Kiralık Gelinlik İçin Tavsiyeler Bizden, Peri Kızına Dönüşmek Sizden!

Gelinliğinizi kiralamadan önce size rehberlik edecek bir yazı hazırladık. Kiralık gelinlik düşünüyorsanız önce yazımıza bir göz atın!

*Düğününüze sayılı günler kaldıysa ve siz hala düşlediğiniz gelinliği seçemediyseniz, sıfırdan bir gelinlik diktirip satın almak yerine, mevcutta olan gelinliklerden birini beğenebilirsiniz. Bu, sizi internette saatler harcayıp, farklı modeller bulmaya çalışmaktan ya da beğendiğiniz modelin size uygun olup olmadığı kaygılarından kurtarır. Gittiğiniz moda evinde seçtiğiniz gelinliğin üzerinde küçük dokunuşlar yaptırarak kiralamak pratik bir seçenek olabilir. Üstelik böylece ekonomik olarak da daha kazançlı olursunuz. Gelinlik kiralamanın satın almaya göre, artıları olduğu kadar eksileri de bulunmaktadır. Ama bu yazımızda kiralık gelinlik için tavsiyeler ön plana çıkacak. Konuyla ilgili tüm sorularınıza yanıt bulacağınızı umuyoruz.

Gösterişli bir düğünün başrolü siz olduğunuza göre böyle bir günde gelinliğin de en önemli kostüm olduğunu söyleyebiliriz pekala. Gelinlik modelini seçerken ne kadar özen gösterdiğinizden hiç bir şüphemiz yok. Seçtiğiniz modelin kuşkusuz kusursuz olmasını istiyor ve düğün günü bir pırlanta gibi ışıldamayı arzuluyorsunuz. Fakat eğer gelinliğinizi diktirecekseniz “Moda eviniz, hayalinizdeki modelle birebir örtüşen bir gelinlik yapabilecek mi? Sizi o gelinliğe kavuşturabilecek mi?” sorularını kendinize sormanız gerekiyor. Burada gelinliğinizi dikecek kişiyle aranızdaki diyalog çok önemli. Siz isteklerinizi ne kadar iyi anlatırsanız anlatın, buna kayıtsız kalan bir moda evi sahibiyle karşılaştıysanız işiniz çok zor demektir. Bu durumda hayal ettiğiniz gelinliği unutun. Çünkü ortaya çıkan gelinlik tamamen farklı bir şey olacaktır.

Diyelim ki gelinlikçileri geziyorsunuz ve vitrinde gördüğünüz bir gelinliğe o anda vuruldunuz. Hemen o gelinliğin aynısından sipariş vermek istiyorsunuz. Peki vitrinde görüp çok beğendiğiniz o şahane gelinlik, kendi ölçülerinize göre hazırlandığında üzerinizde, hayran kaldığınız gibi görünecek mi? Cevabın hayır olması durumunda içinize sinmeyen bir gelinliğe binlerce lira ödemiş olabilirsiniz ve maalesef düğün gününüze çok az zaman kala durumu fark edebileceğiniz için iş

 

İşte böyle durumlarda, bu gibi riskleri en aza indirebilmek için kiralık gelinlikler hayat kurtarıcı olabiliyor. Çünkü gelinliğinizi baştan deneyerek kiralıyorsunuz. Yani beklenmeyen sonuçlarla karşılaşma riskiniz en aza iniyor. Buradaki risk, gelinliğin üzerinize tam oturmayarak büyük gelmesi olur ve gelinliği bir-iki beden küçülttürmeniz gerekebilir. Böyle olunca da kötü bir sürprizle karşılaşma riskiniz yüksek değildir. Çünkü dikişi iyi olan herhangi bir gelinlikçi bu işlemin altından kolaylıkla kalkabilir. Gelinlik kiralarken, gittiğiniz moda evindeki mevcut gelinliklerden birini seçmek yerine katalogdan da bir model beğenebilirsiniz. O modeli kendi ölçülerinize göre hazırlatıp, gelinliği düğün sonrasında satın aldığınız yere teslim edebilirsiniz. Ayrıca, kendi zevkinize göre hazırlattığınız gelinliği beğenmezseniz kiralamak zorunda da değilsiniz. Durum böyle olunca da gelin adayları gelinlik satın almak yerine kiralama yoluna daha çok gidebiliyor. Üstelik satın almaya oranla çok daha karlı oluyor! Ama gelinliğinizi kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Bu yüzden gelinlik kiralamadan önce mutlaka bazı tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

Aman Dikkat! Gelinliğinizin Eksikleri, Hayallerinizi Eksiltmesin

Hazır bir gelinlik modelini beğendiniz ve sadece küçük tamirler yaptırarak kiralayacaksınız. O halde size tavsiyemiz son provalar yapılmış dahi olsa gelinliğinizi teslim alırken mutlaka kontrol edin. Herhangi bir yerinde dikiş hatası ya da kopmuş bir taş olma ihtimali çok yüksektir. Çünkü kiraladığınız gelinlik defalarca elden geçtiği için küçük hatalar kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden kiralayacağınız gelinliğin tüm detaylarına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Minik bir hatayı başkaları fark etmese bile siz fark ederseniz tüm günü kendinize zehir edebilirsiniz.

