Keyifli Bir Adet: Gelin Ayakkabısına İsim Yazma

Düğün bir çiftin en özel günüdür Hayatlarını birleştirmek üzere olan çift, bizim toplumumuzda da diğer toplumlarda olduğu gibi birçok geleneği yerine getirirler. Bu geleneklerden biri de bekar kadınların isimlerini gelinin ayakkabıları altına yazmalarıdır. Rivayete göre, isimleri silindiğinde onlar da evleneceklerdir…

Damat göz alıcı bir pırlanta ile teklifi yaptı. Ailesini de alıp güzeller güzeli kızımızı istedi. Kız almak kolay değil tabii ki, tuzlu kahvesini yüzünden gülümsemesini eksik etmeden içti. Bohçalar hazırlandı, aile büyükleri yüzükleri taktı. Saflığın ve temizliğin sembolü olan beyaz gelinlik için provalara gidildi. Zor beğenildi, ancak çok beğenildi. Kız evinde yemek verildi, gelinin başına kırmızı tülbent örtüldü ve “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” eşliğinde itina ile ağlatıldı.

Geriye ne kaldı? Tabii ki bütün adetlerin en özel ve unutulmazı olan düğün. Peki bu özel günde neler yaşanır? Düğün süresince yerini bulan hangi adetlerin henüz ruh eşleri ile tanışmamış kadınların dünya evine girmesine vesile olacağına inanılır?

gelin-ayakkabi-isim-yazma

Aylarca yapılan planlamalar sonucunda en güzel mekan seçilir, konuklar bütün akşamı en keyifli şekilde geçirecekleri oturma düzenine göre yerleştirilir, müzisyenler ayarlanır, yemek menüleri seçilir ve tabii ki nikah memuru çağrılır. Düğünün gerçekleşeceği mekana gitmek için yola çıkan geline bolluk ve bereket getireceğine inanıldığından önce avuç dolusu pirinç atılır, sonrasındaki gelin arabasındaki yolculuğu sırasında yolu kesilen çift çocuklara içi sembolik miktarlarda paralarla dolu olan zarflar dağıtır.

Yüzyıllardan beri süregelmekte olan bu birbirinden güzel ve anlamlı geleneklerden bir tanesi de, “Evet” demeden kısa bir süre önce yapılan ayakkabının altına isim yazma adetidir. Bu adet, gelin henüz evden çıkmadan yerine getirilebileceği gibi, düğünün gerçekleşeceği o büyülü mekana da ertelenebilir. Gelinin yakın çevresinden henüz evlenmemiş olan kızlar, teker teker isimlerini yazarlar o beyaz ayakkabıların altına. Hepsi de ayakkabıların yerle en çok temas edecek kısmına yazmak ister ismini, çünkü rivayete göre isimleri silindikçe birer birer onlar da evleneceklerdir çok sevdikleri gelin gibi. Yazarken tükenmez kalem yerine kurşun kalem kullanmak, isimlerin daha kolay silinmesini sağlayacağından sıklıkla tercih edilir.

Gelin buketini yakalamak ve yüzüklerin takılı olduğu kurdeleden ufak parçalar saklamak da bekar kadınların kısmetini açacağı iddia edilen geleneklerdendir. Ruh eşini bulmak ve gelin ayakkabısına isim yazma arasındaki ilişki tartışmalı da olsa, isimlerin ufak çekişmelerle yazıldığı o dakikalar bu güzel günün akıllardan hiçbir zaman çıkmayan, hatırlandığında kendini yüzlerde oluşan hafif bir gülümseme ile belli eden anlarındandır…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!