Adetlerimiz, gelenek ve göreneklerimizdir bizim özel günlerimizin maneviyatını yükselten, mutluluk göz yaşlarına neden olan. Geline buğday neden atılır sorusunun cevabı da mutlulukta gizli.

Evliliğin başından sonuna kadar her anı özeldir. Kız istemeden gelin almaya kadar geçen süreçte her aile kendi gelenek ve göreneklerini elinden geldiğince uygulamaya, sürdürmeye çalışır. Kız istemenin acı kahvesinden, nişanlı kızlara giden süslü bayram koçlarına kadar pek çok adet gülümseten anılar olarak hatıralarınızda ve albümlerinizde kalmak için yaşatılıyor. Ve en önemlisi de maneviyat bu adetlerin hepsinin manevi gerekçeler nedeni ile yerine getiriliyor olmasıdır. Anneannelerimizin, annelerimizin, ninelerimizin yaşadığı anları kendi evliliğinizde yaşamak ve çeşitli inanışlarla daha huzurlu hissetmek adetlerimizi sürdürmenin temelidir. Büyüklerinizin yapmış olduğu evlilikler gibi köklü bir evlilik yapmak, geniş bir aile kurmak hatta torunlarınızın evlendiği günü görmeye dair hayallerinizi yeşertecek hisleri yaşamanın yolu aslında geleneklerimizden geçer.

FullSizeRender (1)

Evliliğin mutlu, huzurlu ve bereketli olması için iki ailede elinden geleni maddi ve manevi desteği sağlar. Gelinin evinin tavanına yağ sürülür ki kalıcı olsun, gelin oğlan evine kaşık götür ki kalıcı olsun, gelin eşiği öper ki yuvasında mutlu olsun, damat ve gelin şekerli içecekler içer ki her zaman ağızları tatlı olsun.İşte bunların hepsi aileler tarafından bugünlere getirilen adetlerdir ve ailelerinizin manevi anlamda yanınızda olduklarının, evliliği ne kadar benimseyip desteklediklerini göstermelerini bir yoludur. Bunların hepsinin yegane amacı daha huzurlu ve mutlu bir evliliğiniz olmasıdır.

e0bdc

Her şeyin bir nedeni var ama “Geline buğday neden atılır?” Bunun temel olarak 2 nedeni vardır, geline buğday neden atılır sorusunun ilk cevabı bereket ve bolluk amacıdır. Geline atılan buğdayın evliliğe bereket getireceği, yeni evlilerin dara düşmeyeceği, evlerinin her daim bereketli olacağı inancından gelmektedir. Geline buğday neden atılır sorusunun bir diğer cevabı da yine bir bereket isteğinde gelir ama biraz daha farklıdır. Geline buğday sağlıklı çocukları olsun diye de atılır bazı yörelerde. Bu da bir başka deyişle gelinin ve damadın bereketli olmasını sağlamak içindir. Bizim kültürümüzde buğday bereket demektir, köy ortamında her şeydir. Buğdaydan un, undan ekmek yapılır besindir, pazara götürülür satılır gelir kaynağıdır, kaynatılır yenir aştır kısaca buğday bir evin en önemli en vazgeçilmez kaynağıdır. İşte bu nedele geline buğday atılır ki en temel ihtiyacı başından bol bol dökülsün evinden asla eksik olmasın diye. Bazı yörelerde buğday, pirinç, arpa birlikte atılır bazı yörelerde sadece buğday atılır. Hepsinin yegane amacı yeni başlayacak evliliğin maneviyatını güçlendirmek ve bereketini arttırmaktır. Geleneklerden hoşlanmıyorsanız bile buğday neden atılır diye sormak yerine ailenizin desteğinden dolayı mutlu olmayı seçebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!