Pişman Olmadan Önce Dikkat! Kesinlikle Uzak Durmanız Gereken Düğün Davetiyeleri

Hayatınızın en güzel günü, en sevdiğiniz olan aşkınızla hayatınızı birleştirğiniz gün; düğün gününüz.  Bu özel gün için davet etmeyi düşündüğünüz özel insanlar için yapılacak davet, elbette güzel bir davetiye ile olacaktır. Öyle düğün davetiyesi deyip geçmemek gerekir. Artık türlü türlü şekiller ve metodlar ile yapılan düğün davetiyeleri, hem düğünün bir vazgeçilmezi olmakta hem de düğünden kalan önemli hatıralar arasında yerini almaktadır. Düşünsenize yıllar sonra, kendi çocuklarınıza hatta torunlarınıza düğününüzü anlatırken, imrenerek ve hayale dalarak anlattığınız anılarınızı, hatıra olarak sakladığınız düğün davetiyeniz ile somutlaştırmış olacaksınız. Ancak kesinlikle uzak durmanız gereken düğün davetiyeleri modelleri de mevcut.

Hayal Edin!

Hayatınızın en güzel günü, en sevdiğiniz olan aşkınızla hayatınızı birleştirğiniz gün; düğün gününüz. Düğünler özellikle bayanlar için geceleri sabahlara kadar “şöyle mi olsa? böyle mi olsa? şöyle bir gelinlik  giysem? beyaz, duvağı uzun, üzerinde inciler…. şu da olsa? bu da olsa… vs” gibi hayaller kurduğu, ömre bedel zamanlardır. Bu özel gün için davet etmeyi düşündüğünüz özel insanlar için yapılacak davet, elbette güzel bir davetiye ile olacaktır. Öyle düğün davetiyesi deyip geçmemek gerekir. Artık türlü türlü şekiller ve metodlar ile yapılan düğün davetiyeleri, hem düğünün bir vazgeçilmezi olmakta hem de düğünden kalan önemli hatıralar arasında yerini almaktadır. Düşünsenize yıllar sonra, kendi çocuklarınıza hatta torunlarınıza düğününüzü anlatırken, imrenerek ve hayale dalarak anlattığınız anılarınızı, hatıra olarak sakladığınız düğün davetiyeniz ile somutlaştırmış olacaksınız. Yani bir başka deyişle düğün davetiyeleri düğün hazırlıklarının en önemli detayları arasında görülmektedir. Ancak kesinlikle uzak durmanız gereken düğün davetiyeleri de mevcut. Bu yüzden davetiye seçimi titizlikle yapılması gereken bir iştir.

Peki Düğün Davetiyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Düğün tarihi, düğün mekanı, düğün programı ve düğündeki ikramlar kadar önemli bir diğer detay da davetiyeleridir. Davetiyeyi elinize aldığınızda, nasıl bir düğünün sizi beklediğini az çok tahmin edebilmek mümkün. Yani düğün davetiyeleri, insanların aklında bir ön yargı, ön fikir oluşturur ve bu yüzden davetiye seçerken titiz davranmak yararlı olacaktır. Davetiye seçim süreci ciddi bir iştir ve her detayına dikkat edilmelidir. Ayrıca düğün davetiyesi seçiminde aileler, düğünün programı, kişilerin yaşayış şekli, farklılık arayışı, dikkat çekiciliği gibi birçok unsur da etkilidir. Davetiye demek sadece şekil, model farklılığı da değil, artık içerik de ayrı bir önem taşıyor haliyle. Davetiyenin içeriğindeki davet metni, metinin sunuş şekli, yazım şekli, yazım dili, kullanılacak dilde oldukça önem arz etmektedir. Düğün davetiyeleri artık o kadar farklı şekillerde tasarlanıyor ki, belli gruplar halinde kategorize etmek bile gitgide daha zor hale geliyor. Davetiye seçimi daha çok, kişinin beğenisiyle ilgili fakat düğününüze davet edeceğiniz konuklarınızda hoş bir beklenti yaratmak istiyorsanız, uzak durmanız gereken davetiye modellerini incelemeli ve bunları eledikten sonra diğer alternatifler arasından doğru davetiye seçimini yapmalısınız. Böylece davetiye seçiminde daha iyi bir yol izlemiş olacaksınız.

İlginç ya da unutulmaz olması adına tasarlanan öyle davetiyeler var ki gerçekten bu düğün davetiyelerinden kesinlikle uzak durmanız yararlı olacaktır. En farklı,  en ilgi çekici olsun diye Photoshop ve benzeri programlar ile tasarlanan ve tam anlamıyla bir facia olan  bu davetiyeler, gerçeklik algısından öte olarak adlandırılabilir. Eğer davetiyenizde kendi fotoğraflarınız olsun istiyorsanız seçeceğiniz örnek modelleri önceden incelemeniz yararlı olacaktır. Yoksa kendinizi en güzel gününüz olan düğününüzde gülünç duruma düşürebilirsiniz. Size uzak, ailenizin istemediği, konukların ağzında sakız olacağınız davetiye türlerinden de uzak durmanız iyi olacaktır. Özellikler komik ya da espiri anlayışı yüksek kişilerin davetiye seçimi daha dikkatli olmalıdır. Çünkü tam incelemeden, sırf eğlenceli olması için verdiğiniz davetiye seçim kararı, sizi daha sonra utandıracak hale düşürebilir. Seçimlerinizde özellikle beğenisine güvendiğiniz kişilerin fikirlerine başvurun, ayrıca daha önce düğün yapmış olan yakınlarınız ile de davetiye için fikir alışverişinde bulunun, bu sizin daha iyi bir karar vermenizi sağlayacaktır. Bu sayede eğer kendi fotoğrafınızın olduğu bir davetiye beğendiyseniz, davetiyenin üzerinde bulunan  pozlarda, daha sonra istemediğiniz ya da beğenmediğiniz bir fotoğraf görme riskini, bertaraf etmiş olursunuz.

