Kına Gecesi Türküleri ve Türkülerin Hikayeleri

Birbirinden hüzünlü, gelini ve etrafındaki gözyaşlarına boğan en anlamlı Kına Gecesi Türküleri ve Türkülerin Hikayeleri.

dsc_8394

Evliliğe hazırlık yapan kızların hemen hepsi unutulmaz bir kına gecesi yapmak ister. Hazırlıklara günler öncesinden başlanır, farklı bir heyecan vardır o günde. Kına geceleri belki de tüm ailenin hayatları boyunca yaşayacağı en duygusal andır. Biraz hüzün ve biraz heyecandan oluşan, evin kızının artık evden ayrılışının geldiğini gösteren ilk olaydır. Hal böyle olunca da gelini ağlatmadan durulmaz o gece. Her yörenin farklı türküleri ve adetleri vardır o gün için. Tabi türkülerin de ayrı hikayeleri ve anlamları. İşte o gece en çok tercih edilen Kına Gecesi Türküleri ve Türkülerin Hikayeleri:

Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar – Kına Gecesi Türküleri ve Türkülerin Hikayeleri

 

Kına gecesi türküleri içerisinde en çok bilinen türkü. Duygu dolu anlar eşliğinde söylenen bu türkünün aynı şekilde hüzünlü bir de öyküsü vardır. Zamanın birinde bir köye Zeynep isminde bir kız yaşar ve köyden geçen Ali isimli gence vurulur. Ali ile Zeynep evlenirler ve Ali’nin köyüne giderler. Ancak köy 3 gün 3 gece mesafesindedir. Zeynep annesini ve babasını tam 7 yıl göremez. Bu hasrete dayanamayan Zeynep köyün yüksek tepesindeki evini bahçesine çıkar ve kendi yazdığı bu türküyü mırıldanmaya başlar. Günler geçer, Zeynep hasrete iyice dayanamayıp yataklara düşer. Çok özlediği annesini ve babasını getirirler ancak artık çok geç kalınmıştır. Zeynep ölüm döşeğinde, ağzında bu türkü ile anne babasının kucağında ölür. Köyün kadınları, Zeynep’in annesi ve babası bu türküyü söyleyerek hep birlikte ağıt yakarlar.

Annem Hakkın Helal Eyle – Kına Gecesi Türküleri ve Türkülerin Hikayeleri

 

Buram buram hüzün, buram buram gözyaşı dolu türkülerden. Zamanın birinde genç bir gelin adayının annesine olan sevgisini ve saygısını sonuna kadar anlatan bir türküdür. Annesinden, giderken helallik isteyen, yaptıklarını unutmayacağını ve kalbinde özlemle evinden ayrıldığını söyleyen bir kızın öyküsünü anlatır. Sözleri hikayesinin ta kendisidir aslında. Gelinleri en çok duygulandıran kına gecesi türkülerinden biri de bu türkü.

Kınayı Getir Aney – Kına Gecesi Türküleri ve Türkülerin Hikayeleri

 

İşte bir diğer hüzün dolu türkü. Evlenmeye hazırlanan bir gelinin son gecesinde annesi ile olan muhabbetini anlatır bu türkü. Kız yıllardır yaşadığı evde artık misafir olduğunu, son gecesini annesi ile geçirmek istediğini anlatır bu türküde. Kış gününde yarin evine giderken yalnız hissedeceğinden ve annesini özlemle anacağından bahseder. Yazılmış bir kaynakta öyküsü olan bir türkü değildir, anonim bir türküdür ancak türkünün sözleri her gelini ağlatan türdendir.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!