Gelini Ağlatmak İçin En Hüzünlü Kına Gecesi Müzikleri

Gelin göz yaşı dökene dek hüzünlü kına gecesi müzikleri ile etrafında dönülmeye devam edilir. O hüzünlü şarkıları sizlerle paylaşıyor, acılarınıza ortak oluyoruz.

Evlilik hazırlıklarını neredeyse tamamlayan gelin adayı, olmazsa olmaz kına etkinliği için hazırdır. Kökeni uzun senelere dayanan kına gecesi eğlencesi, evlilik arifesinde olan genç kadınların olmazsa olmazıdır. Anne evinden ayrılan, yeni bir hayata adım atan kadınların gözyaşlarının sel olduğu gecede oyun havaları bu yası perdelemek için tercih ediliyor. Yine de hüzünlü şarkılar listelerde yer bularak genç kadının derdine tercüman oluyor. Anneler her zaman kızlarının hayırlı bir kısmet bulup, yuvadan uçup, kendi ailelerini kurmalarını isteseler de düğün zamanı gelip çattığında hüzünlü gerçeğin farkına varırlar. Kendi yuvasına uçan biricik kızları, artık anne ve babası ile aynı çatı altında yaşamayacaktır. İşte kına gecesinde bu gerçeğin hüznü başta aileyi, anneyi ve çok sevgili kızı olmak üzere, kına gecesine katılan bütün kadınların kalbine işler. Hüzünlü kına gecesi müzikleri ile duygularını paylaşan kadınlar, mumlarla dans ederek, genç kızı ağlatmaya çalışarak ritüeli gerçekleştirirler. Kına yakılan gecede tüm dilekler bu yeni bilinmez hayatın genç kadına mutluluk getirmesidir. Ağlamak, kına gecesinin olmazsa olmazıdır.  İşte gelinleri ağlatacak o hüzünlü kına gecesi müzikleri:

ib_api_p_1741838

 • Kınamı Yoğurdular

Göz yaşlarınızı tutamayacağınız, etkisini kesinlikle yüreğinizde hissedeceğiniz bir kına gecesi türküsü “Kınamı Yoğurdular”. “Kınamı yoğurdular hamur ettiler anam” diye başlayan şarkı, “gözlerimin yaşını yağmur ettiler anam” ağıtlarıyla devam ediyor. “Ağlama canım anam ben gelin oldum gelin şu üç günün içinde ben elin oldum elin” ile gözyaşlarını beraberinde getiren şarkı, “ben senden ayrılmazdım eller ayırdı anam, senin bu yokluğuna nasıl dayansam anam” sözleriyle son buluyor.

 • Kınayı Getir Aney

Bir kına gecesi klasiği olarak “Kınayı Getir Aney” olmazsa olmaz kına gecesi müzikleri arasında sayılıyor. “Bu gece misafirem, koynunda yatır aney” sözünden sonra gelin adayının göz yaşlarını tutamayacağına emin olabilirsiniz.

 • Bu Gece Son Anam

Kına gecesinde duygusal anlar yaşatacak diğer bir şarkı ise “Bu gece son anam” oluyor.

“Bu gece son gecem olsun

yatağımda yatır anam

elime kına yaktılar

ver elini öpem anam”

Sözlerine sahip olan şarkı arabesk damarıyla gözlere yaş doldurmaktaki iddiasını ortaya koyuyor.

 • Ağlaya Ağlaya

Son olarak gelin adayı ve annesinin duygu selini yüreklerde hissettirecek şarkı ise Ağlaya Ağlaya olmalı. Muhteşem yüzyıl dizisiyle dillere dolanan şarkı Şevval Sam’ın duygu dolu sesi ile kulaklarımıza ulaşıyor. Dizide de kına esnasında çalan şarkı hem ağlayan hem de gelin olan kadınların duygularını söze döküyor. Ağlaya ağlaya giden gelinlerin şarkısı olan bu eser, mutlulukla karışık hüznü en iyi anlatan kına melodilerinden biri olarak not düşülüyor.

 • Anam Hakkın Helal Eyle

“Ak sütünle beslediğin

Kundaklarda belediğin

Mutluluklar dilediğin

Kızın bugün gelin oldu

Senin değil elin oldu

Helal eyle helal eyle

Anam hakkın helal eyle” sözleriyle bir kızın annesine vedasını seslendiren şarkı kınada hüzün seviyesini bir anda üst seviyelere taşıyor. Gelinleri ağlatmak isteyenler o son damlayı bu şarkıyla taşırıyor. Yoğun nem içeren şarkı ayrılık acısını adeta bedeninize saplıyor.

