Günümüze Kadar Süregelen Bir Nişan Bohçası Geleneği

Tüm kültürlerde yaşandığı gibi, Türk gelinleri de müstakbel eşlerine “Evet” dedikten sonra kendilerini hızlı ve heyecanlı bir yolculuğun içinde bulurlar. Türk gelenek ve göreneklerine göre nişan bohçası atlanmaması gereken ufak ama önemli bir detaydır. Düğün öncesi öngörülen tüm masraflara nazaran bu detay küçük ama anıların uzun süre saklanabileceği bir geleneğin önemli bir parçasıdır.

Tarihi çok eskilere dayanan nişan bohçası geleneğinin, yeni evlenecek olan çiftin yüklerini omuzlarından almak için yapılmaya başlandığı düşünülmektedir. Geleneksel olarak damadın ailesi geline ve gelinin ailesi de damada bohça hazırlar. Hazırlanan bohçada yalnız gelin veya damat için değil, aile bireyleri için de hediyeler bulunur. Sonrasın da iki ailenin de toplandığı bir gün bohçalar hediye edilir. Nişan bohçası geleneği sayesinde de iki ailenin ve evlenmesi planlanan çiftin birbirlerini daha iyi tanımasını sağladığı düşünülmektedir.

İlk çıktığı zamanlardan beri hiç değişmeyen bu gelenekte, tek değişen bohçanın içine konulan hediyelerdir. Bir zamanlar el işi yapılan giysiler ve örgüler, şimdi yerini lüks, pahalı markalara bıraksa da, düğün öncesi bu telaşı hafifletmek için bu geleneği iş haline getirmiş olan şirketler de, günümüzde bulunmaktadır. Bu şirketler, öngördüğünüz bütçeye ve arzu ettiğiniz markalara göre nişan bohçanızı hazırlayıp sizlere teslim etmektedir.

nisan-bohcasi-nasil-hazirlanir1433703623_2069831013

Alışveriş Süreci ve Aile Bağları

Nişan bohçasını hazır almak yerine, her parçayı kendisi almak isteyen aileler için bu alışveriş süreci tam bir aile saadetine dönüşmekte ve aile bağlarının temelleri atılmaktadır. Nişan hazırlıkları, düğün hazırlığı sürecinin stresli ama en keyifli dönemlerinden birisi olduğu için mutluluğa gidilen bu yolda biraz gözünüz korkabilir. Ama nişan bohçası geleneğine uygun olarak izlenilecek her yolu adım adım planlarsanız, işlerinizi kolaylıkla halledebilir ve bu stresli ama bir o kadar da keyifli süreçten alnınızın akıyla çıkabilirsiniz.

Bu süreçte gelinin nişan bohçası alışverişi için kayınvalide ve gelin birlikte alışverişe çıkar. Bu şekilde hem gelin kendi zevkine ve isteklerine göre alışveriş yapmış olur, hem de kayınvalide gelini hakkında bir çok bilgiye sahip olmuş olur. Ayrıca gelin, bohçasındaki birçok parçayı kendi seçmiş olsa da bazıları kaynanası tarafından alınmış havlu, makyaj malzemeleri, incik boncuk seti gibi süs eşyaları da gelin için hoş bir süpriz olur. Son olarak bohçanın nasıl süslendiği ve hazırlandığı hakkında hiç bir fikri olmayan gelin, bohçasını alacağı günü sabırsızlıkla beklemeye koyulur. Ayrıca bohçanın içeriği, verilme zamanı ve verilme şekli yöreden yöreye veya ilden ile değişiklik gösterse de, nişan bohçası geleneğine göre bohçanın içinde bulundurulması gereken sabit hediyeler mutlaka vardır.

Damat bohçası hazırlamaya gelindiği zaman ise öncelik olarak malzemeleri içine koyacağınız bir sandığın bulunması, bu geleneğin ilk etaplarındandır. Bu sandıklar geleneksel ahşap sandıklar olabildiği gibi, deri kaplama ve işlemeli bir el emeği sandık da olabilir. Piyasada çeşitli modellerin mevcut olmasıyla birlikte, gelin bohçasında olduğu gibi çiçekli işlemeler ve renkli sandıklar yerine daha makul olan tasarımlar da tercih edilmektedir. Damat bohçası hazırlanmasıyla birlikte düğüne yakın bir zamanda damadın ailesine hediye edilir. Bu eşyaların büyük bir kısmı, damadın düğün sonrasında kullanacağı düşünülerek alınmaktadır.

24675654

 

Nişan Bohçası Süslemesi

Nişan bohçası geleneği için nişan bohçası süsleme önerisi olarak yapılabilecek birçok şey vardır. Kimileri sade bir tüle sarıp fiyonkla bohça süslemesini tamamlarken, kimileriyse damatlık şeklinde bavul çanta alıp damat bohçası için görselliğe yoğunlaşmaktadır. Asıl önemli olan ise bohça süslemesini göz yormadan, en sade şekliyle bitirmeniz ve karşı tarafı da bu şekilde etkilemenizdir. Bunun için nişan sepeti ya da nişan sandığı şeklin de bir bohçayı süslemeyi tercih edebilirsiniz. Günümüzde ise çoğunlukla nişan alışverişinizi yaptığınız yerlerin bu süslemeyi yaptığını da unutmamanız gerekmektedir. Ama nasıl süsleyeceğim düşüncesini bir kenara atıp, özgün olmanın her zaman daha iyi olacağını da unutmayın. Bohçanın içine koyacağınız birkaç güzel kokulu sabun ile güzel bir koku da vermiş olursunuz. Son olarak Nişan bohçasını hazırlarken müstakbel eşinizin zevkini ve tarzını yansıtmaya özen göstermeyi de unutmayınız!

f65b71e40be5bde82736d7e4f82958e8

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!