Gelin Arabası Seçme Rehberi

 Doğru bir gelin arabası seçerseniz, düğününüze çok havalı bir giriş yapabilirsiniz. Sizin için gelin arabası konusunda dikkat etmeniz gerekenleri toparladık. Tavsiyelerimizi dikkate almanız, size para ve zaman kazandırabilir.

Aylarca hazırlandığınız düğününüz için her detayı düşündünüz. Gelinliğiniz göz kamaştırırken, düğün alanına giriş yaptığınız gelin arabasının da tüm bunlara uygun ve özenli olması gerekir. Peki, hangi gelin arabasını seçmek sizin için daha uygun? Havalı bir gelin arabası için nelere dikkat etmelisiniz? Tüm bu sorulara cevaplar hazırladık:

Düğün gününüz boyunca sizi taşıyacak, düğün hatıralarınızda önemli bir yeri olan düğün arabası, genellikle gelin arabası olarak anılır. Gelin ve damat için ne kadar önem taşıdığına daha önceki yazımızda değinmiştik. Şimdi ise, düğün arabanızın seçimine dair bazı önerilerimiz olacak.

Gelin Arabasının Kaynağını Belirleyin

Gelin arabası için kendi otomobiliniz ya da bir tanıdığınızın otomobilini kullanabileceğiniz gibi, araç kiralama şirketlerinden de yardım alabilirsiniz. Kendi otomobilinizin modeli ve görünümü, düğün için uygunsa, tabi ki kullanması en rahat olan seçimdir. Çok daha özgür hareket edersiniz. Yine de kendi arabasını kullanarak evlenen kişi sayısı çok azdır. Düğün günü aslında bir hayal kurgulandığı için, çiftler gerçek hayattaki seçimlere çok rağbet etmez.

Hayallerinizi süsleyen otomobile ulaşmak için her zaman çok para ödemeniz gerekmeyebilir. Yakın çevrenizde istediğiniz düğün arabasına uygun otomobile sahip kişiler varsa, onlardan düğün için ödünç vermelerini rica edebilirsiniz. Ama söz konusu otomobilin sahibi ile ilişkileriniz çok yakın değilse, bu konuyu bir kere daha düşünün. Otomobilin teslim süresi, temizliği ya da çıkabilecek diğer sorunlar karşısında ilişkiniz olumsuz etkilenebilir. Siz de kararınızdan dolayı pişmanlık duyabilirsiniz.

Ödünç bir düğün arabası kullanmak istemezseniz, birçok çeşit sunan kiralama şirketlerinden hizmet alabilirsiniz. İnternet üzerinden de erişebileceğiniz bu tür şirketlerin pek çoğu özel şoför seçeneği de sunar. Bazı çiftler, özel şoför hizmeti almak yerine yakınlarından bu görevi rica ederler. Profesyonel bir hizmet almak, en mutlu gününüzde kendinizi daha rahat ve özgür hissetmenizi sağlayacaktır.

Araç kiralama şirketleri ile yapacağınız sözleşmeler konusunda dikkatli davranmanız gerekir. Sizi mağdur duruma düşürecek bir madde olup olmadığını iyice inceleyin. Kiralama şirketi ile karşılıklı olarak tüm detayları netleştirin. Ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini, benzin deposunu nasıl teslim edeceğinizi ve arabada önceden gerçekleşen hasar olup olmadığını öğrenin. Yapılan sözleşmeye ve teslim tarihine uymak için elinizden geleni yapın.

Seçimi Konsept Yapar

Aslında temel prensip hem çok basit; hem de düğünün davetiye, gelinlik, damatlık gibi tüm ayrıntıları için geçerli: Konsept, konsept, konsept! Yani düğün arabası da dahil olmak üzere her şey bir bütünlük içinde olmalı. Gösterişli bir düğün düzenliyorsanız son model, lüks bir araç ya da epey süslenmiş bir düğün arabası tercih edebilirsiniz. Ama sade ve gösterişten uzak bir düğününüz varsa, düğün arabanızdaki aşırı süslemeler sadece komik görünecektir.

Nostaljik Bir Esinti

Düğünün bir teması varsa, düğün arabası da bu tema ile bütünlük içinde olmalı. Örneğin retro temalı bir düğün düzenliyorsanız, gelin retro bir gelinlik giyiyor, düğünde eski müzikler çalıyorsa, gelin arabasının bir klasik otomobil olması çok doğru olacaktır.

Klasik otomobiller, romantik bir hava yaratır. Bu fırsatı değerlendirmeli ve düğün arabanızı fotoğraf çekiminde mutlaka kullanmalısınız. Tasarımıyla yeterince ilgi çeken otomobilin sade süslenmesinde fayda var.

Düğününüz yaz mevsiminde olacaksa üstü açık klasik araba modellerini tercih edebilirsiniz. Sıcak havadan etkilenmeden yapacağınız bu havalı yolculuk, yıllar boyunca unutulmaz. Fotoğrafçınız bu düğün arabası seçiminize de çok sevinecek. Çünkü arabaya bağlanan renkli balonların ve gelin duvağının uçuşması, fotoğraflarınız için hoş birer detay olacak. Düğün arabasının arkasına bağlanan teneke kutular da nostaljik bir detay olarak bu konsepte eklenebilir.

