Günümüzde Alyans Yüzük Yerine Geçmiş Simgeler

on yıllarda en çok kullanılan “bağlılık” simgelerinden birisi dövmedir desek yanılmış olmayız. Sol elin yüzük parmağına partnerin ismini yazdırmak yeni bir akım haline dönüştü. Bunun altında yatan temel slogan ise dövmenin kalıcılığı ve yapılırken – ya da silinirken- acı vermesi. Biraz daha açıklayacak olursak; alyans birey istediği zaman parmaktan çıkarılabilen bir nesne ve halka şeklinde olduğu için kimileri tarafından tasmaya yani zorunlu bir bağlılığa işaret ediyor.

alyans-eros-pirlanta-30

Bunun aksine dövme, kalıcı bir şey ve birisinin ismini vücudunuza kazımak, o kişiye duyduğunuz muazzam aşkın sembolüne dönüşüyor. Ayrıca o dövmeyi yaptırırken duyduğunu acı, aşkınız için göğüs gerdiğiniz zorluklar olarak sembolize ediyor büyük bir kesim tarafından. Ola ki bu dövmeyi sildirmek istediniz, sildirme işlemi sırasında yaşadığınız acı da aşkınızdan vazgeçişinizin acısını imgeliyor. Öyle ki bu durum birçok aşk/dram filmine konu olmuştur.

Geçen senenin en çok konuşulan filmlerinden olan Kırık Çember’de kadın aşkını karnına kazıdığı isimle ilan eder; aynı şekilde o ismi sildiğinde bu adam üzerinde yıkıma sebep olur. Adam tarafından, “artık umut kalmadı” olarak algılanır. Filmin sonunda adamın ve kadının takma isimlerinin yeniden dövme olarak vücudunda yer alması ve hemen akabinde intihar etmesi, erkek oyuncuya hem sevdiği kadını kaybetmenin hem de umut olduğu halde savaşmayışının acısını birlikte yaşatır.

Bir başka alternatif ise, tek taş yüzük. hem alyans hem de tek taş yüzük çok ağır olup; armağan hareketini yavaşlattığından ve de bazı kadınlara göre ikisinin bir arada kullanımı estetik görünmediğinden, tek taş yüzük alyansın yerini almaya başladı. Evlilik teklifi ritüellerinin vazgeçilmez parçası olan tektaş yüzükler, artık alyans olarak da rağbet görmeye başladı. Kadınlar, pırlantanın eşsiz pırıltısından gözlerini ayırmak istemiyor.

Son olarak da “beştaş” olarak anılan, şekli taca benzeyen, beş taşın yan yana gelmesiyle tasarlanmış yüzükler revaçta. Tektaş yüzükler, kırmızı altın kullanılarak ya da ebatı küçültülerek, istenildiğinde, daha az dikkat çeken bir forma kavuşturulabilirken; beştaş yüzüklerin parıltısını önlemek mümkün değil. Bu nedenle, eğer parlayan şeylerden hoşlanmıyorsanız ve bunun fazla dikkat çekeceğini düşünüyorsanız beştaş yüzük size uygun olmayacaktır.

Son dönemlerde alyans yüzük yerine kullanılan alternatiflerin başında, yoğun olarak, yukarıda bahsettiğimiz dövme, tektaş ve beştaş yüzükler başı çekiyor. Elbette zaman geçtikçe, bunlara yenileri eklenecek ve alyansa pek çok alternatif bulunacaktır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!