimiz daha olacak. Eşsiz kişiliğinizi ortaya koyabilmek için kimsenin aklına gelmeyecek, dergi ve kataloglarda kolay kolay görülmeyecek modeller deneyerek kendinizi ve gelinliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin; bandana şeklindeki duvaklar oldukça sıra dışı bir görünüm yaratan duvak modelleri arasında yer alıyor. Seçeceğiniz modern görünümlü bir gelinlik benzersiz duvağınızı tamamlayarak tarzınızı ortaya koyacak.

Eğer kendinize ve tarzınıza güveniyorsanız, bu modelleri kısa veya bilekte bir gelinlik ile tercih edebilirsiniz. Pileli duvak ise yine 2010’lu yılların başlarından bu yana moda kataloglarında görebileceğiniz bir model. İri incilerle süslenmiş zarif bir duvak modeli de naif duruşunuzu ortaya koyacak ve görünüşünüzde fark yaratacak.
İncinin şıklığını duvağınızda kullandığınız gibi gelinliğinizin detaylarına da ekleterek tamamlanmış bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Daha çok nikâh törenlerinde tercih edilen kuş kafesi duvaklar ise nostaljik havasının yanı sıra sadeliği vurgulamanız için son derece etkili bir tercih olacak. Sade düz bir gelinliğin üzerinde kullanacağınız bu farklı tarzdaki duvak ile yalnızca kendi güzelliğinizi vurgulayacak ve bakışları kendinize çekeceksiniz.

Ayrıca bu tarz bir duvak ile birlikte kullanacağınız iri bir broş gelinliğinizi tamamlayacaktır. Kabarık modeller, kat kat tüllerden yapılmış göz kamaştırıcı parçalar veya saçlarınızı içine alan duvaklar da ilginç duvak modellerine dahildir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!