Diyelim ki kiralayacağınız gelinlik modelini katalogdan seçtiniz ve beğenmezseniz satın almayacaksanız, bu durumda size tavsiyemiz zaman planlamanızı doğru yapmanız. Düğün töreniniz için kısa bir süre varsa bu şekilde gelinlik kiralamak doğru bir fikir olmayabilir. Çünkü o modelin size yakışıp yakışmayacağı, beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı belli değildir. İlk provada bunu anlayıp kiralamak istediğiniz gelinlik modelini değiştirseniz bile yeterli zamanınız yoksa seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Dahası aslında hiç giymek istemediğiniz bir gelinlikle kendinizi baş başa bulabilirsiniz. Tabii tüm bu detayların gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. ‘Nasıl olsa kiralıyorum’ deyip işinizi son ana bırakmayın yeter. Gelinlik kiralarken, düğün gününüzden en az üç-dört ay öncesinde siparişinizi vermelisiniz. Çünkü özellikle yaz aylarına sıkışan düğünler nedeniyle moda evleri de taleplere yetişemeyebiliyorlar. Bir gelinlik için de en az üç-dört prova gerektiğini hesaba kattığımızda önünüze yeterli zamanı koymalısınız.

‘Ben Onu Giymem’ Demeyin, Bir Şans Verin

Moda evine gittiğinizde sadece kafanızdaki modele takılı kalmayın. Eğer bu yanlışa düşerseniz aslında size çok yakışacak gelinlikleri es geçebilirsiniz. Bu nedenle diğer modellere karşı kesinlikle sabit fikirli olmamanızı öneririz. Size yakışmayacağını düşündüğünüz ve askıda çok sıradan bulduğunuz herhangi bir gelinlik ile bir kuğuya dönüşebilirsiniz. Elbette bunun tam tersi de olabilir. Görüp hayran kaldığınız bir modeli üzerinizde denediğinizde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Düğünde bütün gün üzerinizde taşıyacağınız gelinliği giydiğinizde kendinizi rahat hissetmeniz ve içinize gerçekten sinmesi çok önemlidir. Bu nedenle üşenmeyin farklı modelleri üzerinizde deneyin. Yeniliklere, çılgın fikirlere açık olmanın gelinlik seçerken size artısı olacaktır, göreceksiniz. Birçok modele şans verin. Biri mutlaka üzerinizde harika duracak!

Bir diğer önerimiz, elbette seçeceğiniz gelinliğin vücut tipinize uygun bir model olmasına özen göstermeniz. Gelinliğiniz bedeninizdeki kusurları kapatarak, estetik olan bölgelerinizi vurgulamalı. Bunun için de kendi vücudunuzu çok iyi tanımalısınız. Size neyin yakışıp neyin yakışmayacağını kestirebilmelisiniz. Örneğin basenleriniz genişse, balık model bir gelinliğin üzerinizde hoş durmayacağını bilmeli ve bu tarz modellerden uzak durmalısınız. Gelinliğinizi kiralarken benzer elemeler yapmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Seçeceğiniz gelinliğin ağır olmaması da oldukça önemlidir. Bazen üzeri taşlarla kaplı, kilolarca ağırlıkta gelinlikler üretilebiliyor ve estetik kaygılar, rahatlığın önüne geçebiliyor. Fakat unutmamalısınız ki düğünde güzel görünmenin yanı sıra eğlenmek de çok önemlidir. Her gün düğününüz olmuyor öyle değil mi? Düğün boyunca kilolarca yükü sırtlamak sizi mutlu bir gelin yapmaz ve bu şekilde eğlenemezsiniz. Kiralayacağınız gelinliğin modeline karar vermeden önce gelinlikçinizle uygulanacak kumaşın, işlenecek taşların ağırlıkları hakkında mutlaka konuşun.

Son Rötuşlar Hayat Kurtarır!

Düğüne artık iki-üç hafta kaldı ve biliyoruz, çok stresli bir dönemden geçiyorsunuz. Ama bu dönemde özellikle gelinliğinizin son provası yapıldıktan sonra yeme-içmenize daha çok dikkat ederek, olası kilo alıp vermelerin önüne geçmeniz çok önemli. Eğer kilo alıp verdiyseniz mutlaka gelinlikçinizle görüşüp, son rötuşları yapmasını isteyin.

Düğünden sonra gelinliği ‘nereye koyacağım’ derdinden kurtulmak için ve kısıtlı bir bütçeye sahip olduğunuz için kiralık gelinlik tercih etmiş olabilirsiniz. “Bir kere giyiyorum nasıl olsa, gelinlikle işim bittikten sonra bir daha düşünmeyeyim, moda evine verip, kurtulayım” diye düşünüyor da olabilirsiniz. Fakat bilmelisiniz ki nadir de olsa bazı moda evleri gelinliği kabul etmeden önce kuru temizleme yapılmasını isteyebilir. Bu talep de beklentilerinizle uyuşmuyor olabilir. Kiralama konusunda gelinlikçinizle el sıkışmadan önce bu konuyu açıklığa kavuşturmanızı öneririz.

Kiralık gelinlik için tavsiyeler düğününüzden önce kurtarıcınız olacak diye umuyoruz. Eğer siz de bu yazıdan memnun kaldıysanız, beğen tuşuna basabilir; konuya ilişkin farklı önerileriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

Düğünün İçin En Uygun Fiyatı Al! Kategori seçerek düğünün için arama yapmaya başla!