Hazır Damat Bohçası mı; Kendi Hazırladığınız Damat Bohçası mı?

Hazır olarak satılan damat bohçası ile kendi hazırladığınız damat bohçası arasında kaldıysanız epey işinize yarayacak bir yazı ile karşınızdayız.

Damat bohçasını hazır mı alsak yoksa kendimiz mi hazırlasak? Eskiden el emeği göz nuruyla hazırlanan damat bohçası, günümüzde hazır bohçaların satışa sunulması ile akılları karıştırır hale geldi. Ancak her şeye rağmen damat adayınıza kendi hazırladığınız damat bohçasını sunmak istiyorsanız damat bohçasının nasıl hazırlanması ve süslenmesi gerektiğini de haliyle iyi bilmeniz gerekiyor.

Damat bohçası hazırlamak, Türk geleneklerinin başında gelen bir adet olarak görülür. Evliliğe adım atan çiftler, en mutlu günlerinde hediyelerini özenle hazırlanmış bohçalarla paylaşırlar. Gelin bohçası erkek tarafının gelin adayı için hazırladığı bohçadan oluşurken, kız tarafı da damat adayına aldığı hediyeleri damat bohçası ile sunar. Peki damat bohçasında neler bulunur ve bu bohça nasıl hazırlanır? Bir diğer önemli şeyse elbette bu bohça hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Karşı Taraf ve Sizin İçin Önemi

Gelinler için hazırlanan çeyizin yanı sıra damat adayı için de hazırlanması gereken bir bohça bulunuyor. Günümüzde mağaza sayısının artması ve bu alanda üretim yapan noktaların çoğalması ile beraber artık birçok kişi bohçayı hazır olarak satın almayı tercih ediyor. Bu durum her ne kadar işleri epey kolaylaştırsa da belirli bir geleneğin de değişmesine yol açıyor. Fakat bu hususta henüz karar vermediyseniz göz önünde bulundurmanız gereken birden fazla noktanın var olduğunu hatırlatalım. Özellikle geleneği devam ettirmek istiyorsanız hazır satın almak yerine kendiniz bir bohça hazırlayabileceğinizi unutmamanız gerekir. Bunun yanı sıra eğer bohça hazırlamaya karar verdiyseniz önceden yapmanız gereken birkaç işlem daha bulunuyor. Ayrıca hazırlamanın yanı sıra hazır olarak satılan bohçaları satın alırken de dikkat etmeniz gereken faktörler söz konusu. İsteğe uygun içeriklere sahip olmayan bir bohçaya para harcamak size zararlı olacaktır.

Damat bohçasını, düğün malzemeleri satan mağazalardan satın alabileceğiniz gibi, kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Çünkü damat bohçası hazırlamak çok keyifli ve heyecanlı bir iştir. Kendi hazırladığınız damat bohçası damadın nelerden hoşlandığını herkesten daha iyi bildiğiniz için çok daha anlam kazanacaktır.

Bohçanızı hazırlamak için öncelikle bir alışveriş listesine ihtiyacınız olacak. Tahmin edeceğiniz üzere bir damat bohçasında damat için gerekli olan tüm malzemeler ve eşyalar olmalıdır. Damat bohçası içinde pijama, robdöşambr, iç giyim ürünleri, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfümeri ve kozmetik ürünleri bulunur. İsteğe göre bohçaya damatlık, gömlek ve ayakkabı da ekleyebilirsiniz. Bu zevkli alışveriş iki kişiyle yapılabileceği gibi, alışverişinizi aile büyüklerinin de katıldığı keyifli bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz.

Alışveriş esnasında damat adayınızın sıkça kullandığı bakım malzemelerini göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Kullanılmayacak olan herhangi bir ürüne para vermektense daha çok ihtiyaca yönelik alışveriş yapmak çok daha faydalı. Bu nedenden ötürü bakım malzemelerinin yanı sıra tıraş seti ve parfüm gibi ürünleri satın alırken de dikkatli davranmanız gerekiyor.

El Emeği Ürünleri Unutmayın

Günümüzde el işi kanaviçe oyaların yerini hazır yapım dantel ve havlular almış durumda. Önerimiz tekstil ürünlerinde karma bir bohça hazırlamanız yönünde. Gelenekselden modernize edilmiş bu bohça verme ritüelinde hediye seçimlerinizin hepsi olmasa da büyük çoğunluğu güncel olmak zorunda. Damat bohçasına damat adayınızın aile fertleri için seçtiğiniz küçük hediyeler ekleyerek, onların da gönlünü kazanabilirsiniz

Geçmişten günümüze kadar geçen süre boyunca pek çok şey gibi bohça içinde yer verilen ürünler de zamanla değişime uğradı. Kullanımdan kalkan ya da pek tercih edilmeyen ürünlere bohça içerisinde yer vermeniz pek yararlı olmaz. Bunun yerine daha modern ve günümüze ayak uyduran bir bohça hazırlamanız daha yararlı. Bu konuda parfüm seçerken çok daha modern kokularda karar kılabilir ya da tıraş seti tercih ederken elektronik cihazlardan faydalanabilirsiniz. Bu noktada yeni ürünler satın alırken damat adayınızın kardeşine ya da diğer aile üyelerine hediyeler almanız da gönül kazanmanızı sağlar.

