Kına Gecesi İçin: İstanbul’da Bindallı Nereden Alınır?

Osmanlı dönemi dizilerinden yadigar kalan en faydalı şey kuşkusuz dizilerde yer alan ünlülerin giydiği göz alıcı bindallılar veya kaftanlar. Bu otantik giysiler günümüzde gelin adaylarının vazgeçilmezler listesine çoktan yerleşti. Gelenekleri yaşatmak ve onlara sahip çıkmak gelecek nesil gelinler için de oldukça mühim. Seçeceğiniz bindallı ise hanedan mensubu asil bir kadını başrol canladırma şansınız olacak. Yani canlandırmada diyemeyiz aslında, çünkü o gün sizin için gerçek ve özel. Demek oluyor ki kına gecenizde o asil hanedan üyesi kesin hücrelerinize dolacak. O halde İstanbul’da Bindallı nereden alınır? Bir göz atalım

Sevgili İstanbul gelinleri ya da düğün alışverişi mekanını İstanbul tercih eden gelin adayları İstanbul’da bindallı nereden alınır diye bir soru işareti taşıyorsanız sizler için birkaç önerimiz var. İstanbul severlerin havasından suyundan faydalandığı metropol şehirde elbette sizi kraliyet ailesi edasında bir kına gecesine sahip olmaya teşvik edecek özene sahip bir bindallı bulabilirsiniz. Öyle ki her şeyin ateş pahası olduğu günlerde bindallı fiyatları da oldukça cep yakmayan cinsten. Doğrusu bu da en çok erkek tarafının işine yarıyor. Aslında haksızlık etmeyelim bu organizasyonu kendi bütçesiyle karşılamaya çalışan ve bir şekilde hayallerine kavuşan gelin adayımız da olabilir. Öyle güzel bindallı modelleri var ki… Düşünün belki siz çok modern bir kızsınız ve asla şalvar giymem diyordunuz fakat öyle desenler ve işlemeler var ki ne kadar giymem derseniz deyin aklınız kalacaktır. Eskilerin vazgeçilmez düğün geleneği kına gecesinde giyilen bindallılar bir dönem yerini kırmızı kaftanlara bırakmıştı. Hatta farklı bir gelinlikle o gece baba evinde en nazlı gecesini yaşayanlarınız da olmuştur. Neyse ki şimdi işin boyutu doğruya dönebildi. Eskilerin yaşatılması adına öyle güzel bindallı çeşitleri yapıldı ki giymem diyen gelin adayı bile giymek için can atacaktır. Şimdi gelelim kına gecelerinin olmazsa olmazı bindallı, İstanbul’da bindallı fiyatları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımız size yardımcı olacaktır.

Zira evlilik hazırlığı içerisinde olanlar bilirler ki ilgilenilmesi, araştırılması gereken birçok ayrıntı vardır. Hem yorucu hem de tatlı bir telaş olan düğün arifesinde, özellikle gelin adaylarının araştırması, karar vermesi gereken birçok detay bulunur. Bu detaylardan biri de kına gecesi için bindallı ve diğer malzemeleri tamamlamak ve zengin model seçenekleri arasında tercih yapabilmektir. Bindallı özellikle son yıllarda yeniden canlanan, geçmişi Osmanlı dönemine dayanan geleneksel bir giysidir. Eski dönemlerde özel günlerin abiyeleri olarak adlandırabileceğimiz bu giysi, şimdilerde kınaların olmazsa olmazı haline gelmiştir. Yok olmaya yüz tutmuşken yeniden canlanan bu gelenek ülkemizin hemen her yerinde gelin adayları tarafında yaşatılmaya devam edilmektedir. Bindallı, pek çok kişi tarafından tercih edildiği için gelin adayları genellikle farklı bindallı modelleri arayışı içine giriyor.

Bindallı Alabileceğiniz Semtler – Bindallı Nereden Alınır

Her ne kadar geleneksel esintileri yoğunlukla barındıran bindallı modelleri çoğunlukta olsa da günümüzün çizgilerinde tasarlanmış bindallı modelleri de bulunuyor. Kadife, saten ve ipek gibi farklı kumaş seçeneklerinin yanında tarlatanlı kabarık modeller, şalvarlı klasik modeller, cepkenli modeller, sarı, pembe, mavi, yeşil, kırmızı gibi birçok renk seçeneği ile aradığınız bindallı modelini İstanbul’da kolayca bulabilirsiniz. Her bütçeye ve her zevke hitap edecek bu ürün seçeneği içinden size yalnızca aradığınız modelini bulmak kalıyor. Size yakışan rengi ve modeli bulana dek arayın. Çünkü öyle güzel tasarımlar söz konusu ki, ileride bir gün birinin kına gecesinde gördüğünüzde canınız çekmesin. Dokusunu ve modelini rahatlıkla seçip bulabileceğiniz bindallı çeşitlerinde ola ki bulamama durumunda iyi bir terzinin yolunu erkenden tutmanızda fayda var. Bir bindallı toplam 10-15 gün içerisinde hazırlanabiliyor. Bunu da göz önüne alıp aceleye gelmemesi için vakitlice halletseniz güzel olur. Kına geceleri gelin adayının hem en eğlendiği hem de en çok hüzünlendiği gündür. Bu duygu karmaşasını yaşayacağınız günde herkesin odağını elbisenize verin. Başa takılan taçlar saçları gizleyeceği için tek dikkat çeken yanınız mutlaka bindallınız olacaktır. Belki bir organizasyon şirketinden belki bir mağazadan seçeceksiniz önemli değil, siz yeter ki size en iyi hissettireni bulun. İstanbul tam da kına gecesi bindallı modellerinin adeta merkezi gibidir.