Klasik ve nostaljik bir minibüs de, bu konsept için sıra dışı bir seçim olabilir. Sevimli bir süsleme yapacağınız minibüse arkadaşlarınızı da davet edebilirsiniz.

Eğlenceli Düğünlere Gelin Arabası Fikirleri

Düğününüzde eğlence konsepti ön plandaysa, düğün arabanız da bunu yansıtmalı. Esprili yazılarla süslenen bir düğün arabası, çevrenizdekiler için de neşeli anlar yaratır.

Düğün konseptinizde olan renkleri düğün arabanızda kullanabilirsiniz. Renkli bir konseptiniz varsa, düğün arabasını rengarenk süslemeniz uygun olur. Renkli bir balon demeti ya da çiçek buketlerinden sarkan renkli tüller, konseptinize uygun bir süsleme olacaktır.

Yaratıcılığınızı kullanarak ve biraz da araştırma yaparak, sıra dışı bir süsleme yaratmanız mümkün. Alyans ya da kalp şeklinde maketler, bu seçeneklerden sadece birer örnek.

Siz beğendikten sonra süsleme konusunda bir sınırlama yok. Örneğin, pırlanta seven bir gelini mutlu etmek için büyük bir tek taş maketi yaptırabilir ya da arabanın bazı bölümlerini parlak taşlarla süsleyebilirsiniz.

‘Dillere Destan’ Düğün Konsepti

Düğün konseptiniz görkemliyse düğün arabanız da buna uygun olarak gösterişli ve lüks bir model olmalı. Spor arabalar gelinlikle binilmesi zor modeller olduğu için çok uygun seçimler değil. Aynı şekilde lüks arazi araçları da hem düğünün naifliği hem de gelinlikle inip binme açısından uygun değil.

Düğün mekanınızın konseptine ve renklerine uygun, lüks ve rahat bir otomobil seçmeniz en iyisi. Böyle bir düğün arabası tercih ettiğiniz zaman, asla arabayı kendiniz kullanmayın. Bu araba için özel şoför bulmalısınız. İhtişama dayalı konseptiniz ancak böyle tamamlanır.

Lüks bir düğün konseptine uygun bir diğer seçim de limuzin kiralamak.. Günlük hayatınızda mümkün olmayan limuzin keyfini, düğün gününüzde yaşayabilirsiniz. Tüm davetlileri etkileyecek bu düğün arabası, tüm bakışları üzerinizde toplayacak. Limuzin kiralama fiyatları, limuzinin modeline ve yaşına göre değişir. Bu nedenle, değişik bütçelere uygun seçenekler bulmanız mümkün. Limuzin paketinin içinde özel şoför hizmeti de bulunur.

Düğün Aracı Araba Olmak Zorunda Değil

Alışılan kalıplardan uzak bir düğününüz varsa, “düğün arabası” kavramını dönüştürerek kendi düğününüze uyarlayabilirsiniz. Örneğin plajda ya da iskelede evleniyorsanız, düğün mekanına bir tekne ile gelebilirsiniz. Bu durum, hem siz hem de davetliler için çok hoş bir anı olacaktır. Mümkünse, düğün arabasında olduğu gibi tekneyi de balon ve tüllerle süslemeyi ihmal etmeyin. Tekneden ineceğiniz karşılama alanının da süslenmesi gerekli.

Düğününüz küçük bir yerleşimde yapıyorsanız ve düğün mekanına ulaşmak için uzun bir yol gitmeyecekseniz, fayton da sizin düğün arabanız olabilir. Süslendiği zaman masallardan çıkmış gibi görünen bir fayton, yol boyunca herkesin ilgisini üzerinizde toplar. Sanırız birbirinden güzel fotoğraflara imza atacağınızdan bahsetmemize gerek bile yok.

Ya da yine doğayla iç içe başka türlü bir düğün organizasyonunuz varsa, “düğün bisikleti” kullanabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız çift kişilik bir bisiklet. Unutmayın, bisiklet, çevreci çiftler için de mükemmel bir seçim olacaktır. Üstelik çok da romantik… Tabi gelinlik ve damatlık seçiminizin bisiklete binmek için uygun olması gerekir.

Düğün arabası olarak seçiminiz, düğünün diğer seçimleri gibi zevkiniz hakkında bilgi veren bir detay. Sizin de beğendiğiniz bir düğün arabası, düğüne keyifli bir başlangıç yapmanızı sağlar. Ama istediğiniz gibi bir düğün arabası olmamasının ya da bu konuda yaşanabilecek aksiliklerin, düğün gününüzü karartmasına izin vermeyin. Yıllar sonra çok üzüldüğünüz anları tatlı birer anı olarak hatırlayacaksınız.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!