İmitasyon ve Orijinal Pırlanta Tektaş Yüzük Ayrımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Hemen hemen her kadının tercihi olan pırlanta tektaş yüzükler, tarihin en eski zamanlarından günümüze gelmeyi başarmış bir aksesuarlardır. Aşkın simgesi bu takılar 15. yüzyıla dayanan bir aşk hikayesinden günümüze kadar ulaşmış nadide parçalardan.

Pırlanta sonsuza kadar var olacağına inanılan bir taş türüdür. Ayrıca dünyada eşi olmayan taşlardır. Bu nedenle özellikle evlilik tekliflerinde “Sonsuza kadar benimle ol.” ya da “Sen benim için teksin.” demek için pırlanta tektaş yüzükler kullanılır.

Özellikle günümüzde tektaşa olan talebin artması maalesef pırlanta tektaş yüzük imitasyonunu da arttırdı. Pırlanta diye satılan fakat pırlanta olmayan birçok taş var. Bu taşların birçoğu da pırlanta gibi parlar. Ama endişelenmeyin imitasyon pırlantayı orijinalinden ayırmanın çeşitli yolları tabi ki var.

eros-pirlanta-tektas-yuzuk

Öncelikle gerçek bir pırlanta şeffaf değildir. Yazıların üzerine koyduğunuzda yazılar buğulu görünecektir. Elinize pırlanta tektaş yüzük aldığınızda gerçek olup olmadığını anlayabilmek için pırlantanın üzerine üfleyin. Taşın üzerinde oluşan buğu kısa sürede kendiliğinden yok oluyorsa elinizde gerçek bir pırlanta tutuyorsunuz. Buğu 4 saniyeden fazla kalıyorsa taşın imitasyon olma ihtimali var demektir. Gerçek pırlantaların yansımaları gri tonlarındadır. Eğer yansıma gökkuşağı kadar renkliyse pırlanta sahtedir.

Pırlantalar oldukça sert taşlardır. Bu taşları herhangi bir materyal ile çizmek mümkün değildir. Unutmayın ki gerçek bir pırlantayı ancak başka bir pırlanta çizebilir. Pırlantanın rengine bakarak gerçekliği hakkında yorum yapmak zor olabilir. Çünkü pırlantalar doğadan sadece beyaz olarak çıkmaz. En nadir pırlanta çeşitleri sarı, siyah, mavi- beyaz ve kahverengi pırlantalardır.

Bu anlattıklarımız sizin imitasyon pırlantayı anlamak için uygulayabileceğiniz yöntemlerdir fakat bugün gelişen teknoloji ile çok başarılı imitasyonlar da yapılabiliyor. Uzmanlar pırlantanın gerçekliğinin anlaşılmasının bazen çıplak gözle zor olabileceğini söylüyorlar.

Pırlanta tektaş yüzük alırken sertifikalı ürünler almaya özen gösterin. Sertifika, aldığınız pırlantanın nüfus cüzdanıdır. Eğer gerçek bir pırlanta tektaş yüzük almak istiyorsanız sadece pırlanta işiyle uğraşan güvendiğiniz bir yerden pırlanta alışverişi yapmanızı öneririz. Aldığınız pırlanta konusunda şüpheniz varsa güvendiğiniz bir kuyumcuya ya da pırlanta konusunda uzman bir kişiye danışmalısınız.

Pırlanta geçmişten günümüze birçok anlam yüklenmiş değerli bir taş. Belki de hiç bir mücevher aşkı bu kadar güzel anlatmadı. Sonsuzluktan bir parça olan pırlantayı alırken dikkatli olmanızda fayda var. Önemli miktarda paralar harcadığınız pırlanta tektaş yüzüğünüzün sahte olması herhalde bir kabus olmalı.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!