Gelinliklerde Sonbahar Modası

Gelinlik satın almak gelin adayı için en zorlu süreçlerden bir tanesidir. Hayatında bir kez yaşayacağı bu duyguyu en iyi gelinliği alarak taçlandırmak isteyen gelin adaylarına sonbahar modası gelinliklerinin detaylarını anlatan bu yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

Sonbahar gelmeden ünlü modacılar o yıl için tasarladıkları sonbahar gelinliklerini çoktan görücüye çıkarmış oluyorlar. Birbirinden farklı ve özgün tasarımlara sahip sonbahar gelinlikleri, bol aksesuarlı zarif modellerden uçarı gelin adaylarını memnun edecek sıra dışı tasarımlara kadar pek çok farklı çizgiyle karşımıza çıkıyor. Düğün gününde en şık olmak, herkesin gıpta ettiği bir gelin olarak hatırlanmak her genç kızın en büyük hayalidir. Gelin adayları gelinliklerini uzun incelemeler ve fikir alışverişlerinin sonunda almaya karar verir. Elbette moda olan gelinliği almak kadar vücuda yakışan gelinliği seçmek de önem taşımaktadır. İşte bu noktada yüzlerce tasarıma imza atan modacılar, gelinlerin her türlü isteğine cevap verecek şekilde gelinlikleri hazırlamaktadır. İster mevcut tasarımlardan bir tanesini giyin, isterseniz kendi gelinliğinizi yaratmak için modacınız ile birlikte çalışıyor olun, gelinliklerde sonbahar modası ve yeni trendlere dair hazırladığımız bu yazıyı incelemeden gelinlik seçimi yapmamanızı öneririz.

Sonbaharın Ruhuna Uygun Gelinlikler

Her mevsimin kendine özgü bir ruhu olduğu gerçeğinden hareketle, sonbaharda evlenmeyi seçmiş olan gelinlerin düğünlerine derinlik katacak ve sonbaharın dingin ruhunu yansıtacak gelinlikleri tercih etmesi yerinde olacaktır. Sonbahar söz konusu olduğunda sararmış yaprakların üzerinde bembeyaz gelinliğiyle yürüyen şahane bir kadın imajı tüm zihinlerde uyanan görüntüdür. Tam da bu imaja uyacak biçimde sonbahar gelinliklerinde geçmişin nostaljik geleneklerinden gelen dantel ve güpür kullanımı ön plana çıkmaktadır. Dantelin yarattığı romantik geçişler hemen her dönem sonbahar gelinlik modelleri üzerinde etkili olmaktadır. Dantellerden vazgeçemeyen gelin adaylarının sonbaharda evlenmeyi seçerek çok doğru bir tercih yaptıkları söylenebilir. Dantelden hafifçe görünen sırt dekoltesi ve mevsim çiçeklerinin oluşturduğu gelinlik kombiniyle, sonbahar gelinleri modaya uygun olmanın yanında şıklıkları ve zarafetleriyle çok konuşulacaktır.

Asalet Sonbaharın Vazgeçilmezi

50’li ve 60’lı yılların başınızı döndüren havası bu senenin sonbahar gelinlik trendlerinde kendini gösteriyor. Şapkalı ve döpiyesli kadınların şıklığını özleyen modacılar bu sene sonbahar aylarında 50’li ve 60’lı yılların şıklığını düğünlere taşıyorlar. Sade ve asil tasarımlar hazırlayan ünlü modacıları takip eden pek çok marka da gelinliklerde özel çizgilere yer veriyor. Yıl boyunca düğünlerde göreceğimiz modeller arasında 50’li yılların ruhunu taşıyan birçok gelinlik bulunuyor. Taş detaylar, boncuklar ve püsküllerle hareketlendirilmiş gelinlikler, sonbahar gelinleri için oldukça şık alternatifler sunuyor. Gelinliklerde sonbahar modası renkler açısından beyazın hakimiyetini koruduğu ancak krem ve ekru gibi geçmişi anımsatan renklerin de yer aldığı dizaynlarla farklılaşmak isteyen gelinlere hitap ediyor. Pili bu senenin geçmiş esintilerini taşıyan gelinliklerde görebileceğimiz en ince detay olarak sunuluyor. Volanlı kollar, eski tip dantellerin ve güpürlerin kullanıldığı gelinliklerle birleşince, adeta eskilerden çıkıp gelmiş gelinler düğünleri süslüyor. Geçmişe duyulan özlemin bol bol tatmin edildiği bu sene annemizin ve anneannemizin gelinliklerinin modernize edilmiş halleri karşımıza çıkıyor. Sandıklardan eski gelinlikleri çıkarıp giymiş havasının yaratıldığı sonbahar gelinliklerinde, eskinin romantik esintileri günümüzün düğünlerine yansıyor.

Sonbahar İsyanı Gelinliklerde

Kadının asi duruşunu simgeleyen farklı ve özgün tasarımlar sonbahar gelinliklerinde yerini alıyor. Özellikle pantolonlu gelinlikler bu senenin en farklı gelinlik modelleri olarak öne çıkıyor. Eteklerde simetrik kesimlerin revaçta olduğu sonbahar gelinlik modelleri, bebe yaka gelinlikler dönemini başlatarak muhafazakar gelinlere yeni bir alternatif oluşturuyor. Kısa eteklerin yanı sıra bele oturmayan çan etek formundaki gelinlikler bebe yakalarla bütünleşiyor. Üzerine yapılan ince işlemelerle günlük kıyafet formundan sıyrılıp gelinlik formunu alan bu gelinlikler, farklılığını düğününe de yansıtmak isteyen gelinler için ideal gelinlik modelleri arasında yer alıyor.

