Gelinlik Türlerine Göre Gelin Makyajı

Her gelin düğün gününde en özel ve en güzel olmayı hak eder. Biz de sizler için giyecek olduğunuz ya da giymek istediğiniz gelinlik türüne göre gelin makyajı nasıl olmalı konusunda birkaç ipucu derledik.

Gelin makyajı, bir kadının düğün gününde en önemli ayrıntılardan bir tanesini oluşturur. Hemen hemen her kadının kafasında küçüklüğünden beri süregelen gelinlik modeli zaten vardır. Fakat iş Gelinlik türlerine göre gelin makyajı konusuna geldiğinde pek çok kişi bu önemli detayı atlamıştır. Aslında gelin makyajı sizin kusursuz görünümünüzü tamamladığından dolayı düğün gününüzde önemli bir yer tutar. Sonunda o çok beklediğiniz an geldi. Aşık oldunuz, binbir türlü zorluğun üstesinden geldiniz, o çok beklediğiniz evlilik teklifini de aldınız. Sırayla yaşadığınız tüm zorlukların sonunda flört döneminden çıkmanın ve evliliğe atılacak ilk adımın en özel günü geldi çattı. Yapılacaklar listesindeki her şey gözünüzü korkutuyor olsa bile, öncelikle düğün mekanınızdan arabaya, gelinlik ve damatlık tercihinden kuaföre, saça ve gelin makyajı seçimine kadar sizi bekleyen maddeleri belirlemelisiniz. En özel gününüzde gelinlik seçiminden saç ve makyaj seçimine kadar, her şeyin sizin istediğiniz gibi olması için yapılacakları gözden kaçırmayın. Unutmayın ki kusursuz bir düğün ancak doğru ve yerinde planlama ile mümkün olmaktadır.

Evet, düğünle ilgili her şey, tüm detaylar sizi ilgilendiriyor. Ancak öncelik listenizin en üstünde yer alması gereken, en özel gününüzde sizi bir prensese dönüştürebilecek iki önemli detay var: Gelin makyajı ve gelinlik seçimi. Her şey harika bile olsa, eğer gelinlik seçiminiz ve gelin makyajınız istediğiniz gibi değilse, düğününüzde değil kabuslar evinde gibi hissedebilir; sonrasında düğün fotoğraflarınızdan ve videolarınızdan kaçar hale gelebilirsiniz. Düğününüzde kendinize benzemek ve kötü sürprizlerden uzak durmak istiyorsanız saç ve gelin makyajı provası hazırlık listenizde ilk sıralarda yer almalı. Böylece saç ve makyaj ile ilgili düğün günü oluşabilecek istenmeyen durumlardan da kaçınmış olursunuz.

Gelinliğiniz ve Makyajınız Bütün Olmalı

Seçtiğiniz gelinlik türünün saçınız ve makyajınızla uyum içinde olması, dikkat etmeniz gereken hususların başında geliyor. Gelinliğinizde kullanılan dantel tasarımının ağır bir havası olacağı için, saçınızı bu stili tamamlayacak sadelikte bir topuzla tamamlayabilirsiniz. Ayrıca saçınızın ön tarafından yapılacak küçük bir dokunuş ile bu kısmı taç gibi ördürebilirsiniz. Böylece dantel gelinliğiniz ile beraber yaptıracağınız soft renkli gelin makyajı size romantik bir görüntü sağlayabilir. Özellikle düğün konseptini açık hava düğünü olarak tasarladıysanız; dantel detaylı gelinliğinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca gelinlik türüne göre gelin makyajı seçiminiz ise hem doğal hem de yumuşak tonlardan yana olmalıdır. Yani dantel detaylı gelinliğinizi daha çok açık ve koyu kahverengi gibi toprak tonları ile soft turuncu ve sarıya yakın kahverengi gibi renklerle tamamlayabilirsiniz.

Özellikle gözlerinizi ve kirpiklerinizi koyu renklerle öne çıkarabilir, dudağınızda da biraz daha koyu tonları tercih edebilirsiniz. Dantel tasarıma eşlik eden koyu tonlarda makyajla, feminen yönünüzü ortaya çıkarmış olacaksınız. Fakat yine de dudak makyajınızı kırmızı, bordo gibi renklerden yana tercih etmemeniz sizin için iyi bir görüntü sağlayacaktır. Bunun yerine kahve tonları ya da koyu kahve tonları dantel detaylı gelinliğinize daha çok uyum sağlayacaktır.

