Harmandalı Zeybek ile Düğün Dansı

Düğününüzde sıradan bir dans yerine Harmandalı Zeybek ile davetlilerinizin daha çok ilgisini çekebilirsiniz. Üstelik bu tercih ileride sizin için hatırlanacak güzel bir anı olabilir.

Evlenmek için tüm hazırlıkları yaptınız ve düğün için gerekli olan her şey hazır. Peki farklı bir düğüne imza atmak için klasik düğünlerin dışına çıkmaya ne dersiniz? Düğüne gelen davetlilerinizi büyülemek için Harmandalı Zeybek ile düğün dansı oynamak aklınıza hiç gelmiş miydi?

Düğün için, sürekli heyecan içerisinde beklediğiniz o büyük gün yaklaşırken hayallerinizi süsleyen düğünü yaşamak ve misafirlerinize de yaşatmak için farklılıklar mı arıyorsunuz? Düğünde her şeyiniz ile farklılığı yakalamaya çalışırken düğün dansınız ile de  farklı olduğunuzu gelenlere hissettirin. Tüm gözlerin üzerinizden ayrılmayacağı düğününüzde harmandalı zeybek dansı düğün dansı olsun. Düğün gününüz hiç kuşkusuz hayatınızın en önemli dönüm noktalarından birisi konumda bulunmaktadır. En özel gününüzde en özel danslar ile davetlilerinizin karşısında olmalısınız. Siz de Batı kültüründen ziyade kendi kültürümüzden bir dans olsun diyenlerden iseniz harmandalı ile davetlilerinizin karşısına çıkabilir ve onları şaşırtabilirsiniz.

Rüya gibi bir düğün için elbette düğün dansı olmazsa olmazlardandır. Fakat düğününüzü çok güzel bir rüya tadında yaşamak istiyorsanız rüya gibi bir düğün dansı sunmanız gerekmektedir. Düğün dansında etkileyici olabilmek için de tarihi bir önemi olan dansı, yani Harmandalı’nı düğün dansı olarak düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Harmandalı Dansı İle Düğününüzde Fark Oluşturun

Genel olarak Ege Bölgesi’nde yaygın olduğu bilinmekte olan bir danstır harmandalı. Ayrıca bugünlerde düğün yapmayı düşünen çiftlerin de gözde dans tercihleri arasında yer almaktadır. Buna bağlı olarak da ”Düğünümüzde düğün dansımız acaba harmandalı mı olsun?” diyen çiftlerin sayısı da şimdilerde hiçte azımsanacak bir seviyede değildir. Tüm gözlerin sizin üzerinizde olacağı o büyük günün, düğün gününün hakkını tam olarak verin ve herkesi harmandalı ile adeta büyüleyin.

Zeybek oyununa baktığımızda yiğitliği ve mertliği temsil etmektedir. Zeybek her ne kadar erkekliğin gücünü ortaya koyuyor olsa da gelinlere de oldukça yakışan bir dans türüdür. Zeybek oyunu tarihi bir öneme de sahip olduğundan ötürü düğününüze çok farklı bir hava katabilir hatta tabir-i caiz ise davetlilerinizin tüylerini adeta diken diken edebilir. Cesur bir erkeği temsil etmekte olan zeybek ile düğünde, damat göz dolduracak gelin ise hanımefendiliği ile gelenlerin bütün beğenisini toplayacaktır. Özel gününüzü özel bir dans ile taçlandırmak için harmandalı dansı tam da aradığınız düğün dansı olabilir. Harmandalı etkileyici ve anlamlı olduğu gibi bir o kadar da gelenekseldir. Ayrıca her şey bir yana Harmandalı bizim kültürümüzdendir.

ib_api_p_1983650

Harmandalı Hikayesi

Bizim kültürümüzden olan Harmandalı’nın hikayesini bilmeden de olmaz tabi. Harmandalı, en çok oynanan zeybek oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Pisi denilen bir yerde anne ve iki oğlu yaşarmış. Küçük bir evleri varmış. Babalarını küçük yaşlarda kaybedince, onun acısını ve annelerinin dul kalmasının getirmiş olduğu sıkıntıları ve çevre baskısını en derinden yaşarlarmış. Anne Hatice yıllar geçip oğulları büyüdükçe onlara sözünü bir türlü dinletemez olmuş. Abi olan Kerimoğlu Hüseyin ara sıra tütün alır ve satarmış.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde devletin dış borçlarından dolayı Avrupa devletleri tütün üretimi sonrasında elde edilecek olan vergiyi müsadere altına almış. Tütün Rejisi denilen sistemde, Reji bir yandan ülkenin kaynaklarını gasp eder diğer yandan da tütün üreticilerinin tütünlerini sadece kendisine satmaları konusunda zorunluluk oluşturduğu için tütün üreticisini ezermiş. Çünkü kendisinden başka bir yere tütün satmak yasak imiş. Reji istediği fiyatı sunar ve istediği zamanda ödeme yaparmış. Devlet yabancı ülkeler ile anlaşma yaptığından dolayı da kolluk kuvvetleri Reji’nin emrindeymiş. Reji’ye karşı gelen olursa dayağı yermiş. Abi Hüseyin de bu konu hakkında en çok konuşan ve en çok karşı gelen olduğundan dolayı devanlı hapiste yatarmış. Böyle bir ortamda da halkın tek gelir kaynağı kaçakçılıkmış. Kaçakçılık olarak nitelendirilen de kendi tütününü kendi istediğin kişiye satmakmış.