Prenses Gelinler Revaçta

İngiltere prensesinden hemen her dönem ilham alan modacılar, bu sene de gelinlik modellerinde prenses gelinlikleri unutmamışlar. Duvak yerine aksesuar olarak taç kullanılan bu gelinlikler, kabarık etekli formlarının yanında dantellerle bezenmiş, uzun kuyruklu modeller olarak karşımıza çıkıyor. Prenses gelinliklerin kabarık formları biraz düşürülerek mevsim renklerinde kemerlerin uygulandığı şık ve sade tasarımlar, derin V yaka dekolte uygulamasıyla masum bir seksapel elde edilmesini sağlıyor. Dantelin hakimiyeti prenses gelinliklerde de ön plana çıkarken, büyük çiçek desenli danteller senenin yenilikleri arasında yer alıyor. Farklı renklerin kullanıldığı prenses gelinliklerde krem, ekru gibi renklerin yanına mavi gibi gelinliklerde hemen hiç kullanılmayan renkleri koyan modacılar, sonbaharın soluk renklerini canlandırmayı hedefliyor.

Etekler Fora

Bu senenin gelinliklerinde ön plana çıkan en önemli detay farklı etek kesimleri ile hareket kazanan gelinlikler. 50’lerin ve 60’ların fırfır detaylarını sonbahar gelinliklerinde kullanan modacılar, kat kat fırfırın farklı ve nostaljik havasını gelinliklere yansıtıyor. Yerleri süpüren gelinliklerden bilek üstü ve diz altı gelinliklere geçiş yapan yeni moda gelinlikler, eteklerdeki asimetrik detaylarla dikkat çekiyor. Hareketli etek formları standart gelinliğin dışında kendine özgü bir gelinlikle evlenmek isteyen genç kızların alternatifi olacağa benziyor. Hemen her etek boyunda gelinliğe rastlanan sonbahar gelinlik modasında standart etekler de gelenekselden vazgeçmeyen gelinler için yerini alıyor. Dar, sade beyaz bir elbise görünümlü gelinlikler ve balık etek de gelinliklerde kullanılan detaylar olarak karşımıza çıkıyor.

Yakalarda Hakim Rüzgarı

Gelinlik yakalarında kullanılan standart straplez modeller bu sene derin V dekolteli yakalar ve hakim yakalara yerini bırakıyor. Bu iki yaka modeli hemen tüm gelinliklerde görülürken, bazı pantolonlu gelinlik modellerinde straplez yakanın kullanıldığı göze çarpıyor. Bisiklet yaka da sonbahar gelinliklerinde kullanılan yakalar arasında yer alırken, kapalı yakaların genel itibariyle tüllerle aşağıya kadar uzanan bir dış giysi gibi dizayn edildiği ve içeride farklı bir elbise varmış havası yaratılarak ikili kombin görüntüsü verildiği görülüyor. Masumiyetin ön plana çıktığı sonbahar gelinliklerinde, akan ve sakin bir duygunun oluşturulmaya çalışıldığı, hayatın hızı içerisinden biraz olsun çıkıp farklı bir diyara gelmiş izlenimi yarattığı dikkatlerden kaçmıyor.

Duvaksız Gelinlikler

Duvağın gelinlik modellerinde minimal seviyede kullanılması sonbahar modasının öne çıkan en önemli detayları arasında yer alıyor. Gelenekselden vazgeçmeyen gelinler için duvaklı tasarımlara da yer veren modacılar, bu yılın sonbahar modasında duvaksız gelinliklere ağırlık veriyor. Duvak yerine taç ve çiçek gibi detayların yer aldığı gelin saçları, salaş bir topuz veya tamamen açık bırakılarak gelinlik tamamlanıyor. Özgürlük duygusunun ön plana çıktığı gelin başlarında örgü de bu yılın kullanılan modelleri arasında yerini alıyor. Yılın en ilginç gelin başları ise çiçeklerle oluşturulmuş Japon geyşalarını andıran saç modelleri ve bu saç modellerini güpülerle süslenmiş gelinliklerle tamamlayan modacıların farklı ve özgün tasarımları oluyor.

Farklı Aksesuarlar

Özellikle kısa gelinliklerin altına giyilen file çoraplar, nostalji rüzgarının katlanarak artmasını sağlıyor. Fırfırlı gelinliklerin altına giyilen file çoraplar 50’lerden fırlamış gelinler imajını güçlendiriyor. Gelinlikleri bütünleyen, kimi gelinliklerde ayrı bir parça olarak kullanılırken, bazı gelinliklerde bütün olarak tasarlanan pelerinler de senenin en ilginç tasarımları arasındaki yerini alıyor. Panço formunda tasarlanan ve gelinlikle bütünleşen parçalar, sonbahar gelinliklerini farklı bir forma sokuyor. Gelin çiçekleri ise oldukça sade bir formda ve genellikle sadece tek bir çiçek olarak kullanılıyor. Gelin çiçeğini buket olarak tercih eden modellerde, çiçeklerin sonbaharın soluk renkleriyle yapıldığı ve gelinliğin önüne çıkmayacak silik bir tasarıma sahip olduğu görülüyor.

Sizin gelinlik modeliniz hangi çizgilerden oluşuyor. Siz de kendi sonbahar gelinlik modelinizi bizimle paylaşarak, gelinlik seçmek isteyenlere fikir verebilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!