 • Vardım Baktım

Bir Bulut Olsam adlı dizide sıklıkla duyulan şarkı, zorla evlendirilen bir genç kızın derdini anlatıyor. Hüzünlü kına gecesi türküleri arasında şimdiden klasikleşen eser, hayatının baharında büyük bir sorumluluğu üstlenen gelinlerin hikayesini müzikle dile getiriyor.

“Ufak örün şu gelinin saçını

Kınalayın ak elinin içini

Bugün burada yarın çeker göçünü

Gel gelin ağlama yazın buymuş

Dividi, kalemi böyle buyurmuş”

sözleriyle yürek dağlayan şarkı dizinin üstünden yıllar geçmesine rağmen hala kına gecelerinde çalınıyor.

 • Canım Anam

Kına hüznünü en iyi anlatan şarkılardan biri olan Canım Anam, bir kızın annesinden ayrılmasının güçlüğü ile kına gecelerinde söyleniyor. Ağlatması garanti şarkılar arasında görülen Canım Anam, bir dargın bir barışık anne kız ilişkisini öyle güzel anlatıyor ki, dinleyenler göz yaşlarını tutamıyor.

 • Altın Tas İçinde Kınam Ezilir

Bir gelinin kına hazırlıklarını anlatan türkü, yöresel mirasımızda ne kadar güzel kına şarkılarının olduğunu hatırlatıyor. Sözleriyle yürek yakan türkü, melodisi ile de dinleyenlerin içini acıtıyor. Kına gecesine biraz hüzün katmak isteyenlerin seçimi olan türkü yanık bir sesten dinlenince ise gözlerden damla damla yaş akıyor.

 • Ağla Bacım

İçten sözleriyle adeta bir ağıt niteliği taşıyan Ağla Bacım, yalnız gelini değil davetlileri de ağlatmak isteyenlerin kına gecelerine eşlik ediyor. Hüzünlü kına gecesi müzikleri arasında kendine yer bulan şarkı sonrası gelinin ağlamaktan bozulan makyajının toparlanması şart oluyor.

 • Altın Yüzük Parmağımda

Balkan türküsü olan Altın Yüzük Parmağımda göçmenlerin kına gecelerinin vazgeçilmezi oluyor. Muhacir kınalarında sıklıkla çalınan eser, hayatının en büyük adımını atacak kadınların gözlerinden yaşı eksik etmek istemeyen yakınlarının güçlü kozu oluyor. Türkü başladığı anda ağlamayan muhacir kızı kalmıyor.

 • Çambaşına Çıktım

Ordu yöresine ait olan kına türküsü, gelin etrafında dönerek okunuyor. Kadınların hep bir ağızdan eşlik ettiği türkü gözlere yaş dolduruyor. Unutulmaz bir kına gecesine duygusal anılar ekleyen türkü ile gelinler duygularına duygularına hakim olamayarak ağlamaya başlıyor.

 • Oy Gelin Gelin

Bir gelin adayı için kına gecesi müzikleri arasında yer alacak, gözyaşların sel olup akmasına sebep olacak türkülerden bir tanesi de “Oy Gelin Gelin”dir şüphesiz. Hem annelerin hem de gelinlerin hüznünü dile getiren şarkı yeni bir hayatın eşiğindeki gelinin derdine tercüman oluyor. “Oy gelin gelin sevdalı gelin öldürdün beni” sözleriyle bilinen türkü, kına gecesi geleneği sürdükçe dilden dile dolanıyor, unutulmadan yaşamaya devam ediyor.

 • Yüksek Yüksek Tepelere

Elbette birinci sırayı kına denince akla ilk gelen şarkı alıyor. Yüksek Yüksek tepelere Türkiye’nin her yerinde, hep bir ağızdan söylenerek gelin uğurlanıyor. Hüzünlü kına gecesi türküleri içinde dillere en pelesenk olan şarkı Yüksek Yüksek Tepelere, hem köylerde hem de kentlerde çalınmaya devam ediyor. Etnik yorumları da bulunan şarkıyı modern tarzda Candan Erçetin de seslendiriyor.

Siz en hüzünlü 15 kına gecesi şarkısı içinden dilediğinizi playlistinize ekleyebilir, duygu dolu bir gece yaşayabilirsiniz. Diğer gelinlere fikir vermek adına öneri şarkılarınızı yorum olarak bırakabilir, genç kadınların bu en özel gecelerine bir an ekleyebilir, duygulara tercüman olabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!