Tüm bu ürünleri satın alırken önceden oluşturduğunuz alışveriş listesine sadık kalmayı da unutmayın. Alışveriş sırasında çeşitli ürünler ile karşılaşmanız olası. İhtiyacın dışında satın alınan ürünler gereksiz yere masraf oluşturmanıza yol açar. Bu nedenden ötürü önceden ihtiyaçlarınızı belirleyip ardından alışverişe çıkmanız önemli. En nihayetinde tasarruflu bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Damat Bohçası Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazır olarak satın almayı değil de bohçayı kendi elleriyle hazırlamayı tercih eden kullanıcılardan biriyseniz, el emeği ürünlere daha fazla önem vermeniz yerinde olacaktır. Özellikle havlu ve çeşitli kıyafetlerin el işi olarak yapılmış olması bohça ile beraber övgüler almanızı sağlar. Karşı tarafın beğenisini kazanacağınız gibi aynı zamanda manevi değeri hazır ürünlere oranla çok daha yüksek olan içeriklere de imza atmış olacaksınız. Bu sayede anı haline bürünen ve günlük hayatta kullanılırken çok daha değerli olan parçalar hediye etmeniz mümkün.

Bohça düzenlenmesi esnasında etrafınızdaki kişilerden yardım alabileceğinizi de unutmamalısınız. Ancak büyüklerinize danıştığınız sırada eskiden geçerli olan içerikler ile günümüzdeki ürünler arasındaki uyumu sağlamanız gerekiyor. Kullanımdan kalkmış olan içerikleri tercih etmemeniz gerekir. Ayrıca şu anda moda olan veya çok sık kullanılan içerikleri satın almanız damat adayı için çok daha yerinde bir işlem olacaktır.

Damat adayınız için hazırlayacağınız bohça içerikleri özenle seçmeniz bir kenara bu ürünleri özel bir şekilde servis etmeniz gerekir. Bu noktada ise çeşitli süsleme ve sunum faktörleri devreye girer. Damat bohçası süslemek ve görünüş itibariyle güzel görünmesini sağlamak da bu geleneğin en önemli adımı olarak görülüyor. Bu bohçanın süslü ve gösterişli olması epey önemlidir. El işçiliği ile süslenmiş bir bohça, alınan hediyeler kadar değerlidir. Damadınız için seçtiğiniz her eşyayı özel keselere yerleştirip, üzerine nazar boncuğu takabilirsiniz. Damat bohçası içine konan eşyalar ve bohça süslemeleri birçok yöreye göre değişse de özü asla değişmeyen bu hediye geleneğini mutlaka yaşamalısınız.

Özellikle havlu gibi içerikleri renkli kurdele ile süslemeniz mümkün. Bunun yanında tıraş setini ve parfüm gibi ürünleri ise hediye paketine koyabilir, böylelikle bohça oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz. Bohçanın çok daha gösterişli olmasını sağlayan bu tarz süslemeler, ayrıca karşı tarafın beğenisini de kazanmanıza olanak tanır. Bu noktada kullanacağınız paketleme ve renkler de önemli. Daha çok damat adayı için hazırlanan bir bohça, haliyle biraz daha erkeksi görünüm ile de süslenebilir. Unutmamanız gereken şey ise bu bohçanın gelin için oluşturulmamış olması. Bundan dolayı kırmızı kurdele yerine daha koyu tonlarda bir kurdele tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu örneğe bağlı olmak üzere seçim yaparken renk hususuna dikkat etmeniz gerekiyor.

İhtiyaca göre satın alacağınız modern içerikler ile oluşturulmuş bir bohçanın yanı sıra hazır olarak satın alabileceğiniz bohça seçeneklerinin de var olduğunu unutmayın. Evlilik ürünlerinin satışa sunulduğu mağazalarda kolayca isteğe göre hazırlanmış bir bohça bulabilirsiniz. Aslında her iki seçenek için de ihtiyaçları önceden belirlemeniz faydalı olacaktır.

Aklınıza takılan şeyleri yorum olarak belirterek diğer takipçilerimiz ile fikir alışveriş yapabileceğinizi unutmayın.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!