Düğün davetiyeleri arasında uzak durulması gereken modellerden biri de davetiye formu dışında tasarlanmış modeller. Örneğin; elektrik faturası, gazete manşeti, reklam ilanı, karikatür, ilaç kutusu gibi birbirinden farklı olarak tasarlanan modellerin posta kutusunda dikkat çekmeme gibi riskleri bulunuyor. Hatta bazen reklam broşürü sanıp bakılmadan atılanlar bile olabiliyor. Model ya da içeriğinden dolayı ciddiye alınmayanlar, alay edilenler, eleştirilenler ve dahası düğünün en büyük dedikodu malzemesi bile olabiliyor. Siz en güzel gününüzde, düğün heyecanı sizi sarmış ve içiniz kıpır kıpırken, konuklarınız ile sohbet edip, kabul ettiğiniz tebriklerin ardından konuklardan uzaklaşırken, insanların sizleri hayranlıkla izleyeceğini umarken, arkanızdan gelen kıkırdamalar ve gülüşmelere bile malzeme olabilir.

Düğün, nikah ya da davetin ana unsuruna uygun davetiyeler seçmek daha doğru olacaktır. Örneğin düğün davetiyesinin ilk bakışta sünnet davetiyesini andırmaması elbette doğru bir kararla olacaktır veya esprili olsun diye davetiye metni ya da modeli abartılıp aşırıya kaçılmış olması, dikkat etmeniz gereken detaylardan. Yani farklı olmak adına alaya alınacak derecede uçuk davetiye seçeneklerinden uzak durmak en doğrusu olacak ve sizi gülünç duruma düşürmekten kurtaracaktır.

Düğün mekanı ve düğünün programına uygun bir davetiye seçimine de dikkat edilmelidir. Mesela, Ankara da yaptığınız bir düğünde, Ankara şarkıları söylenecek ve oyun oynanacak ise sizin düğün davetiyeniz, tasavvufi program davetiyesini andıracak şekilde olmamalıdır, ya da tam tersi de mümkün dini bir program ile düğününüzü yapacak ve nikah kıyacaksanız, davetiyenizin şekli, modeli, içeriği, metni ona göre olmalıdır. Bu sayede düğüne davet ettiğiniz konuklarınız için sürpriz bir beklenti ya da tam tersi negatif bir  tepki olmayacaktır. Bir başka deyişle konuklarınız, tabiri caizse “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” durumuna düşmeyecektir. Böylece Sizde kötü bir düğün davetiyesinin doğuracağı risklerden uzak durmuş olacaksınız.

Düğün, gelinlik, saç, makyaj modası gibi düğün davetiye modasını da takip etmek, sizler için yararlı olacaktır. Ferman şeklinde, takvim şeklinde ya da hareketli karikatürler şeklinde tasarlanmış modeller artık tarihin tozlu sayfalarındaki yerlerini aldı. 2015 yılında sade ya da çiçek detaylı, zarf yerine kutu şeklinde tasarlanmış modeller öne çıkan ve beğeni toplayan düğün davetiyeleri arasında yer alıyor. Düğün davetiyesi deyip geçmeyin, artık düğün davetiyeleri, her yıl bir öncekinden farklı ve güzel modellerle kendini yeniliyor. Eğer yenilikleri seviyor ve modaya uygun davetiye istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bir seçenekte davetiye modasını yakından takip etmek olacak. Bazen beğenmenize rağmen, çok eskilerde kalmış düğün davetiyesini seçmeniz, sizin için komik duruma düşmenize neden olabilir.

Özetle söylemek gerekir ki düğün davetiyesi seçimi aslında beğenisi iyi olan biri iseniz o kadar da zor değil. Ancak kesinlikler uzak durulması gereken düğün davetiyesi modellerini iyi belirlemeli ve ona göre karar vermelisiniz. Eğer kendi zevkinize güvenmiyorsanız da başka bir arkadaşınızla da davetiye seçmeniz mümkün.

Ancak davetiye seçimini, çok fazla kişi ile de yapmayın. Unutmayın ki çok fazla fikrin olduğu bir yerden asla güzel bir sonuç çıkmaz. O yüzden davetiye seçimine ya partneriniz ile siz karar verin ya da zevkine güvendiğiniz biri ile seçin. Düğün davetiyenizi seçerken, ekonomik durumunuza uygun fiyatta olduğuna dikkat etmenizde gerekir. Çünkü dikkat edilmeden seçilen modeller, ummadığınız fiyatlar çıkartabilir. Kısacası kesinlikle uzak durmanız gereken düğün davetiyeleri için gereken kriterler, bütçenize uygun olmayan fiyattaki davetiye modelleri, davetiye de kullanılan ama sizi rahatsız eden unsurlar, davetiye kağıt cinsi, davetiye modeli ve metin içeriğidir. Son olarak unutulmamalıdır ki davetiyeyi aslında gösteren davetiye kağıdının kalitesi, rengi, dokusu, cinsi, rengidir. Bu yüzden davetiyenizi kötü gösterecek seçenekte olanlardan uzak durulmalıdır.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!