Gelinlik Fiyatları Pahalı mı Geliyor: Kiralamayı Deneyin

Düğünlerin en önemli öğelerinden biri olan gelinlik fiyatları çok yüksek olduğundan bazı kişiler gelinlik kiralama yolunu seçiyorlar. Nedenini soracak olursanız anlatalım;

Düğün hazırlıkları bitmek tükenmek bilmeyen bir telaş içerisinde gerçekleşir. Bütün her şeyi organize etmek, defalarca alışverişe çıkmak ve tabi ki bunları yaparken çok fazla para harcamak zorunda kalırsınız. Bir sürü emek o özel gün için birleşir. Nişan töreni hazırlıklarından aşina olduğunuz bu koşuşturmaca bir kat daha artar ve düğün heyecanıyla birleşince telaş da kaçınılmaz olur. Birçok çift kına gecesini düğününden bir gün önce veya düğünü ile aynı hafta organize etmeyi planladıklarından, bu telaş aslında nişandan kat kat daha fazladır. Hem kına gecesi organizasyonu hem düğün töreni için tüm hazırlıklarınızı önceden yapmanız ve tamamlamış olmanız sizi büyük ölçüde ferahlatır. Oturacağınız evin düzenlenmesi, eşyaların yerleştirilmesi, temizliği, hatta dekorasyonunun yapılması derken fiziki olarak da maddi olarak da yorulursunuz. Aile büyükleriniz ile aynı şehirde oturacaksanız, bu aşamada yükünüz biraz daha hafifleyebilir tabi… Ancak, geleneksel yapıdan gelen bir düzenleri varsa evlilik öncesi çeyiz serme, çeyiz görme, ev görme gibi işlerin hepsi sizi bekliyor demektir. Aman Allah’ım… Bunca telaş arasında bir de sergi ile uğraşmak da sizi maddi anlamda zorlayabilir. Çünkü, yapılan her organizasyon bir miktar nakit kaybı demektir. Ve bu nakit sizin ya da ailenizin cebinden çıkar. Tabii burada masrafları azaltmak için türlü türlü yollar deneme girişimlerine başlamak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda gelinlik de bundan nasibini alabilir.

Düğün temasının en önemli öğelerinden biri de elbette ki gelinin giyeceği ve hayatı boyunca unutamayacağı gelinliği olur. Her genç kızın kendine has gelinlik hayalleri vardır. Evlilik hazırlıkları yaklaştığında ise gelinlik dergilerinde deyim yerindeyse kaybolurlar. Gerçi, gelinlik dergisi de sanırız artık müzelerde sergilenecek. Günümüzde bu dergilere neredeyse yalnızca moda evlerinde rastlıyoruz. Gelinlerin bu konudaki araştırmaları internet ortamına aktarılmış durumda diyebiliriz. Birçok yerli ve yabancı sitede envai çeşit gelinlik markaları ve modelleri mevcut. Tabi bir de bunları diken moda evlerinin adresleri, iletişim bilgileri… Bütün bunları araştırmaya ve incelemeye dalarsınız. Fakat sizi hüsrana uğratan bir durum varsa, o da gelinlik fiyatları. Çünkü o kadar masrafın içerisinde bir de gelinlik fiyatları bu kadar yüksek olunca, evlenecek olan çiftin beli bükülebiliyor. Dünyalar kadar mutlu olmayı hak eden bir çiftin belinin bükülmesini kim ister. Bükülmesin beliniz, her şeyin bir çözümü var.

Hazır Gelinliğe Alternatif

Gelinlik fiyatları böyle fazla olunca, piyasa buna alternatif bir çözüm olan gelinlik kiralama olayı çıkarttı. Evlenecek çiftler için hem hazır gelinlik satan, hem özel gelinlik diken, hem de hazır ya da dikilen gelinlikleri kiralayan birçok moda evi mevcut… Bu piyasada çiftler bütçelerine uygun olanı seçiyor. Gelin olacak kızlar, gelinlik kiralama fiyatları daha uygun olduğu için genelde satın almaya güçlerinin yetmediği gelinlikleri hayatlarının en önemli gününde giyebilmek adına kiralama yoluna başvurmaya başladılar. Hem bu sayede paraları ceplerinde kalıyor hem de ömür boyu saklayacakları ve evlerinin her köşesini kaplayacak olan evlilik fotoğraflarında kendini hayallerinin gelinliği içinde görebiliyorlar.

Ayrıca, bazen de sürpriz bir nikah, diğer bir tabirle yıldırım nikahı söz konusu olduğunda özel dikim gelinlik için çok fazla zaman kalmayabiliyor. Bu durumda da gelinlik kiralama olayı çiftler için kurtarıcı bir can simidi olabiliyor.