1889 yılına gelindiğinde küçük kardeş olan Eyüp Kerimoğlu da 17 yaşına gelmiş ve o da delikanlılığın vermiş olduğu ateş ile bu düzene ve sisteme isyan eder olmuş. Abisi Hüseyin de hapse girdikçe Eyüp daha da hiddetlenir ve daha isyankar olur. Günlerden bir gün, Pisi’ye yakın köyde arkadaşlarıyla düğüne gitmişler. İlerleyen saatlerde Kerimoğlu Eyüp arkadaşlarıyla zeybek oyununa kalkmışlar. Pisi muhtarı da büyüklerin önünde oyun oynamaya utanmadınız mı diyerek küfür etmiş. Çünkü büyüklerden izin almadan oyun oynamak hakaret olarak algılanmaktaymış. Muhtarın karşı hareketlerinden dolayı da taraflar arasında kavga çıkmış. Kerimoğlu Eyüp tabancası ile muhtara ateş etmiş ancak muhtarı kolundan vurup yaralamış. Sonrasında Eyüp, ellerinden kurtulup evine kaçmış. Çok geçmeden de kolluk kuvvetleri Eyüp’ün evinin etrafını sarmış. Eyüp dağlara doğru kaçarken silahından çıkan mermiyle zaptiyelerden bir tanesini öldürmüş. Eyüp hiç yoktan katil oluvermiş. Zaptiyeler uzun süre Eyüp’ün izini sürmüşler ancak ona bir türlü ulaşamamışlar. Eyüp’ü yakalayamayınca da kaçakçı yakalamakla ünlenmiş olan ”Kör Arap” lakaplı İsmail Çavuş’a haber salmışlar. Kör Arap daha önce girmiş olduğu çatışmada bir gözünü kaybettiği ve ten renginin çok esmer olmasından dolayı bu lakap ile anılırmış. Çok acımasız olan İsmail Çavuş çok iyi bir nişancıymış.

İşinde uzman olan Kör Arap, Çakallar denilen bir mezrada İbişoğlu İbrahim’in çoban kulübesinde saklandığını duymuş. 1901 yılının bahar mevsiminde, öğleden sonra güzel bir havada Eyüp tedbirsiz kalmış olacak ki geceleri dağlarda kaçak olarak dolaşır gündüzleri de İbişoğlu’nun kulübesinde çok derin bir uykuya yatarmış. Gelenler tarafından pencere ile kapının açıldığının farkına dahi varmamış.

Uyuyan insanı yılan sokmaz derler ama Eyüp uyurken Kör Arap lakaplı İsmail Çavuş hiç acımadan gözünü kırpmadan onun canına kıyıvermiş. Eyüp öldükten sonra annesi buna dayanabilir mi? Acısına dayanamamış ve o da ölmüş. Abisi ise başka bir yere taşınmış ama kimse nereye gittiğini bilmemiş.

Reji bir gün tarihe karışacaktır elbette. Eyüp yöre insanının kadere razı olmamanın ve her ne olur ise olsun direnmenin sembolü haline gelmiştir. Pisi’nin de artık bir kahramanı vardır. 19 yaşında olan ve mükafat için kalleşçe vurulan Kerimoğlu Eyüp’tür bu kahraman. Halk kendi kahramanı için, Reji’nin ayakçısı olan Kör Arap’ı da tiye alarak bir türkü yakmıştır.

Oyna len de koca Arabım sen oyna,

Senden başka yiğit kalmadı…

Hikayesi böyle olan bizim kültürümüze ait bu Harmandalı ile siz de unutamayacağınız ve unutulmayacak bir dans yapabilirsiniz. Yapacağınız dans ile gözler üzerinizden ayrılmayacak. Harmandalı efesi olacak damat sizi kollarının arasında hayatı boyunca koruyacaktır. Bu özel gününüzü muhteşem bir harmandalı zeybek oyunu ile unutulmaz kılabilirsiniz.

Unutmayın ki herkes bir düğün yapar ve herkes dans gösterisi yapar ama bir çoğu unutulur, gider. Bazıları ise unutulmaz ve düğüne katılanların hafızalarına kazınır adeta. Peki Harmandalı zeybek, düğün dansınız olsa size göre unutulma ihtimali var mıdır?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!