Gelinlik Modeline Göre Gelin Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Gelin adaylarının tatlı telaşları arasında en zor olan kısmı gelinliklerini seçtikten sonra gelinlik modeline göre gelin ayakkabısı nasıl seçilir sorusuna cevap aramalarıdır.

Herkesin iyi kötü çocukluğundan beri giymeyi hayal ettiği bir gelinlik vardır ya da ayakkabı öyle mi? Gelinlik ayakkabısını düşünmek kimsenin çok fazla mesai harcadığını tahmin etmiyoruz. Üstelik gelin ayakkabısı için mesai harcasanız bile bakalım hayalini kurduğunuz ayakkabıyı gelinliğiniz kaldırıp, taşıyabilecek mi?

Gelinliğinizi seçtiniz ama ayakkabı modeliniz konusunda karar veremiyorsanız, bu yazımız ile gelinlik modelinize göre ayakkabı modeli seçmenin püf noktalarını anlatıyoruz. Öyleyse başlayalım mı?

Düğün Ayakkabısı ve Nasıl Karar Vermeliyim?

Bu sorunun cevabının gelin adaylarının bir çoğu için tıpkı gelinlik seçimi kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hem gelinliğinizin şıklığını tamamlayacak hem de bütün bir gün boyunca sizi taşıyacak ayaklarınızın konforunu sağlayacak bir ayakkabı seçmeniz gerekiyor. Mesuliyetiniz ağır, kararınızın sonuçları ise çevrenize olmasa da ayaklarınıza rahatsızlık verecek türden. Bu yüzden telaşlı gelin adaylarımıza hangi modeli neden seçmeleri gerektiğini anlatabilmek için ayakkabı modellerinin hepsini derledik topladık ve bu yazımızda seçiminize refakat etmesi için anlattık.

ib_api_p_871992

Gelin ayakkabısı seçimi bazı gelinler için önemsiz gibi görünebilir, en sona bırakılabilinir fakat hem düğününüz boyunca rahat hareket etmek hem de şıklığınızı tamamlamak için gelin ayakkabısı seçimi de en az gelinlik seçimi kadar önemlidir. Ayakkabınızı seçerken her şeyden önce rahat olmasına dikkat edin. Bu spor ayakkabı tercih edin anlamına gelmiyor ama hem şık hem de ayağınızla uyumlu bir ayakkabı sizi rahat ettirecektir. Şık olsun da rahat etmesem de olur diyorsanız, düğünde fikrinizin değişme ihtimaline karşı yanınızda yedek bir ayakkabı bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Onlarca seçenek arasında bunalmadan önce gelinliğinizin boyunu, kumaşını ve kesimini dikkate almanızı tavsiye ederiz. Yüksek platformlar, kendinden platformlar, stilettolar, dekolte ayakkabılar ve babetlerden hangisi gelinliğinize en uygun karar vermeniz gerekir. Deri mi, kumaş mı yoksa rugan mı giyeceksiniz, üzerinde taşlar, inciler gibi süslemeler olacak mı ise devamında cevabına karar vermeniz gereken sorulardır. Bu soruların cevabı için işin püf noktası gelinliğinizi çok iyi tanıyor olmanızdır bu yüzden gelinlikçinizden tavsiye almaktan çekinmeyin, hatta sizi yönlendirebileceği müşterek iş yaptığı bir ayakkabıcı var ise muhakkak yardım isteyin.

Ayakkabınızın gelinliğinizin rengi ile uyumlu olmasına özen gösterin. Gelinliklerde çok farklı tonlarda kumaşlar kullanılabiliyor. Bu yüzden gelinliğinizin kumaşından küçük bir parça ile ayakkabı alışverişine çıkabilirsiniz. Gelinliğinizi diktiriyorsanız, provalara ayakkabı ile gitmeniz gerektiğini unutmayın. Gelinliğiniz sade bir modele sahipse, ayakkabılarınızı taşlı ya da desenli bir model seçebilirsiniz. Eğer gelinliğiniz bol süslemeli ve taşlı ise, ayakkabılarınızı daha sade seçmenizde yarar var. Ayakkabı seçiminizde gelinliğiniz ile kontrast yaratmak isteyebilirsiniz ama bunu sadece sade gelinlik modelleri ile yapmayı deneyin. Ton-sur-ton yapacak iseniz de ayakkabınızın malzeme seçiminin kumaş olmasına dikkat edin. Beyaz bir gelinliğin altına dore, bakır dore ve metal tonları en çok yakışacak tercihler olacaktır. Kırık beyaz gelinliğinizin altına asla daha açık tonlar da bir ayakkabıyı tercih etmeyin. Gelinliğiniz alışılageldik klasik kalıpların dışında bir model ve farklı renklerde ise ayakkabı seçiminde biraz daha rahat ve yaratıcı olabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken husus ayakkabınızın yıldız parçanız olan gelinliğinizden rol çalmamasıdır.