İlk Sizin Giyeceğiniz Kiralık Gelinlikler

Eğer ben daha önce giyilmiş bir gelinlik giymem diyorsanız sıfır gelinlik kiralama sizin için biçilmiş kaftan. Çoğu kadının hayatında yalnızca bir kez yaşayacağı bu özel gün için bu istek çok olmasa gerek… Bu nedenle sıfır gelinlik kiralamaya çalışabilir, araştırmalarını bu yönde sürdürebilirler. Piyasada bu kadar gelinlik kiralama şirketi olduğundan, bulmaları çok uzun sürmez. Ayrıca daha önce kullanılmış bir gelinliğin süslemeleri ve işlemeleri sizin gelinliğinize aktarılabilir. Bu sayede gelinliği isteğinize göre süsletip düğününüzde hayalinizdeki gibi giyebilirsiniz.

Kendi vücut ölçülerinize ve zevkinize göre bir gelinlik diktirebilir fakat bunu satın almayabilirsiniz. Bu tarz gelinlik dikimi yapan şirketleri de araştırarak satın alma parasından kurtulur ama aynı zamanda her bir karesi size ait bir gelinlik giyebilirsiniz. Özel dikim gelinlik süreci burada aynen işler. Siz de düzenli provalar ile tam ölçülerinize uygun bir gelinlik diktirirsiniz, inci ve boncuklarla istediğiniz gibi süsletirsiniz. Satın almada olduğu gibi, dikilen gelinliği daha hiç kimse giymeden ilk siz giymiş olursunuz. Tek farkı, dikilen gelinliği düğün töreninizden sonra iade edecek olmanız. Tabi ki bunun karşılığında maddi olarak az da olsa bir kazancınız olacak. Bu kazancı dilerseniz düğün sonrası kendinize armağan edeceğiniz bir balayına, dilerseniz evinizin diğer ihtiyaçlarına ya da mumlarla süslenmiş bir masada romantik bir akşam yemeğine harcayabilirsiniz. Orası sizin tasarrufunuza kalmış… Mutluluk için harcanmış olduktan sonra, neye harcandığının önemi kalmıyor. Mutluluğunuz daim olsun yeter değil mi?

Gelinliğin Yok Derdin Yok, Neden mi?

Gelinlik satın alanların bir başka derdi de onları saklamak. Gardıroplarına bu gelinlikleri sığdıramadığından ve yıllar boyu saklarken çok zorlandıklarından bahseden insanlar görebilirsiniz. Ya da çok sık duyduğunuz şeylerden biri de düğün tamamlandıktan sonra, gelinliğin kuru temizlemeye gönderilmesi ve kayınvalide, anne evlerinde sandıklarda saklanması. Bu nedenle gelinlik kiralama işi size çok daha pratik gözükebilir. Temizletme derdi de saklama derdi de yok… Gelinlik fiyatları yüksekliği ile bu saklama koşullarının zorluğu da birleşince, kiralık gelinlik tercih edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çok oluyor.

Nostaljik Bir Öneri

Giymek ister misiniz bilmiyoruz ama size farklı bir önerimiz daha var. Bu öneri yalnızca gelinliğini kiralayacaklar için değil, aynı zamanda satın alacaklar için de… Yılların izini taşıyan anneanne, teyze, anneleriniz gelinliğini giymeniz düğününüze nostaljik bir hava katacaktır. Bunu bir gelenek gibi yapanlar da var. Aslında, bu şekilde gelinliğini giymiş olduğunuz kişiye ne kadar değer verdiğinizi gösterebilir ve hatıraların canlanmasını sağlayabilirsiniz. İlk dansınızı ona ait fotoğraflarla süslediğiniz slaytın önünde yapabilirsiniz. Gelinliğini giydiğiniz kişi vefat etmişse, ona olan vefa borcunuzu düğününüzde onu misafirlerinize hatırlatarak ödemiş olursunuz. Burada önemli olan, ön hazırlık yapmanız. Muhtemelen az ya da çok sararmış bu gelinliği ilk olarak kuru temizleme yaptırmalısınız. Genellikle gelinlik modeli üzerinde değişiklik yapılmıyor. Çünkü, gelinliğin olduğu gibi kalması oluşturulmaya çalışılan nostaljik atmosfer için daha uygun… Bunun için iyi bir terzi ile anlaşıp, yalnızca gelinlikte tamir edilmesi gereken yerleri yaptırın yeterli.

Turgut Uyar’ın ‘Bir Gün Sabah Sabah’ adlı şiirinde geçen “…lüle taşından gerdanlığa gücüm yetmemiş, sana Sapanca’dan bir sepet elma almışım…” mısraları aşkın gücünün maddiyattan daha değerli olduğunu anlatmaya yetiyor sanırız… Unutmayın; düğününüzde ister gelinliğinizi satın alın, ister kiralayın; yanınızdaki damattan daha önemli bir şey yoktur. Düğününüz için kiralık gelinlik önerilerimiz sizin de işinize yaradı mı acaba? Bunu öğrenebilmemizin tek yolu sanırız: değerli yorumlarınız. Telaşlı koşuşturmacanızda sizlere destek olabildiysek ne mutlu bize… Bu süreçte nelerle karşılaştığınız konusundaki yorumlarınızı bekler, gelinlik seçiminizde kolaylıklar, düğününüzde mutluluklar dileriz…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!