İstanbul büyük bir şehir olmasının yanı sıra zengin ürün çeşitliliği ile düğün hazırlığı yapanlar için hem seçenek hem de fiyat konusunda avantaj sağlıyor. Bindallı almak için İstanbul’da, Eminönü – Mercancılar yokuşu(Fatih), Mahmutpaşa, Çukurcuma, Gaziosmanpaşa, Kapalı Çarşı hem birçok mağazanın bulunduğu hem de fiyatların Şişli gibi semtlere oranla daha uygun olduğu ilçeler arasında yer alıyor.

Bakırköy de yine birçok alternatifin bir arada bulunduğu yerler arasında. Bu semtler, İstanbul’un alışveriş konusunda sembolleşmiş yerleri arasında bulunuyor. Çarşıların yanı sıra AVM’ler ve outletler de bindallı alabilmek için gidilebilecek yerler arasında. Hazır dikim bir bindallı istemiyorsanız özel dikim için yine bu civarlarda yer alan dikim evlerinden de yardım alabilirsiniz.

Ayrıca İstanbul’da kapalı çarşıda da kaftan veya bindallı modeli araştırabileceğiniz pek çok mağaza olmakla birlikte aynı mağazalar sizden özel dikim için de sipariş alabiliyor. Özel dikim atölyelerinin Üsküdar semtinde bulunduğu yerlere de uğrayabilirsiniz.

Mahmutpaşa civarında yer alan mağazalarda şalvarlı, fesli, çarıklı daha çok eski dönemleri andıran klasik bindallı modellerini bulabileceğiniz gibi, etekli, farklı renklerde ve başlıklarla hazırlanmış bindallı modellerini de bulabilirsiniz. Hemen her modele aslında her semtte rastlamak mümkün üstelik Mahmutpaşa’daki bindallı mağazaları sayıca çok olduğu için gezilmeye değer. Üstelik burası bindallı kiralamak isteyenler için de yoğun olarak gidilen yerlerden biridir.

Yine çok farklı modellerle gözünüzü dolduracak bindallıların bulunduğu semtlerden bazıları da şüphesiz Pendik, Fatih, Merter ve Ümraniye gibi oldukça sık gezilen yerlerdir. Düğün alışverişi için tercih rahatlıkla tercih edebileceğiniz bu yerlerde hem fiyatlar uygun hem de mağazalar sayıca fazla.

Eğer Bütçe Dert Değilse

Eğer bindallı seçimi konusunda kararı maddi imkanlarınız değil de zevkiniz veriyorsa daha pahalı mekanları da tercih edebilirsiniz. Güngören’de, Şişli’de bulunan mağazalar size fikir olabilir hatta ünlü gelinlik firmalarının ürettiği bindallı modellerini dahi inceleyip öyle karar verebilirsiniz. Geleneksel çizginin günümüz tarzıyla bütünleştiği bindallılar günümüzde özellikle bazı Osmanlı dizilerinin de etkisiyle bambaşka bir yerde şuan.

Modeller daha çok Hürrem Sultan, Valide Sultan, Kösem Sultan bindallı şeklinde isteniyor ve rengarenk kumaşlarla tasarlanmış saraylara layık kıyafetlerle düğün öncesi kına gecesi alışverişi bitmiş oluyor. Bu tarz bir seçim ile prenses modele yakın geniş eteklerden oluşan bindallının içinde oldukça gösterişli olabilirsiniz. Kenarlarındaki gold işlemenin parlaklığı ile göz dolduran birbirinden değişik modeller şuan İstanbul’un herhangi bir semtinde sizi bekliyor.

ib_api_p_2110776

Geleneklerine bağlı bir gelin olma yolundaki en büyük adımlardan biri olan bindallı giyme genellikle kına gecelerinde tercih edilen özel bir kıyafet olduğu için sizlere çeşitli önerilerde bulunduk ama İstanbul’da bindallı nereden alınır diye size de soru yöneltip sizlerin nerelerden aldığınızı da merak etmiyor değiliz. Lütfen yeni gelin adaylarının işlerini kolaylaştırmak adına siz de bindallı için nereleri dolaştığınızı yoruma yazabilir misiniz?

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!