Kına Gecesi İçin Müzik Listesi Hazırlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

O büyük gün için her şey hazır ancak sanki küçük bir detay eksik mi? Kına gecesi için müzik listesi hazırlayacaksınız ancak bunun püf noktalarını bilmiyor musunuz? Gelin bu püf noktalarına beraber göz atalım!

ib_api_p_1745051

Her genç kızın hayalidir gelinlik giymek. Düğünün ve kına gecesinin kusursuz olmasını ister. Arkadaşlarınız ve aileniz ile birlikte geçen harika bir kına gecesine ne dersiniz? Eğlencenin başrolde olduğu, pistin bir an bile boş olmadığı renkli mi renkli bir gece geçirirken diğer yandan kına gecesi adetlerini de yerine getirmekten bahsediyoruz. Eğer müzik için organizasyon şirketi ile anlaşmadıysanız, geleneklere uygun bir kına gecesinin olmazsa olmazı müzikleri bir araya getirmekle başlayabilirsiniz bu işe! Unutmayın ki bugün biraz hüzünlü ama fazlasıyla eğlenceli olmalı. Bu yüzden kına gecesi müzik listesi hazırlamadan bilmeniz gerekenler neler mi? Şimdi söyleyeceklerimize kulak verin. Stres dolu günler yaşadığınızı bildiğimizden işinizi kolaylaştıracak bir yazımız sizleri bekliyor.

Bu Gece Sizin Geceniz! Çalsın Sazlar, Oynasın Kızlar!

Kına geceleri sadece geline özel bir seremoni olduğuna göre bu gecede sizin sözünüz geçer. Bu yüzden kına gecesi müzik listesini oluştururken sevdiğiniz hit parçaları seçerek başlayabilirsiniz. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey tüm konuklarınızın da bu parçalara eşlik etmesi olacağından güncel müzikler seçmenizde fayda var. Örneğin yaza özel parçalardan oluşan bir liste yapabilirsiniz. Ya da daha önceden hazırlanmış hareketli kına gecesi müzikleri listesine göz atarak kendiniz için yeni bir liste oluşturabilirsiniz.

 

Peki Kız Arkadaşlar?

Onlar bu gecenin en büyük parçaları. Aileniz sizler için önemli olabilir ancak bu kızlar sizinle bütün gece pistten asla inmezler! O yüzden bu konuda onlardan da fikir alabilir ve onlar için müzikler seçebilirsiniz. Böyle gecelerde kız arkadaşlar önemlidir!

Çıkış müziği de atlanmamalı, kız arkadaşlarınızın ve ailenizin de size ayak uyduracağını unutmamalısınız. Tabi ayrıca bindallınızı giydikten sonraki çıkışınız sırasında çalması gereken buna uygun harika müzikler var. Mesela bu aralar favori olan “evinizin neşesi kına gecesi” şarkısı tam bu an için birebir!

Aile Büyüklerini Unutmayın!

Her ne kadar gece boyu en çok dans edenler kız arkadaşlarınız olacaksa da aile büyüklerini de harekete geçirecek kına gecesi şarkılarını listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Örneğin, onların dönemine gidip o yıllarda kına gecelerinde hangi parçalar çalınırmış araştırabilirsiniz. Bu konuda size anneanneniz bile yardımcı olabilir. Onun kına gecesinde neler çaldığını sorarak kına gecesi müzik listenize birkaç türkü ekleyebilirsiniz. Hem bu sayede müzik listeniz ile sizden sonra gelin olacaklar için ilham verebilirsiniz.

Hüzünlü Şarkılar Kına Gecesinin Şanındandır

Kına geceleri eğlenceli olduğu kadar hüzünlüdür. Ailenizle birlikte geçirdiğiniz hayatın son gecelerinden biridir çünkü. Her ne kadar yeni bir hayata merhaba deseniz de eski hayatınıza hoşça kal demek zorundasınız. Tabi bu durum biraz hüzünlü bir hal yaratıyor. Birkaç damla gözyaşı dökmek ise bu gecenin en özel geleneğidir. Bu yüzden eğlenceli şarkıların arasına kına yakma töreni sırasında çalınacak hüzünlü şarkılar da yerleştirmelisiniz. ‘Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar’ artık klasik bir hal alsa da eklemeyi unutmamanız gerekenler arasında. Ama beni ağlatmak için yetmez derseniz şarkının sonunda gözyaşlarınıza engel olamayacağınız parçaları da kına gecesi müzikleri listenize eklemenizde fayda var.

Testi kırma adetiniz varsa, onun için bile ayrı bir müzik belirlemelisiniz. Böylece hem konuklarınız eğlenir hem de güzel bir akım başlatmış olursunuz.