Gelinliğinizin etek boyu, ayakkabı seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detaydır. Uzun etekli gelinlik giyecekler genelde ayakkabıyı pek önemsemez. Ama dans ederken ve yürürken ayakkabılarınız illa ki görünecektir. Ayrıca ayakkabı altına isim yazma geleneğini de unutmamak gerekir. Uzun etekli gelinlikler için takılıp düşmelere karşı çok sivri burunlu ya da ince topuklu ayakkabılar tercih etmemenizi öneririz. Eğer dar bir gelinlik giyecekseniz, ayakkabılarınızın rahat olmasına dikkat edin. Çünkü deniz kızı formunda gelinlikler yürürken sizi zaten zorlayacaktır. Uzun kuyruklu ya da duvaklı gelinlikler de yürürken takılma ve düşme riski taşımaktadır. Ancak bu tip uzun etekli, kabarık ya da balık formunda, kuyruklu ya da uzun duvaklı gelinliğinizin form olarak yukarı kaldırılmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden tercihinizi gelinliğinizi kaldıracak bir ayakkabıdan yana kullanmanız gerekirken platformlu ve kalın topuklu ayakkabıları seçebilirsiniz. Ancak daha sade ve gösterişten uzak yalın tasarımlarda yüksek ve kalın topuklu tek bant ayakkabılar da tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken etek boyunuzun yerlere değecek kadar uzun olmamasıdır.

Babet ve sandalet gibi ayakkabıları düz ve romantik kesimli gelinlikler ile tercih etmenizi öneririz. Bu gelinliklerin boyları çoğunlukla bileklerden başlayıp dizin hemen altına kadar olabilir. Eğer minyon bir yapınız yok ise babetleriniz ya da sandaletleriniz elbisenizi çok güzel taşıyacaktır. Aksi takdirde tercihinizi stilettolardan yana kullanmanız daha uygun olacaktır. Bu tip gelinliklerin altına bantlı ayakkabı giymek risktir, seçiminize çok güvenemiyorsanız giymemenizi öneririz.

Son olarak Vintage gelinler için de bir iki tavsiyemiz olacak. Vintage geçmişe duyulan özlem ile nostaljik bir hava yaratmak isteyen gelin adaylarının tercihidir. Bir dönem gelinliği giymek istiyorsanız muhakkak dönem ayakkabısı tercih etmeye gayret edin. Eğer bu işin uzmanı değil iseniz modern unsurlar taşıyan bir ayakkabı ile snobe etmeye çalışmayın. Yoksa siz farkına bile varamadan rüküş konumuna düşersiniz.

REnkli Gelin Ayakkabısı Ne Zaman Tercih Etmeliyim ?

Gelinliğinizin eteği kısa ise ayakkabılarınız daha çok ön plana çıkacaktır. Bu yüzden daha iddialı ve göz alıcı bir ayakkabı tercih edebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus gelinliğinizin sade ve modern bir dilinin olmasıdır. Son yılların en trend stili beyaz gelinliklerin altına kontrast yaratacak renkli ayakkabılar tercih etmek fakat bunu yaparken elbette dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Renkli bir ayakkabıyı kaldırabilecek bir gelinliğiniz var ise ayakkabınızın rengini  gelin buketinizdeki çiçeklerin renginden seçebilirsiniz. Hatta Avrupai bir düğün ile evlenecek ve nedimeleriniz olacak ise ayakkabınızın rengini nedimelerinizin giysilerinin rengi ile de kombinleyebilirsiniz. Kar beyazı gelinliğin altına kontrast yaratması için sıcak tonları tercih edebilirsiniz. Eğer bir yaz gelini iseniz bronz teniniz ile yakışacak çok gösterişli neon renkleri de tercih edebilirsiniz. 2017 trendlerine baktığımızda bazı gelinliklerin içine renkli desenli astarlar dikildiğini ve bunun yurt dışında gittikçe trend bir akıma dönüştüğünü görmekteyiz. Eğer gelinlik tercihiniz bu tarz bir gelinlikten yana kullanacaksanız ayakkabınızın astarınız ile uyumlu bir renkte olması uygun olacaktır.

 

Eğer gelinliğiniz çok spor çizgiler taşıyorsa kısa eteğinin altına Converse türü bir ayakkabı bile giyerek tarzınızı tamamlayabilirsiniz. Bilekte biten bir gelinlik modeline renkli bir ayakkabı kullanarak gelinliğinize farklı bir hava katabilirsiniz. Bu örnekleri çoğaltabiliriz çünkü konu renklere geldiğinde hepsi sizin seçiminiz ve zengin hayal gücünüze bağlı. Ancak gelin ayakkabısı seçerken renkli bir ayakkabı kullanacak iseniz dikkat edilmesi gereken en önemli aksesuarın gelin çiçeği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Son yıllarda popüler hale gelen renkli gelin ayakkabılarından kullanmak istiyorsanız, gelin buketinize, gelin çiçeğiniz beyaz ise damadın kravatına uygun renkte bir ayakkabı seçmenizi tavsiye ederiz.

Son söz olarak; seçimlerinizi hangi tarzdan yana kullanırsanız kullanın düğün gününüzün bir konseptin bütünü olduğunu unutmayın. Gelinlikten ayakkabınıza, aksesuarlarınızdan oje renginize kadar her ayrıntı bu bütünün içinde dengede olmalı, aynı dili konuşmalıdır.

Gelinlik modelinize uygun bir gelinlik ayakkabısı seçiyor olsaydınız tercihinizi hangi neon renkten yana kullanırdınız? Yorum yapabilir okuyucularımız ile görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!