Gelmiş Geçmiş En Hareketli Düğün Havaları

Düğün havası olmadan düğün olmaz dedik, gelmiş geçmiş en hareketli oyun havalarını derledik. İyi eğlenceler.

Herkesin hayatının dönüm noktaları vardır ki bunların en keskini evlendiğiniz gündür. Öncesi ve sonrası olarak hayatı ikiye ayırdığınız bir dönemeçtir evlilik. Düğün gününü milat kabul ediyor olsanız da aslında evlilik bir süreçtir. Elbette ki bu süreç ne kadar uzun olursa olsun tek bir gün ile özetlenir: Düğün günü.

İki kişinin belki de paylaşabileceği en özel gün olan düğün günü, en büyük kavgaların da sebebi olabiliyor. Çiçek seçimi, düğün yeri, kırmızı halının kıvrımları, masa örtülerinin dantelleri, nedime – sağdıç kavgaları ve daha niceleri… Bizler de bu kavgalara bir yenisi, düğün havaları eklenmesin diye sizler için bir derleme yapalım istedik.

Elbette her yöremiz kendi içerisinde, kendi kültüründe müziğini yaratıyor. Fakat bu listeyi farklı coğrafyalardan kime dinletirseniz dinletin, yerinde duramayacak, oynayacaktır.

1) Haydi Çiftetelliye

Düğünlerin olmazsa olmazı çiftetelli. Adı nereden geliyor henüz bilinmiyor fakat şu muhakkak ki her yörede oynanır. Gelin ve damadın ailesini ortaya davet etmenin notalı halidir.

2) Azize

Bu şarkıyı duyup da kurtlarıyla vedalaşmayan yoktur herhâlde. Azize kimdir, “Ahh Azize, vah Azize” derken aslında kime isyan ediyoruzdur bilinmez ama kabul edin ki bu şarkı çalana kadar düğüne düğün diyemiyorsunuz.

3) Bu Fasulye 7.5 Lira

Bir filmle hayatımıza girdi. Ata Demirer’in içerisindeki Trakyalıyı ortaya çıkardığı, 72 milletten insanın kendini tutamayıp göbek attığı o muazzam oyun havası…

4) Zeytin Yağlı Yiyemem Aman

Zeytin yağlı yiyemeyen, basma da fistan giyemeyen birinin hikâyesi ne kadar neşeli olabilir? İşte bu şarkı kadar! Hele bir de söyleyen Trakya’nın sesi Candan Erçetin ise yerinde oturabilene madalyası bizden.

5) Süt İçtim Dilim Yandı

Bu düğün havası tadındaki türkümüzün Kilis yöresine ait olduğu pek bilinmez. Bu bilgi de bizden size göbek atarken yanınızdakine hava atmanız için bir tüyo olsun.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!