Anneler…

Onları asla es geçmemelisiniz. Unutmayan siz ne kadar giden olsanız da kalan hep anneler oluyor. Bugünlerde en az sizler kadar mutlu olsalar da aslında tam zıt şekilde en çok üzülen de onlar oluyor. Bu durumda onları asla es geçmemelisiniz. Kına yakıldıktan sonra çalan ‘Annem’ şarkısı bu aralar favori. Bu şarkı ile annenize sarılıp ağlamak istemez misiniz? O halde onu da listenize eklemeyi unutmayın.

Tabi ki kına gecesi için müzik listesi hazırlamadan bilmeniz gerekenler arasında oyun havaları başladığında sizin ve eşinizin annesi ile oynayacağınız güzel bir müzik seçmeli, bunun önemli olduğunu müzik ile uğraşacak kişiye ya da orkestraya bildirmelisiniz.

Hep Hüzün Nereye Kadar? Oturmaya mı Geldik?

Tabi ki kına gecesinin ana teması kına yakıp ağlamak olabilir ancak en güzel yanının da doyasıya eğlenmek olduğunu asla unutmamalıyız. Yeter bu kadar hüzün! Konuklarımızı üzmeye çağırmadık değil mi? O halde bunları da unutmamalı, bol bol oyun havaları eklenmeli.

Ah o halaylar..

Herkes bu geleneği sevmese de seven gelinlerimizin olabileceğini düşünerek bir detay daha ekledik. Bir göçmen kızı iseniz damat halayı olmadan olur mu hiç? Belki eş adayınızın geleneğinde de yöresel halay çekmek olabilir. Bunları da bencil olmadan düşünmelisiniz. Çünkü bütün gelenekler yöreden yöreye farklılık gösterir. Böylece hem eş adayınız hem de konuklarını memnun etmiş olursunuz.

Kına Yıkama Mı Dedi Biri?

Evet! Kına gecesinin o son anına geldiğinizde, ayaklar oynamaktan şişse de yorgunluktan her yeriniz ağrısa da bu geleneği pas geçmemeli ve buna uygun şarkılar belirlemelisiniz. Çünkü kına yıkamaya müziklerle, davullarla gidilir! Bir de kayınvalidenizden aldığınız şalvarı, “şalvar yakma” geleneği ile yakmayı unutmamalı ve bu sırada çalacak şarkının o ana uygun olması gerektiğini unutmamalısınız. Eğer Hint kınası veya Hint dansı yapmak istiyorsanız, Hint müziklerini eklemeyi de unutmayın! Bu sayede konuklarınıza değişik ama unutulmayacak bir kına gecesi izleri bırakmış olursunuz…

Kısacası her ne kadar sizin geceniz olsa da hayatınızda bir kere olacağını düşünürseniz bu kadar detay sizleri sıkmamalı. Sizlerin o kadar işinizin arasında bunları düşünürken vakit kaybetmemenizi ve daha da sıkılmamanız için bütün detayları yazdık!

Buraya kadar yazdıklarımız geçmişten, bugüne süregelen kına gecesi adetleri olarak adlandırılan geleneklerimizdir. Artık bu durum biraz daha modernleşerek, kına gecesi organizasyon ekipleri  çıktı. Kına tahtları kuruluyor, nedimeler olup size eşlik ediyorlar. Müzikleri de belirlenmiş olarak hazır sunuyorlar. Bu ekipleri gören konuklarınız yerlerinde duramıyorlar. Konuklarınıza lokumlar,şerbetler sunuyorlar, gönüllerini alıyorlar! Rengarenk kumaşlardan oluşan kemerleri, dikkat çeken ve eğlendiren dansları ile işinizi oldukça kolaylaştırıyorlar. Bunlar da kına gecesi için müzik listesi hazırlamadan bilmeniz gerekenler arasında!

Eğer bu yeni çıkan adetler içerisinde ‘damat kınayı bastı’ adeti sizin için de geçerli olacaksa, bunun için de eşiniz ile beraber bir müzik belirlemeli ve o müzik ile içeri girmesini istemelisiniz. Unutmayın kına basma tek başına olmaz, damat ve arkadaşları ile olur! Bu şekilde eşiniz gireceği şarkıyı bilerek ona göre elinde ki davulu ile eşlik edebilir, konuklarınız da güzel bir anı kalabilir.

Bu geceler, bayanların hayatları boyunca yaşayacakları en güzel anılardan biri olarak yıllardır yerini koruyor ve değerini hiç kaybetmeyecek geleneklerden biri olma yolunda da ilerliyor. Dileriz ki bu özel gününüz için sizlere az olsun yardımcı olabilmişizdir… Artık hazırsınız! Şimdi kına gecesi için seçtiğiniz müzikleri listeleme zamanı. Bu minik ayrıntıları da unutmamalısınız tabi.. Eğer sizlerin de bu konu hakkında başka fikirleriniz varsa bunları bize iletmeyi unutmayın! Mutluluğunuz daim olsun…

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!