Özellikle inci detaylı bir gelinlik seçtiyseniz, daha genç, daha hafif bir makyaj önerebiliriz. Gözlerinizi iri gösterecek bir Türkan Şoray göz makyajını veya genç oyunculardan Hazal Kaya’nın göz makyajını örnek alabilirsiniz. İnci detaylı gelinlik türlerinde gözleri ve kirpikleri ön plana çıkarmak çok hoş bir görüntü yakalamanızı sağlar. Örneğin son dönemde makyajda çok moda olan ayrıntılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan gözlere uygulanan kontur, gelin makyajı konusunda da sizlere yardımcı olabilir. Gözlerinize kontur uygularken özellikle inci detaylı gelinlik tercih etmenizde fayda var. Çünkü inci detayları ve koyu göz makyajı ve konturu sizin kusursuz görünmenizi sağlar. Özellikle siyah ya da lacivert gibi renklerden oluşan göz makyajı inci detaylı gelinliğinizle kusursuz bir uyum oluşturur.

Kumralsanız, şeftali tonları gelin makyajı için iyi bir tercih olabilir. Eğer kumraldan daha açık bir tene sahipseniz vanilya tonlarında yapılacak makyaj da tercih edilebilir. Özellikle düğün telaşı için koşturmaktan uyuyamadıysanız ve göz altlarınız mor ise bu kısımlar aydınlatılmalıdır. Allık seçiminizi ise belirgin olan bronz allıktan yana kullanırsanız hem zarif hem de aydınlık bir gelin makyajına sahip olabilirsiniz.

Eğer gelinlik seçiminiz, kabarık olmayan balık kesim bir tasarımdan yana olacaksa, saçlarınız dağınık olabilir. Hatta şık bir papatya tacı ile saçlarınızı taçlandırabilirsiniz. Fakat tamamen açık bırakmak düğününüzde rahat rahat dans etmeye engel olabilir. Bu nedenle saçlarınızın modelini dağınık topuzdan yana kullanabilirsiniz.

Balık kesim bir gelinliği tercih ederseniz ise gelin makyajınız daha koyu ve sert olmalıdır. Yüzünüzün güzelliğini öne çıkaracak, hatları belirginleştirecek şekilde yapılabilir. Özellikle göz makyajı kahve ya da koyu kahve tonlarında değil siyah renginde yapılmalıdır. Balık kesim gelinlik daha feminen bir görüntü sağladığı için makyajınızın da aynı oranda feminenlik sağlaması gerekir. Böylece aralarında kusursuz bir uyum oluşur. Eğer beyaz tenliyseniz daha soft renkleri, esmerseniz daha koyu tonları da tercih edebilirsiniz. Dudak makyajınızı ise yine koyu tonlardan yana uygulamakta fayda vardır.

Porselen Makyaj

Gelinlerin sıklıkla tercih ettiği makyaj türlerinden bir tanesi olan porselen makyaj aslında her gelinlik türü için uygun olan bir makyaj değildir. Porselen makyaj genelde yüzünün pürüzsüz görünmesini isteyen kişilere yapılmasıyla bilinir. Fakat porselen makyaj yapımı sırasında ağır kapatıcılar kullanıldığından aslında çok da tercih edilmemelidir. Buna rağmen pek çok gelin sadece düğün gününe özel olmak üzere porselen makyaj yaptırmaktadır. Öncelikle bu makyaj türünün ilkbahar ya da yaz düğünlerine göre pek olmadığını söylemekte fayda var. Porselen makyaj daha çok kış düğünleri için ideal olan bir makyaj türüdür. Örneğin kış düğünü için tercih edilen straplez gelinlik modeli ile porselen makyaj kombinlenebilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Kış mevsiminde olduğunuzdan straplez model gelinliğinizin üstüne bolero ya da şık, zarif bir ceket almanız yararlı olacaktır. İşte porselen makyajınızın üzerinize aldığınız bolero ya da ceket ile uyumlu renkte olması gerekir. Porselen makyaj için uzun kollu, dantelli ya da düğme detaylı gelinlikler de idealdir. Ayrıca tül kumaştan oluşmuş gelinlikler de yine bu makyaj modeli için uygun bir seçenektir. Porselen makyajda genel olarak koyu renkli göz makyajı kullanılmaktadır. Makyaj ağır olduğu için gelinlik türünün daha sade olması gerekir. Bunun yanı sıra porselen makyaj saten detaylı gelinlik türleri ile de uyumu yakalayabilir. Fakat gelinlik tercihinizi saten detaylı bir gelinlikten yana kullanırsanız porselen makyajınızın biraz daha soft olması gerekir. Yani daha açık kahve ya da koyu kahve ile turuncu, sarı ve siyah gibi renklerin uyumu ön planda olmalıdır.

Ayrıca gelinlik türünüze göre tercih edeceğiniz, tamamen kapalı olmayan, yarı açık, şık bir duvak porselen makyajınızı daha çekici bir hale getirecektir. Saten ayrıntılı gelinlik türleri ile bu tarz duvakları rahatlıkla kombinleyebilirsiniz.

Eğer düğün gününüzü tamamladıysanız, siz de okuyucularımıza hangi gelinlik türünde hangi gelin makyajını tercih ettiğinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!